Czy obliczenia kwantowe mogą być opłacalne bez sprzętu kwantowego?

11

Jakie są obszary / pomysły biznesowe, nad którymi nowa firma może pracować w ramach obliczeń kwantowych, które mogą być opłacalne, jeśli firma ta nie ma dostępu do pokładowych ustawień kwantowych, ale może uzyskać dostęp do chmurowych platform obliczeniowych? Jakie problemy może rozwiązać, które mogą być cenne dla przemysłu?

Tarek
źródło
2
Na razie jest to przede wszystkim opinia. Jednak QC Ware jest przykładem.
AHusain

Odpowiedzi:

10

Masz tutaj dwa różne pytania:

1) Czy obliczenia kwantowe mogą być opłacalne bez sprzętu kwantowego?

W komentarzach ludzie powiedzieli, że jest to pytanie oparte na opiniach, ale prawda jest taka, że ​​już ludzie (i firmy!) Czerpią zyski z obliczeń kwantowych.

W 2016 roku Doug Finke stworzył stronę internetową za własne pieniądze, która śledziła liczbę kubitów we wszystkich komputerach kwantowych oraz listę wszystkich firm zajmujących się obliczeniami kwantowymi. W 2018 roku zaczął zarabiać na reklamach. Ostatnio dodał także sekcję ofert pracy, w której Google, IBM, Microsoft i inne duże firmy mają tam oferty pracy. Teraz zarabia jeszcze więcej na konsultacjach. Chociaż może to zabrzmieć tak, nie jestem w żaden sposób związany z osobą lub witryną, po prostu bierze udział w najważniejszych konferencjach poświęconych komputerom kwantowym i ujawnia się.

Nie tylko indywidualni konsultanci czerpią zyski z obliczeń kwantowych. Słynny teoretyk informacji kwantowej (Michele Mosca) i sławny fizyk znany ze swojej pracy w dystrybucji klucza kwantowego (Norbert Lutkenhaus) założył firmę o nazwie evolutionQ, która osiąga zysk ze sprzedaży produktów (po kliknięciu łącza otworzy się plik PDF), takich jak kursy z zakresu bezpieczeństwa kwantowego i kryptografii kwantowej oraz innych produktów, takich jak oceny ryzyka, a nawet oprogramowania. Ponownie nie mam związku z tą firmą.

Do tej pory podałem przykład osoby, która czerpie zyski z reklamy na stronie internetowej poświęconej komputerom kwantowym, oraz firmy czerpiącej zyski z konsultacji na temat komputerów kwantowych. Jeśli jesteś bardzo wybredny, możesz powiedzieć, że nie są to przykłady obliczeń kwantowych, które są dochodowe bez sprzętu, ponieważ żadne obliczenia kwantowe nie są bezpośrednio zaangażowane. Podam więc trzeci przykład:

Firma 1Qbit to firma, która nie ma sprzętu kwantowego, ale rozwija się dzięki tworzeniu algorytmów i oprogramowania dla firm, które są zainteresowane działaniem na obecnym lub przyszłym sprzęcie kwantowym. Ponownie nie mam związku z tą firmą.

Jak długo powyższe trzy przykłady będą przynosić zyski?
To właśnie opiera się na opiniach.

Niektóre osoby (niekoniecznie ja) są zdania, że ​​komputery kwantowe, które faktycznie przewyższają klasyczne komputery pod względem użytecznego zadania, nigdy nie będą istnieć, więc w końcu ludzie będą coraz mniej zainteresowani wydawaniem pieniędzy na reklamę w witrynie związanej z kontrolą jakości lub na zakup oprogramowania do obecnych lub przyszłych komputerów kwantowych, lub na opłaty konsultacyjne lub kursy. Inni nie zgadzają się i sądzą, że obliczenia kwantowe staną się branżą podobną do obliczeń klasycznych (tj. Zyski mogą być osiągane przez wiele firm, które nie mają sprzętu, takich jak firmy programistyczne, firmy konsultingowe, wydawcy czasopism itp.).

2) Jakie są obszary / pomysły biznesowe, nad którymi nowa firma może pracować w ramach obliczeń kwantowych, które mogą być opłacalne, jeśli firma ta nie ma dostępu do pokładowych ustawień kwantowych, ale może uzyskać dostęp do chmurowych platform obliczeniowych?

To jest inne pytanie.
Po pierwsze, jeśli masz dostęp do chmurowego sprzętu kwantowego, możesz wykonywać obliczenia na sprzęcie, tak jak gdybyś miał go przed sobą, więc twój potencjał do osiągnięcia zysków nie może być zbyt mały, niż gdybyś faktycznie miał sprzęt przed sobą. Może chcesz po prostu wiedzieć, czy ludzie mogą zarabiać oprócz sprzedaży sprzętu? Sprzedaż sprzętu jest prawdopodobnie jedyną rzeczą, której nie można zrobić, aby zarobić, jeśli tylko masz dostęp do sprzętu w chmurze.

Jeśli chcesz wiedzieć, w jaki sposób możesz zarobić na obliczeniach kwantowych, jest to coś innego niż sprzedaż sprzętu, jest kilka „pól” (jak je nazywasz), w których można to zrobić. Niektóre przykłady to doradztwo, tworzenie oprogramowania, opracowywanie algorytmów i prowadzenie prywatnych kursów.

Jeśli chodzi o faktyczne wykorzystanie chmurowego sprzętu kwantowego do osiągnięcia zysku, szanse na zysk są mniejsze. Nic użytecznego, co komputer kwantowy oparty na chmurze może obecnie zrobić, nie może być już zrobione przy niższych kosztach na klasycznym komputerze (chociaż firmy takie jak IBM oferują bezpłatny czas QPU w chmurze, wciąż niewiele można zrobić zarabiać na uruchamianiu obliczeń na chipach opartych na chmurze, ponieważ nie mają wystarczającej liczby kubitów, aby zrobić coś bardzo przydatnego). Aby osiągnąć zysk, musisz być wyjątkowo dobry w sprzedaży, a to, czy w przyszłości będziesz mógł to zrobić łatwiej, zależy od opinii. Współczesny sprzęt (dostępny w chmurze lub nie) jest głównie przydatny tylko do testowania fizyki układów lub do zabawy. Jeśli na przykład konkurencyjna firma potrzebuje kogoś, aby dowiedzieć się, jak działa układ scalony IBM, być może może zapłacić za wykonanie eksperymentów, ale prawdopodobnie już ma kogoś, kto może to zrobić. Być może możesz organizować gry, turnieje lub inne cenne konkursy za przeprowadzanie drobnych obliczeń na współczesnych urządzeniach i pozyskiwać sponsorów, ale to wszystko!

użytkownik1271772
źródło
3

W uzupełnieniu do innej odpowiedzi od @ user1271772:

1) Czy obliczenia kwantowe mogą być opłacalne bez sprzętu kwantowego?

Mogę dodać kolejne dwa elementy. Pierwsze firmy, które mogą sprzedawać / opracowywać anty kwantowe protokoły bezpieczeństwa, ponieważ, jak zapewne wiesz, RSA jest zagrożony przez komputery kwantowe (przynajmniej teoretycznie, ale może wystarczyć przejście na nowe protokoły).

Możemy też stworzyć nowe algorytmy inspirowane obliczeniami kwantowymi. Rzeczywiście możemy przytoczyć kwantowe algorytmy ewolucyjne, a ostatnio opracowano nowy algorytm dla systemów rekomendacji zainspirowany wcześniejszymi pracami nad algorytmem kwantowego systemu rekomendacji . W pewnym sensie można powiedzieć, że obliczenia kwantowe mogą wnieść wkład nawet w klasycznym ujęciu algorytmicznym.

2) Jakie są obszary / pomysły biznesowe, nad którymi nowa firma może pracować w ramach obliczeń kwantowych, które mogą być opłacalne, jeśli firma ta nie ma dostępu do pokładowych ustawień kwantowych, ale może uzyskać dostęp do chmurowych platform obliczeniowych?

Lista może być długa. Najpierw jest to plac badawczy, a firmy muszą najpierw zbadać potencjał tej dziedziny (i każda firma jest inna lub inaczej to potraktuje). Jeśli chcesz przykład, możesz spojrzeć na ten dokument, który jest studium potencjału obliczeń kwantowych dla finansów . Dostęp do chmury może być wystarczający, ale należy się zastanowić, jak podejść do problemu z obliczeniami kwantowymi (w końcu część dotycząca modelowania jest zawsze kluczowa).

cnada
źródło
1

Na tym wczesnym etapie rozwoju technologii kwantowej przydatnym punktem wyjścia do zrozumienia „oczekiwań rentowności” jest przyjrzenie się rynkom prywatnym (inwestowanie aniołów, kapitał wysokiego ryzyka, private equity itp.) Oprócz spółek publicznych. Obecnie w obliczeniach kwantowych działa 76 firm, które uczestniczyły w 178 umowach, w których uczestniczyło 260 inwestorów. Największa transakcja dotyczyła 350 milionów USD, a mediana po wycenie 10 milionów USD. Według stanu na 15 czerwca 2019 r. Całkowity kapitał zainwestowany w obliczenia kwantowe wynosi 1,38 miliarda USD i nastąpiło 11 wyjść. W 2018 r. Zarejestrowano wyższą liczbę transakcji (24) i koncentrowano się na alokacjach kapitału wysokiego ryzyka. Pod względem branżowym istnieje około 15 aktywnych kategorii inwestycji dokonanych w obliczeniach kwantowych, sztuczna inteligencja jest drugą co do wielkości, zaraz za nią cyberbezpieczeństwo - ale stosunkowo niewykorzystane możliwości są obecne w mniejszych niszowych branżach. Źródło: Morningstar, Inc.

Monitor ekonomiczny Percy Venegas
źródło
Cześć i dziękuję za odpowiedź! Czy w celu poprawienia swojej odpowiedzi mógłbyś podać źródła, które wykorzystałeś do zebrania tych liczb? Z pewnością pomogłoby to innym „uwierzyć” w te liczby.
Nelimee