Czy Pi można zalać żywicą epoksydową?

39

Aby całkowicie uszczelnić niektóre podstawowe układy elektroniczne, często stosowałem żywicę epoksydową do powstrzymywania czegokolwiek przed dostaniem się do wnętrza.

Jednak dotyczy to głównie rzeczy wykorzystujących PDIP, która musi być bardziej niezawodna niż mniejsze pakiety, których używają układy Pi.

Czy mogę bezpiecznie korzystać z tego podejścia w przypadku Pi, czy może to zniszczy? Czy ktoś próbował?

berry120
źródło
6
Biorąc pod uwagę liczbę istniejących RPis, bardzo wątpię, by ktokolwiek odważył się spróbować: D
4
raspberrypi.stackexchange.com/questions/105/… odpowiada, że ​​nie ma wymagań dotyczących wentylacji.
4
@ Tibor, jeśli przeczytasz link, powiedz, pozostaw 2 mm wokół elementów.
Jivings
2
Mea culpa , nie zrobiłem tego.
2
Co sprawia, że ​​myślisz, że BGA i tak dalej będą lubić żywice epoksydowe mniej niż DIP? Jedyne problemy, które bym rozważył, to termiczne (jakie są właściwości masy zalewowej?) I gumowanie złączek.
blueshift

Odpowiedzi:

15

Biorąc to pod uwagę, zastanowię się nad wentylacją i rozpraszaniem ciepła.

Chociaż w innej odpowiedzi podałem już, że urządzenie nie wymaga wentylacji, zaleca się pozostawienie co najmniej 2 mm od powierzchni płyty i obudowy.

Zakładam, że ten środek ostrożności dotyczy przede wszystkim procesora graficznego, ponieważ jest to komponent, który osiąga najwyższe temperatury podczas zadań o wysokiej intensywności.

Jivings
źródło
7
Oczywiście, jeśli martwisz się o ciepło procesora lub karty graficznej, możesz do tego dołączyć radiator i żywicę epoksydową.
Graham Wager
9

Możesz to zrobić, ale widzę następujące problemy, które napotkasz: - Złącza RaPi nie są wodoodporne i nie mogą być wodoodporne w łatwy sposób - Możesz rozwiązać problem cieplny przyklejając mały radiator do procesora i użyj żywica epoksydowa o dobrych właściwościach rozpraszania ciepła

Ale będzie to BARDZO trudne zadanie i być może będziesz potrzebować wielu jednostek, zanim zaczniesz działać poprawnie.

Najlepiej jest znaleźć wodoodporne pudełko, a następnie użyć małych kabli między RaPi a pudełkiem, coś podobnego do tego: http://factory.dhgate.com/computer-cases-towers/fanless-waterproof-industrial-single- board-3.5-sbc-car-pc-case-ip67-p39010795.html

FarhadA
źródło
2

Możesz kupić małe aluminiowe płyty i przykleić je ostrożnie za pomocą nadprzewodzącego kleju do wiórów. Następnie możesz podłączyć kable do wszystkich złączy i przykleić całe urządzenie do żywicy epoksydowej. Sama żywica epoksydowa jest dielektryczna, więc powinieneś być bezpieczny. Jednak nadal możesz napotkać kilka problemów:

  • Ciepło / chłodzenie i stabilizacja żywicy epoksydowej może uszkodzić niektóre części urządzenia. Zmiany ciśnienia w tym materiale mogą być bardzo wysokie. (Można to rozwiązać, pokrywając go epoksydem w kilku etapach, obniżając wytwarzane ciepło i związane z nim ciśnienia).

  • Żywica epoksydowa może dostać się między styki kabla i styki wtyku, powodując ich rozłączenie. (Można to rozwiązać za pomocą niektórych nadprzewodzących aerozoli, które istnieją i które są używane w ekstremalnych warunkach, równie dobrze zainwestowałbym pieniądze w drogie, pokryte złotem kable)

  • Jeśli szukasz wodoodporności, żywica epoksydowa może nie być najlepszą opcją, jest twarda, ale delikatna i może przeciekać wodę przez pęknięcie. Wybrałbym jakąś gumę, np. Płynny lateks, który powinien działać dobrze i pozostać lekko elastyczny. Tak czy inaczej (epoksyd / lateks) będziesz miał problemy z wyciekiem wody wzdłuż kabli.

Siema'
źródło