Czy istnieją prawdziwe komercyjne komputery kwantowe?

12

Czytaliśmy o komputerach kwantowych opracowywanych i testowanych w laboratoriach.

Ponadto mamy programy do symulacji kwantowych, które wykorzystują ograniczone wirtualne kubity ( do 30-40 kubitów, jeśli są oparte na chmurze ). Zaczęliśmy także uczyć się nowych języków obliczeń kwantowych, takich jak Q # .

Ale czy naprawdę mamy gotowe komercyjne komputery kwantowe z fizycznymi kubitami?

Koder101
źródło

Odpowiedzi:

10

To zależy od twoich definicji „komercyjnego” i „komputera kwantowego”.

Firma D-Wave Systems oferuje komercyjnie tak zwane komputery kwantowe od 2011 roku. Wiele rzeczy wskazuje na to, że są to adiabatyczne komputery kwantowe (choć ludzie się na to nie zgadzają). To jednak nie pasuje do tego rodzaju komputerów kwantowych, które stają się obecnie popularne. Możesz sprawdzić to pytanie i odpowiedzi, aby uzyskać więcej informacji na temat tej dyskusji.

Z drugiej strony firmy takie jak IBM oferują dostęp do komputerów kwantowych z obwodami (z fizycznymi kubitami). IBM robi to konkretnie w projekcie IBM Q za pośrednictwem swojej strony internetowej i interfejsu programistycznego . Współpracują z firmami komercyjnymi w celu zbadania możliwości w dziedzinie obliczeń kwantowych. (Podobna oferta jest dostępna w Rigetti Computing poprzez ich projekt Rigetti Forrest .) Jednak nie tak większość ludzi nazywa „komercyjnymi komputerami kwantowymi”.

Tak więc odpowiedź naprawdę brzmi: to zależy.

blalasaadri
źródło
4

Gotowy na przydatne aplikacje na dużą skalę? Nie.

Istnieją jednak takie maszyny, jak IBM Quantum Experience z prawdziwymi fizycznymi kubitami na chipie, a także Google ogłaszający w tym miesiącu nową maszynę z 72 kubitami.

D-Wave lubi oznaczać się jako pierwszy dostępny na rynku komputer kwantowy, jednak określenie, czy rzeczywiście jest to kwant, wydaje się być ćwiczeniem dla użytkownika. D-Wave jest dostępny do zastosowań komercyjnych za ogromną cenę, jeśli chcesz kupić maszynę.

Andrew O
źródło
1

Z artykułu, który czytałem jakiś czas temu, wygląda na to, że IBM ma 20-bitowe obliczenia kwantowe jako usługę (QCAAS, jak chciałbym to nazwać).

Oficjalnie nazywają to IBM Q: https://www.research.ibm.com/ibm-q/

Oto fragment powiązanego artykułu (10 listopada 2017 r.):

IBM udostępnia 20 qubitowych komputerów kwantowych jako usługę w chmurze

IBM oferuje obliczenia kwantowe jako usługę w chmurze od zeszłego roku, kiedy to wypuścił na rynek zaawansowaną wersję 5 kubitów.

Dzisiaj firma ogłosiła, że ​​wypuszcza 20-kubitowe komputery kwantowe, co stanowi skok w ciągu zaledwie 18 miesięcy.

PNDA
źródło
@ M. W imieniu swoich partnerów IBM oferuje swoim klientom komputer o kubitacji 20 . 5 komputerów kubitowych jest dostępnych dla ogółu społeczeństwa.
blalasaadri
@blalasaadri to niesamowite. I najwyraźniej mają prototyp 50 kubitów. Jeśli ma to pełną kontrolę nad każdym z nich, byłby to duży krok naprzód!
M. Stern