64-bitowy system operacyjny na Raspberry Pi 4

35

Szukasz 64-bitowej wersji systemu Linux dla Raspberry Pi 4.

Wiem, że wsparcie w ramach Ubuntu Mate jest w trakcie pracy, podobno działa Ubuntu Server, ale ogranicza się do użycia 1 GB pamięci RAM.

Czy są jakieś inne opcje, które działają teraz?

Rasjid Wilcox
źródło
podczas korzystania z Google do wyszukiwania „64-bitowej wersji Linuksa dla Raspberry Pi 4” - otrzymuję dokładnie to, co prawdopodobnie masz (zakładając, że w ogóle używasz wyszukiwarki) - wiele obietnic przyszłych wydań, niewiele więcej
Jaromanda X
1
Tak, zrobiłem Google przed zapytaniem. :-)
Rasjid Wilcox
Mówię tylko, że niczego nie przeoczyłeś i nie ma wiele szans, że istnieje tajny 64
bitowy
1
Jednym z powodów, dla których Fundacja nie opracowała 64-bitowego systemu operacyjnego, jest to, że nikt nie wymyślił ważnego powodu.
Milliways
1
Nie wyszukuj „raspberry pi 4 ”. Po prostu zostaw 4 wyłączone. Szukasz 64-bitowego systemu operacyjnego ARM8 (inaczej. aarch64). Od lat jest ich kilka, chociaż mogą nie być wyspecjalizowani w pi, jeśli powiedzą, że jeżdżą na pi, będą działać na Pi 4.
goldilocks

Odpowiedzi:

17

Od września 2019 r. Następujące 64-bitowe systemy operacyjne działają na Raspberry Pi 4:

Powyższa lista nie jest wyczerpująca, ponieważ przeprowadzono wiele jednorazowych 64-bitowych eksperymentów („Hej, to boot”), które rozpoczęły się wkrótce po wydaniu Pi 4.

W końcu procedura dostosowywania istniejącej dystrybucji do 64-bitowej wersji zgodnej z Pi 4 nie uległa zmianie. Podobnie jak w przypadku Pi 3 lub Pi 2 v1.2, kopiowanie przez jądro i moduły jądra z działającego systemu zwykle skutkuje konfiguracją, która uruchamia się * .

Pod względem jakości i wsparcia sytuacja z Raspberry Pi 4, Buster, jądrem 4.19+ i 64-bitowym jest lepsza niż z Pi 3B + i Stretch. Tym razem można uzyskać dostęp do kamery SoC w trybie fałszywego KMS. Gentoo zostało wymienione na pierwszym miejscu pod względem aktywnej bazy użytkowników i jako pierwsze zapewniło poprawki dostępu do 4 GB pamięci i akceleracji V3D.


Należy pamiętać, że w przypadku dystrybucji bez środowiska użytkownika arm64 (np. Raspbian + jądro 64-bitowe) konieczne są dodatkowe kroki, aby uruchomić programy 64-bitowe. Można to zrobić za pomocą kompilacji statycznej, kontenerów (LXC, systemd-nspawn) lub chroot. Ostatnia opcja okazała się najprostsza:

sudo apt install -y debootstrap schroot
cat << EOF | sudo tee /etc/schroot/chroot.d/pi64
[pi64]
description=V3D arm64 testing
type=directory
directory=/srv/chroot/pi64
users=pi
root-groups=root
profile=desktop
personality=linux
preserve-environment=true
EOF
sudo debootstrap --arch arm64 buster /srv/chroot/pi64
sudo schroot -c pi64 -- apt install -y mesa-utils sudo
schroot -c pi64

Następnie kontynuuj instalację kolejnych programów arm64 lub uruchom je w chroot:

(pi64)pi@raspberrypi:~ $ glxgears

* Jednym z pułapek charakterystycznych dla Pi 4 jest to, że fałszywe KMS z VC6 wymaga najnowszej wersji Mesa, więc wstępne obejście polega na edycji, config.txtaby przejść do trybu starszego typu.

Jdonald
źródło
Masz rację, a obecnie najlepszym rozwiązaniem jest Manjaro. Gentoo zawiera GUI, który wymaga dodatkowego wysiłku, aby go usunąć, a Raspian, jak już powiedziałeś, wymaga również dodatkowego wysiłku do uruchomienia na 64 bitach.
Hola Soy Edu Feliz Navidad
Link do mandżaro jest zepsuty. Powinno to być: manjaro.org/download/arm/raspebery-pi-4/…
zbeekman
sudo debootstrap --arch arm64 /srv/chroot/pi64kończy się niepowodzeniem „” „I: użycie: [OPCJA] ... <suite> <target> [<mirror> [<script>]] E: Musisz określić pakiet i cel." ""
Aleksandr Levchuk
To wydaje się działać lepiej:sudo debootstrap --arch arm64 buster /srv/chroot/pi64
Aleksandr Levchuk
6

BalenaOS właśnie wydał wsparcie dla RPI4. Jeszcze go nie wypróbowałem (przetestuję w najbliższych dniach), ale wygląda obiecująco.

Można sprawdzić ich blogu dotyczące uwalniania tutaj .

I zacznij tutaj

Jake
źródło
6

Edycja: Ubuntu opublikowało nowe obrazy dla Raspberry Pi, które pozwalają na użycie Raspberry Pi 4 4GB z 64-bitowym systemem Ubuntu 19.10.1. Zobacz post na blogu

Od grudnia 1919 roku możesz używać Ubuntu 19.10 bez ograniczania pamięci RAM do 3 GB. Zakładając, że pobrałeś 64-bitowy obraz serwera Ubuntu , możesz postępować zgodnie z tymi instrukcjami i dodać źródła apt proponowane przez eoan. Następnie robisz to, co zwykle apt update && apt upgrade, a twoje jądro Ubuntu jest uaktualniane do wersji, która naprawia błąd USB w 64-bitowej instalacji Ubuntu na modelu Raspberry Pi 4 4GB.

satoshidisciple
źródło
1
Czy na pewno obsługuje wszystkie 4 GB pamięci RAM? Pamiętam, że przeczytałem, że używa tylko 1 GB pamięci RAM.
M. Rostami,
3

Dostępny jest już pełny 64-bitowy Linux Kali z obsługą całej pamięci RAM 4 Gb: https://www.offensive-security.com/kali-linux-arm-images/#1493408272250-e17e9049-9ce8 Jeśli chodzi o pamięć, Kali jest debianem z preinstalowanymi pakietami / aplikacjami sprawdzającymi bezpieczeństwo, oparty jest na niestabilnej gałęzi debiana, ale z testów, które wykonałem, możesz także „przekonwertować” ją na gałąź testową debian (= następna wersja debian). Jeśli chcesz spróbować, oto plik impi rpi 2 3 & 4 Kali Linux RaspberryPi (2 (v1.2), 3 i 4 64-bit): https://images.offensive-security.com /arm-images/kali-linux-2019.3-rpi3-nexmon-64.img.xz inny wątek związany z uruchamianiem 64 OS na RPI 4 jest tutaj i może zainteresować każdego, kto szuka 64-bitowego OS (jest na forum dietpi, ponieważ pamięć dietpi to bardzo mała debian / raspbian OS (dostępna do flashowania jako img lub do zainstalowania za pomocą skryptu powłoki, aby zmniejszyć i usunąć wiele niepotrzebnych pakietów, umożliwiając zainstalowanie TYLKO tego, czego naprawdę potrzebujesz)): https://dietpi.com/phpbb/viewtopic.php?f=9&t=6065&start=30

Benoit D.
źródło
2

Z powodzeniem wykorzystałem ten obraz: https://jamesachambers.com/raspberry-pi-ubuntu-server-18-04-2-installation-guide/ Musiałem tylko wprowadzić pewne zmiany w /boot/firmware/config.txt. Użyłem 7-calowego ekranu dotykowego.

HDK Bouma
źródło
3
Jakie zmiany są potrzebne /boot/firmware/config.txt? To znacznie poprawiłoby twoją odpowiedź.
Ingo
Zmiany: lcd_rotate = 2, framebuffer_width = 960, framebuffer_height = 576. Konieczne zmiany w moim 7
calowym
Pomyślałem, że edytujesz swoją odpowiedź i czynisz ją lepszą odpowiedzią. Zapoznaj się z krótką prezentacją i odwiedź Centrum pomocy, aby dowiedzieć się, jak to działa.
Ingo
Biorąc pod uwagę, że może to być nieco bardziej skomplikowane niż „to działa”, uważam, że jego odpowiedź jest wystarczająco dobra. Te zmiany są specyficzne dla jego własnego ustawienia ekranu i nie są bezpośrednio związane z pytaniem, więc dobrym pomysłem jest ich pominięcie.
Tuncay Göncüoğlu
Dziękuję Tuncay. Moim celem jest wskazanie na obraz jamesachambers.
HDK Bouma,
2

Oferuję następującą procedurę instalacji Ubuntu 19.10 na Pi4

Otrzymałem większość następujących informacji z następującej witryny YouTube   . Posłuchaj tego, ponieważ jest dość dokładny w części, którą obejmuje. Jedynym brakującym elementem było skonfigurowanie sieci na Pi4, która praktycznie nie ma zainstalowanych narzędzi sieciowych. 

Ta procedura będzie samodzielna z odnośnikami zewnętrznymi, jeśli będzie to konieczne dla jasności lub dodatkowego czytania.

Procedura składa się z 7 części:

 1. pobierz obraz ISO 4 Pi
 2. zainstaluj obraz ISO na karcie SIM (32Gig) z modyfikacjami
 3. po udanym uruchomieniu w Pi 4 skonfiguruj sieć Pi 4 - Pi 4 nie ma żadnych narzędzi sieciowych dostarczonych z obrazem, tj. „ifconfig”, „iwlist” itp. To sprawia, że ​​konfiguracja sieci jest nieco trudniejsza.
 4. aktualizacja i aktualizacja Pi 4 po podłączeniu do sieci / Internetu
 5. instalowanie menedżera pulpitu
 6. instalowanie drugiego pulpitu - Ubuntu Desktop gnome3
 7. logowanie się za pomocą menedżera pulpitu i konfigurowanie sieci Wi-Fi.

Teraz po szczegóły, jak to zrobić:

 1. Pobierz obraz ISO Pi 4 ze strony https://ubuntu.com/download/iot/raspberry-pi Pobierz wersję 64-bitową.
 2. Zainstaluj obraz ISO na karcie SIM. Używam narzędzia o nazwie balenaEtcher. Jest dość prosty w użyciu, ale możesz użyć tego, do czego jesteś przyzwyczajony. Po pomyślnym przesłaniu obrazu na kartę SIM,  ci z 4 GB Pi 4 muszą wykonać następujące czynności:  używając menedżera plików na laptopie ubuntu znajdź „system-boot” i kliknij go. Ujawni to wszystkie pliki / katalogi w tym systemie plików. Teraz wykonaj następujące czynności: edytuj plik o nazwie usercfg.txt i dodaj następujące dwa wiersze:  total_mem = 3072 i dtparam = audio = wł.  Te dwa wiersze należy wyrównać w tym pliku. Nie zapomnij zapisać tego pliku na karcie SD. Bez tych dwóch wierszy Pi 4 uruchomi się, aby się zalogować, a gdy sięgniesz po klawiaturę, login przewinie się z ekranu i będziesz robiony bez względu na to, ile razy uruchomisz / spróbujesz ponownie. Para login / hasło jest Ubuntu / Ubuntu.  Po zalogowaniu zostaniesz poproszony o zresetowanie hasła dla użytkownika Ubuntu.
 3. Praca w sieci - te kroki opisano poniżej.
 4. Aktualizacja i aktualizacja twojego Pi4 - również omówione poniżej.
W tym momencie instalacji nie ma GUI do konfiguracji sieci. Poniżej zrobiłem to, co zrobiłem z wiersza poleceń Pi 4 i zakończyło się sukcesem.

   1. zaloguj się do pi
   2. ip addr -> pokaże interfejsy sieciowe. moje wifi było wlan0, możesz być coś takiego jak ws1pS0. Nie ważne. Zwróć także uwagę na interfejs Ethernet, najprawdopodobniej eth0.
   3. podłącz kabel Ethernet do Pi 4 - tak, w ten sposób połączymy się z Internetem. próba skonfigurowania Wi-Fi w tym momencie była zbyt trudna.
   4. sudo ip link set dev eth0 down
   5. sudo dhclient eth0
   6. teraz ten krok jest testem i musi działać lub musisz ustalić, dlaczego nie jesteś podłączony do sieci
     1. sudo apt install net-tools - zainstaluje to pakiet net-tools. jeśli może to zrobić, oznacza to, że masz połączenie z Internetem i możesz przejść do kroku 7. Jeśli nie, musisz uzyskać połączenie sieciowe, ponieważ wiele poniższych poleceń wymaga połączenia z witryną Ubuntu.
   7. aktualizacja sudo apt
   8. sudo apt upgrade
   9. sudo apt install ubuntu-mate-desktop - instalacja trwa godzinę
   10.  kiedy pulpit się zakończy, wybierz xdm  (lightdm to inny wybór, ale go nie wypróbowałem).  To też jest długa instalacja .
   11. sudo apt install ubuntu-desktop - ten pulpit naprawi błędy Wi-Fi, które widziałem, ale pozostaną dla mnie złą pamięcią.
   12. odłącz kabel Ethernet
   13. sudo zamknięcie -Fr teraz
   14. otrzymasz teraz pulpit z Ubuntu gnome 3. login: ubuntu / twoje nowe hasło
   15. teraz skonfiguruj Wi-Fi.
    1. u góry ekranu zobaczysz kilka ikon. Może być ikona sieci, więc kliknij ją. I W tym regionie nie ma kliknięcia ikony sieci, a wyświetli się ikona sieci Wi-Fi. kliknij na nią i zacznij konfigurować sieć Wi-Fi, tj. jej nazwę i hasło, dhcp itp. Ikona sieci może teraz mieć znak „?” zaznacz w nim, więc uruchom ponownie. To powinno rozwiązać problem ze znakiem zapytania, a teraz będziesz mieć Pi4 z Ubuntu 19.10.
    2. otwórz Firefoksa i jeśli możesz surfować, sieć jest dobra.
    3. kliknij menedżera sieci i sprawdź, czy możesz wyświetlić listę dostępnych sieci
    4. włącza się wygaszacz ekranu / wygaszacz, a następnie wybudza system. Sprawdź, czy możesz wyświetlić listę dostępnych sieci w menedżerze sieci i czy możesz surfować po przeglądarce Firefox.

Uwaga: 


 1. jeśli nadal masz „?” zaznacz ikonę sieci i przejdź do ustawień -> prywatność i ustaw ustawienia łączności na „wyłączone”
robl
źródło
Ten link do youtube był przydatny.
John Forbes,
1

Czy są jakieś inne opcje, które działają teraz?

Obraz https://ubuntu.com/download/raspberry-pi działa dla modeli RPi4 1 GB i 2 GB, ale potrzebuje poprawki, aby model 4 GB działał tylko przy przydzieleniu limitu pamięci 3 GB.

Matha Goram
źródło
Wygląda na to, że Ubuntu nie potrzebuje już łatki, ubuntu.com/blog/…
mhansen
1

AKTUALIZACJA:

Co to jest Multiarch?

Debian powiedział: Multiarch pozwala instalować pakiety bibliotek z wielu architektur na tym samym komputerze. Jest to przydatne na różne sposoby, ale najczęstszym jest instalowanie oprogramowania 64-bitowego i 32-bitowego na tym samym komputerze i automatyczne rozwiązywanie zależności. Ogólnie rzecz biorąc, możesz mieć biblioteki więcej niż jednej architektury zainstalowane razem, a aplikacje z tej lub innej architektury zainstalowane jako alternatywy. Należy pamiętać, że nie umożliwia jednoczesnego instalowania wielu wersji architektury aplikacji.


Multiarch - HOWTO
Multiarch - Implementacja

M. Rostami
źródło
1

Możesz pobrać obraz Raspberry Pi 64bit na Github. PI64 os Lub możesz sprawdzić następującą dyskusję na temat StackOverflow Rpi 64bit Os . Mam nadzieję, że te linki są dla Ciebie pomocne.

Nikhil Jain
źródło
1
pi64 aka bamarni pi64 nie jest obecnie kompatybilny z Raspberry Pi 4. Zobacz komentarze i powiązane linki.
jdonald
0

Domyślny obraz, który nagrywasz, nie ma (oczywiście) informacji o punkcie dostępu Wi-Fi, nie ma kluczy ssh do domyślnego konta ubuntu, potrzebujesz monitora i kabla HDMI (micro). Jednak wszystkie problemy można rozwiązać, wykonując następujące czynności. Zamontuj kartę SD na dowolnym innym urządzeniu z systemem Linux i wykonaj następujące czynności:

 1. Edytuj nowy yamlplik na karcie SD /etc/netplan(np. Wifi.yaml). Skopiuj jeden z przykładowych yamlplików netplan.io/examplesdla Wi-Fi. Dodaj swój punkt dostępu do wlan0.
 2. Użytkownik ssh-keygenwygeneruje klucze ( id_rsa, id_rsa.pub), umieści je w /home/ubuntu/.sshkatalogu karty (upewnij się, że uprawnienia do katalogu + klucze).

Teraz możesz uruchomić Raspberry Pi 4. Z routera lub za pomocą nmap -sn a.b.c.d/24polecenia, znajdź adres IP Raspberry Pi i zrób to ssh ubuntu@Ubuntu-IPi gotowe.

Dzięki tej metodzie nie potrzebujesz monitora i kabla HDMI.

Ravi J
źródło
1
To nie odpowiada na pytanie PO.
user96931