Kto zbudował pierwszy komputer kwantowy przy użyciu co najmniej dwóch kubitów?

10

W poprzednim pytaniu zapytałem, kto wynalazł komputer kwantowy za pomocą kubitów.

W ramach odpowiedzi na to pytanie chcę zapytać, kto zbudował pierwszy komputer kwantowy przy użyciu co najmniej dwóch kubitów.

Podczas moich badań odkryłem, że w 1998 r. Jonathan A. Jones i Michele Mosca opracowali komputer kwantowy wykorzystujący dwa kubity specjalnie do rozwiązania problemu Deutscha . Czy istniały inne działające komputery kwantowe przed rozwiązaniem innych problemów lub ogólnych prób niezwiązanych konkretnie z jednym problemem?

MEE - Przywróć Monikę
źródło
Dobre pytanie, ale doceniam wysiłek badawczy ...
Sanchayan Dutta
@Blue, czy teraz jest lepiej?
MEE - Przywróć Monikę
Tak, w rzeczy
samej
4
Świetne pytanie. Nie znam przedtem żadnego dającego się udowodnić komputera kwantowego, ale mam dostęp do mnóstwa starych materiałów badawczych i będę robił kopanie w ten weekend, aby zobaczyć, co mogę znaleźć.
whurley

Odpowiedzi:

8

Co to jest kubit? A czym jest komputer kwantowy? Wszelkie roszczenia dotyczące tego, co jest pierwsze, będą zależeć od naszych definicji.

Jedną z sugestii może być eksperyment z 1981 r. Przeprowadzony przez Aspecta, Grangiera i Rogera w celu wykazania naruszenia nierówności Bella.

Moje argumenty za tym są następujące:

  • Wykorzystuje fizyczny stopień swobody (polaryzacja fotonów), który od tego czasu jest rozważany dla kubitów.
  • Wykonuje zadanie (naruszenie nierówności Bella), które od tego czasu jest wykorzystywane w teoretycznych zadaniach dotyczących informacji kwantowych (takich jak kryptografia).

Więc chociaż autorzy nie mieliby pojęcia, że ​​ich konfiguracja jest dwumubitowym komputerem kwantowym w tym czasie, powiedziałbym, że tak było.

W przypadku niektórych innych wczesnych dwóch systemów kubitowych, patrz odnośniki 7, 8 i 9 w niniejszym dokumencie (który prawdopodobnie ma pierwsze 3 kubitowe systemy).

James Wootton
źródło
6

Trudno jest określić punkt, w którym konfiguracja eksperymentalna jest komputerem kwantowym. Ale kluczową cechą komputera kwantowego jest to, że jest on w stanie wykonać obliczenia kwantowe. Pierwszą eksperymentalną realizacją algorytmu była rzeczywiście implementacja algorytmu Deutscha i Jonesa w 1998 r. Przy użyciu konfiguracji NMR.

Oczywiście poprzednie eksperymenty wykazały komponenty, które można zastosować w komputerze kwantowym.

Jednak uzasadnione jest żądanie, aby komputer kwantowy był w stanie wykonać dowolną arytmetykę, programowalną lub niewielką korektę konfiguracji. Według tej definicji nie mamy jeszcze komputera kwantowego. Jest to związane z kryteriami DiVincenzo dla komputerów kwantowych.

M. Sterna
źródło