Czy są dostępne jakieś zorganizowane zasoby, z których mogę rozpocząć studia obliczeń kwantowych?

21

Jestem studentem informatyki i obecnie szukam zasobów, z których mogę dowiedzieć się o komputerach kwantowych, modelach obliczeń kwantowych, ich zasadach działania, bramach i prostych algorytmach kwantowych.

Aman Gupta
źródło
Chociaż nie głosowałem w tej sprawie, z pewnością mogę pomyśleć o niektórych zasobach, które dotyczyłyby tego pytania, a nie innych, więc nie wiem, czy to duplikat.
wrzos

Odpowiedzi:

12

Wyselekcjonowaną listę zasobów można znaleźć tutaj .

W przypadku, gdy powyższy link zniknie, powinienem wybrać kilka najważniejszych wydarzeń. Chociaż będzie to całkowicie subiektywne

James Wootton
źródło
1
Ryan O'Donnell z Carnegie Mellon w linku GitHub i może dodanym / sfilmowanym po udzieleniu tej odpowiedzi ma 25-częściowy cykl wykładów na temat obliczeń kwantowych. Wykonał świetną usługę, umieszczając filmy z jego wykładu na YouTube .
Mark S
7

Książka Obliczenia kwantowe i informacje kwantowe Nielsena i Chuanga to dobra lektura, aby zapoznać się ze światem obliczeń kwantowych. Książka zakłada minimalne wcześniejsze doświadczenie z mechaniką kwantową i informatyką, starając się zamiast tego być samodzielnym wprowadzeniem do odpowiednich cech obu, więc jest to naprawdę dobry punkt wyjścia dla każdego, kto chce się zapoznać ze światem informacji kwantowej nauka.

Josu Etxezarreta Martinez
źródło
4

Odpowiem na to pytanie na dwa sposoby: po pierwsze, powiem wam, jak się nauczyłem, a po drugie, powiem wam, jak chciałbym się uczyć z perspektywy czasu. Różni ludzie docenią jedną bardziej niż drugą, ale obaj są cenniejsi niż ogromna lista zasobów z zerowym wskazówką, od czego zacząć.

Jak się nauczyłem

Zaczynałem jak ty, posiadając licencjat z informatyki. Zacząłem czytać Informatykę kwantową: Wprowadzenie N. Davida Mermina. To bardzo dobry podręcznik, ale absolutnie nie mogłem go przejrzeć. Musiałem się upewnić, że rozumiem każdą linię, zanim przejdę do następnej. Miałem wrażenie, że nie uczyłem się bardzo szybko, kiedy w rzeczywistości (ze względu na gęstość podręcznika) pobierałem ogromną ilość informacji.

Po kilku tygodniach z podręcznikiem Mermin kupiłem Quantum Computing dla informatyków Yanofsky & Mannucci. Jest to znacznie bardziej miękkie wprowadzenie niż Mermin, prawie zbyt miękkie: pominąłem kilka pierwszych rozdziałów o algebrze liniowej i liczbach zespolonych. Jednak w połączeniu z podręcznikiem Mermina dobrze zrozumiałem podstawy obliczeń kwantowych. W tym momencie osiągnąłem swój osobisty próg poczucia, że ​​„rozumiem” obliczenia kwantowe.

Ludzie często polecają obliczenia kwantowe i informacje kwantowe Nielsen & Chuang (zwane również „Mike & Ike”) początkującym. Uważam, że to nie jest dobra rada. Gdybym próbował uczyć się z tego podręcznika, nie udałoby mi się. Jest to jednak doskonały podręcznik po tym, jak już znasz podstawy . Anegdotycznie znałem dwie osoby, które próbowały nauczyć się obliczeń kwantowych w tym samym czasie, co ja: jedna użyła Mike'a i Ike'a, a druga książki zatytułowanej Quantum Computing: A Gentle Introduction . Żadna z tych osób nie rozumie dziś obliczeń kwantowych.

Jak chciałbym się nauczyć

Moje doświadczenie w nauce obliczeń kwantowych wymagało ogromnego wysiłku umysłowego, a ostatecznie to, czego się nauczyłem, nie było tak naprawdę skomplikowane! Dlatego stworzyłem wykład zatytułowany „ Obliczenia kwantowe dla informatyków” ( slajdy ), do którego chciałbym mieć dostęp przed próbą przeczytania jakichkolwiek podręczników. Wykład jest popularny i dobrze przyjęty i myślę, że obejmuje wszystkie rzeczy, które są naprawdę trudne pod względem koncepcyjnym; po przejściu przez te przeszkody pojęciowe możesz zastosować swoje zwykłe umiejętności informatyczne, aby dowiedzieć się wszystkiego, czego potrzebujesz na temat obliczeń kwantowych (w jaki sposób działają określone algorytmy itp.) Tak więc mój przewodnik „z perspektywy czasu” wygląda następująco:

  1. Obejrzyj wykład, który stworzyłem.
  2. Obejrzyj wykłady profesora Umesh Vazirani na temat obliczeń kwantowych; podkreślają mój wykład, a on jest niezwykle skutecznym objaśnieniem pojęć (są one rozproszone po YouTube, ale można znaleźć pełną listę odtwarzania tutaj )
  3. Jednocześnie przejrzyj kilka pierwszych rozdziałów podręczników Mermin lub Yanofsky
  4. Gdy poczujesz, że rozumiesz podstawy obliczeń kwantowych, wybierz interesujące Cię tematy z podręcznika Nielsen & Chuang
  5. Trzymaj się narzędzi quantumcomputing.stackexchange, czytając pytania i odpowiedzi, zadając własne, a może w końcu odpowiadając na własne!

Powodzenia!

ahelwer
źródło
Wykłady Vazirani są lepiej posortowane na tej liście odtwarzania. Z pewnością jest fenomenalnym wykładowcą.
Sanchayan Dutta
3

To naprawdę zależy od tego, gdzie jest twój mózg. W szczególności, ile masz matematyki za pasem. Wiele z tego, co musisz zrozumieć, znajduje się w algebrze liniowej (nad liczbami zespolonymi). Przybliżanie: wszystko jest w tensorze. Większość wyjaśnień, jakie widzę, jak działa tensoring, jest brutalnie trudnych do zrozumienia jako nowicjusz. W rzeczywistości można stwierdzić, że cała dziedzina obliczeń kwantowych została powstrzymana przez nasze zrozumienie produktów tensorowych i zdolność do pracy z nimi (oblicz.). W tym duchu bardzo polecam ostatnią książkę Coecke i Kissingera „Obrazowanie procesów kwantowych”. Chociaż być może chciałbyś najpierw zmagać się z bardziej tradycyjnym tekstem, aby bardziej docenić schematyczne podejście.

Simon Burton
źródło