Uruchom GUI bez pulpitu

12

Chciałbym uruchomić przeglądarkę internetową lub prosty GUI bez uruchamiania całego pulpitu. Chcę używać mojego Raspberry Pi jako prostego serwera WWW, ale nadal mam bardzo prosty interfejs GUI do sterowania moją drukarką 3D za pomocą kilku przycisków i wykresów. Nie chcę uruchamiać całego pulpitu, ponieważ spowolni to Pi. Jak mogę to osiągnąć?

TheCodeGeek
źródło
możliwy duplikat Start X11 tylko dla aplikacji
złotowłosy
@Goldilocks proszę zaproponować odpowiedź, abym mógł ją zatwierdzić. Dziękuję również!
TheCodeGeek

Odpowiedzi:

6

Podstawowym problemem jest obejście dowolnego menedżera okien itp., Który działa domyślnie po uruchomieniu X. Jeśli używasz menedżera wyświetlania (zapewnia to graficzny ekran logowania), powinieneś być w stanie nadal go używać.

W każdym razie utwórz plik w katalogu domowym o nazwie .Xclients(z wiodącą kropką), który wygląda następująco:

#!/bin/sh

lxterminal  

Używam lxterminaljako przykładu, a ponieważ jest dostarczany z raspbian. Teraz uczyń ten plik wykonywalnym:

chmod 750 .Xclients  

Następnie, bez uruchomionego X: 1

startx

Powinieneś skończyć z zwykłym terminalem na ekranie, bez paska tytułowego, bez ramek i kursorem myszy X. Możesz uruchomić inne aplikacje i poruszać się kursorem, ale nie ma menu itp.

Jeśli podasz nazwę samotnej aplikacji, dla której chcesz uruchomić lxterminal, zaczniesz od tego.


1. Możesz zabić X od wewnątrz ctrl-alt-backspace, ale jeśli używasz menedżera wyświetlania, wrócisz do logowania GUI. W porządku

Złotowłosa
źródło
Zaskakujące, że to nie zadziałało :( coś gdzieś zrobiłem źle i po prostu uruchamia się zwykły menedżer okien
Piotr Kamoda
@PiotrKamoda Nie pozostaję na bieżąco ze wszystkimi możliwościami tutaj - a twój komentarz pozostawia wiele dwuznaczności - ale zalecę zbadanie tego jako ogólnego pytania o Linuksa .
złotowłosa
@ Goldilocks Zmęczony bez powodzenia, nikt nie wyjaśnia problemu tak dokładnie, jak ty. Wypróbowałem to ze świeżym raspbianem, tylko z zainstalowanymi PiTFT i wxPython. Wygląda na to, że zignorowałby .xclients (lub .Xclients, wszystkie inne pliki są pisane małymi literami?) Czy działałoby to z plikiem .xinitrc? Próbowałem także umieścić .xclients w / etc / X11 / xinit, gdzie znajdują się inne pliki .xsomething.
Piotr Kamoda
wiki.archlinux.org/index.php/… to rozwiązanie wykorzystujące .xinitrc, może działać dla tych, którym .xclients nie pomogło
Piotr Kamoda
@PiotrKamoda Właściwie używam ~/.xinitrcna Raspbian i powinien on działać wszędzie, ponieważ jest to funkcja X - ale uwaga: nie używam graficznego logowania. To może zadzierać z różnymi rzeczami. Jeśli to zrobisz, domyślnym DM (= menedżerem wyświetlania, który loguje się) w Raspbian jest lightdm, więc to właśnie chcesz zbadać konfigurując.
goldilocks
1

Jedną z możliwych opcji jest użycie funkcji X-forwarding z innego komputera. Spowoduje to załadowanie aplikacji GUI i uruchomienie jej tak, jak na RaspPi, ale „display” będzie na komputerze zdalnym.

Na przykład z innego pulpitu Linux, na którym jest uruchomiony X, wpisz w terminalu „ssh -X [email protected]” (gdzie xx to adres IP). Po zalogowaniu możesz uruchomić aplikację GUI z wiersza poleceń RaspPi, takiego jak przeglądarka internetowa „midori”. W takim przypadku Midori działałby tak, jakby był na RaspPi, ale GUI pojawiłby się na komputerze zdalnym, coś w rodzaju mini-zdalnego pulpitu, który pokazuje tylko jedno okno.

Można to również skonfigurować na komputerze z systemem Windows za pomocą Putty. Google kit X-forwarding i znajdziesz wiele opcji, aby to skonfigurować.

Dan
źródło