Czy możesz zrobić NAS o dużej mocy z Raspberry Pi?

9

Jestem zupełnie nowy w Raspberry Pi i niewiele o tym wiem. Moja wiedza na temat sprzętu, oprogramowania i programowania (oprócz podstawowego Pythona) jest również bardzo ograniczona.

Jednak czytam, że możesz zrobić NAS z Raspberry Pi. Przejrzałem tutaj kilka pytań, a nawet widziałem tutoriale , ale w każdym przypadku wydaje się, że z Raspberry Pi można wykonać tylko NAS o niskiej mocy.
Chciałbym stworzyć NAS, który zapewni mi natychmiastowy dostęp do plików i / lub strumieni wideo HD.

Czy można to osiągnąć za pomocą Raspberry Pi?
Jeśli tak, to czy nadal będzie tańsze niż zwykłe rozwiązanie NAS?

JNat
źródło
Prawdopodobnie możesz, ale podłączenie dużego dysku twardego lub karty pamięci do Pi i spodziewanie się, że będzie działać szybko lub wcale, może nie być najlepszym pomysłem. Na czym zamierzasz go przechowywać i czy Pi będzie jednocześnie używać Wi-Fi lub Ethernet? Jeśli używasz dysku twardego + WiFi o dużej mocy, będzie musiał być zasilany z zewnętrznego koncentratora.
Wilf
@wilf Chciałbym w nim przechowywać muzykę i filmy (w jakości HD). Chciałbym, aby używał Ethernetu do łączenia się z siecią (chyba że inna opcja jest lepsza). Zasadniczo chcę, aby było to miejsce, w którym przechowuję te rzeczy z moich komputerów. Chciałbym móc później oglądać te rzeczy z moich komputerów lub ewentualnie z innego Pi z XBMC na moim telewizorze. Może jest łatwiejsze rozwiązanie, ale jak powiedziałem, jestem nowy. Jeśli istnieje lepsze rozwiązanie, daj mi znać. :)
JNat
Dla szybkich rzeczy, z pewnym buforowania (jak zapalniczki szarym paskiem na vids Youtube) , coś jak to można zrobić. Jeśli jednak nie masz nic przeciwko konieczności buforowania i skonfigurowania go, Pi powinno dobrze działać w większości przypadków. Zależy to również od innych czynników, np. Wymaganych środków bezpieczeństwa, systemów operacyjnych na innych komputerach itp.
Wilf
Pamiętaj, że ma on tylko sieć 100 MBit, co może być za mało dla twojego gustu. Poza tym będzie dobrze.
Thorbjørn Ravn Andersen

Odpowiedzi:

6

Używam mojego Pi jako NAS i działa świetnie. Mam zewnętrzny dysk twardy o pojemności 2 TB, w którym przechowuję moje filmy HD. Zainstalowałem Sambę do udostępniania plików. Przesyłanie strumieniowe przez sieć LAN jest niezwykle szybkie, wcale się nie zacina. Przez Wi-Fi choć na pewno napotkasz problemy.

Moja konfiguracja kosztowała mnie 35 funtów za Pi i kolejne 70 funtów za dysk 2 TB, co daje w sumie 105 funtów, czyli mniej niż jakiekolwiek inne rozwiązanie NAS, jakie mogłem znaleźć w tym czasie. Używam tego systemu przez około 6 miesięcy i jak dotąd nie przysporzyło mi to żadnych problemów (oprócz sporadycznych uszkodzeń karty SD, które zdarzają się często w przypadku Raspberry Pis)

nagyben
źródło
Nonsens! Pracuję na serwerze NAS, a przesyłanie strumieniowe filmów nawet o wysokiej przepływności przez WiFi jest w porządku. Jeśli używasz VLC, ustaw duży bufor głowicy odczytu, ponieważ strumień wydaje się przychodzić w dużych seriach.
PythonNut
0

Przez większość czasu, gdy wspomniano o niskiej mocy, mówi się o mocy na ścianie, a im mniej mocy pobierasz, aby wykonać tę samą pracę, tym lepiej, więc tak. z drugiej strony rpi nie jest zoptymalizowane pod kątem bardzo szybkich operacji we / wy, tak jak powinno być specjalnie zbudowane urządzenie NAS, więc może być wolniejsze, więc boo. Czy będzie działać jako NAS? tak. Najlepszy? Nie. Wystarczająco dobry? może zależy to od tego, co jest wystarczająco dobre.

Hildred
źródło
1
Moim „wystarczająco dobrym” jest to, że jestem w stanie przesyłać strumieniowo filmy HD bez opóźnień, usterek lub czegokolwiek innego. :)
JNat
1
@JNat Ponieważ definicja wysokiej rozdzielczości zmienia się często (pamiętam, kiedy ludzie chwalili się jakością wideo w telewizji), oto jak robisz matematykę: określ klatki na sekundę i bajty na klatkę (które mogą się różnić w zależności od kodowania, raw to HxWxC / 8 ) pomnóż je i dodaj 10% kosztów ogólnych. To jest przepustowość, której potrzebujesz. Teraz, aby oszacować przepustowość NAS, którą budujesz: bierzesz prędkość magistrali / 2, prędkość napędu i prędkość sieci / 2 i bierzesz najmniejszą liczbę. i pamiętaj, że w rpi sieć jest podłączona przez usb.
Hildred
Moja konfiguracja daje mi około 5 MB / s (40 Mb / s) w porównaniu z NFS. Działa dobrze w przypadku (HD-) przesyłania strumieniowego wideo (5 MB / s == 18 GB / h).
Gerben