Czy mogę zainstalować Ubuntu?

18

O ile mi wiadomo, Raspberry Pi obsługuje Debiana. Czy ktoś miał jakiś sukces, uruchamiając na nim Ubuntu?

Der Hochstapler
źródło
Czy są jakieś szczególne cechy Ubuntu, które chciałbyś?
Alex Chamberlain,
@AlexChamberlain: To moja ulubiona dystrybucja na komputery stacjonarne, więc chciałbym spróbować pozostać przy niej również na nowym komputerze :)
Der Hochstapler,
3
Szczerze mówiąc, chciałem tylko powiedzieć, że wiele funkcji można znaleźć w Debianie. Jedność wykluczona.
Alex Chamberlain

Odpowiedzi:

17

Z oficjalnej strony FAQ :

Jakie dystrybucje systemu Linux będą obsługiwane podczas uruchamiania?

Fedora, Debian i ArchLinux będą obsługiwane od samego początku. Mamy nadzieję, że później otrzymamy wsparcie z innych dystrybucji. (Z powodu problemów z nowszymi wersjami Ubuntu i używanego przez nas procesora ARM, Ubuntu nie może obecnie zobowiązać się do obsługi Raspberry Pi .) Będziesz mógł pobrać od nas obrazy dystrybucyjne, jak tylko Raspberry Pi zostanie wydane, i wkrótce będziemy sprzedawać fabrycznie załadowane karty SD.


Edytować

Wygląda na to, że od premiery Raspberry Pi 2 Snappy Ubuntu Core można uruchomić na RP2.

Dzięki bardzo udanej współpracy pomiędzy Raspberry Pi Foundation i Canonical, firmą stojącą za Ubuntu, z przyjemnością ogłaszamy, że Snappy Ubuntu Core jest dostępny dla Raspberry Pi 2, najnowszego członka rodziny Raspberry Pi.

- https://insights.ubuntu.com/2015/02/02/snappy-ubuntu-core-on-raspberry-pi-2/

Należy jednak zauważyć z niepokojem, że nie jest to wersja Ubuntu na komputery.


Edytuj # 2

Wygląda na to, że teraz zarówno Raspberry Pi 2, jak i 3 obsługują instalację Ubuntu. Oficjalną dokumentację dotyczącą instalacji Ubuntu na Raspberry Pi można znaleźć w dokumentacji dewelopera Ubuntu .

Kyle Macey
źródło
Dzięki, @Jesse! Zobaczę, czy mogę go wkrótce zaktualizować o bieżące informacje. Lub możesz przesłać edycję samodzielnie, jeśli chcesz. Tak czy inaczej!
Kyle Macey,
Mam nadzieję, że mój komentarz nie zabrzmiał obraźliwie, moim celem było ostrzeżenie ludzi czytających odpowiedź i zapomniałem, że zostaniesz powiadomiony. Widzę teraz, że komentarz można łatwo uznać za obraźliwy z twojej strony :-(
hat
@Jesse W ogóle nie ma problemu! Dziękujemy za przypomnienie, aby informacje były aktualizowane!
Kyle Macey,
8

Krótka odpowiedź. Nie można obecnie zainstalować Ubuntu.

Nie ma portu dla ARMv6. Wcześniejsze wersje (jaunty, karmic) miały ograniczone wsparcie.

Jivings
źródło
trochę informacji: wiki.ubuntu.com/ARM
tshepang
Raport o błędzie
Wilf
4

Społeczność utrzymała obraz instalacyjny Ubuntu 14.04 LTS dla Raspberry Pi 2 Model B (RP2). To NIE będzie działać na RP1. Zmień bieżący dziennik na dzień 2015-04-06
https://wiki.ubuntu.com/ARM/RaspberryPi

Ten obraz został zainicjowany przez pracownika Canonical (firmy produkującej Ubuntu), ale zrobił to w swoim osobistym czasie. http://www.finnie.org/2015/02/16/raspberry-pi-2-update-ubuntu-14-04-image-available/

Stóg
źródło
Zobacz także: raspberrypi.stackexchange.com/q/36378/5538
goldilocks
To jest wątek na forum dla tej zmodyfikowanej RP2 dystrybucji Ubuntu: raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=56&t=100553
Rick
1

Jak powiedział @ Merlin04, raspberry pi 2 uruchamia Ubuntu Mate 15.04. Jednak zauważyłem, że system operacyjny jest czasami nieco ciężki i wolny (wideo i audio są naprawdę złe).

Aby temu przeciwdziałać, używam środowiska pulpitu LXDE zamiast domyślnego środowiska Mate ( sudo apt-get install lubuntu-desktop); ma bardzo lekkie aplikacje do obsługi plików itp. W przypadku filmów używam SMPlayera i ustawiam rozmiar pamięci podręcznej na 20 000 kb.

Oprócz tych dwóch problemów, żadnych skarg :) działa dokładnie tak jak normalne Ubuntu.

Uwaga dodatkowa: możesz także zainstalować Ubuntu Mate 15.04 Core, który jest tylko wierszem poleceń (~ 50 MB vs ~ 1,2 GB dla pełnego pulpitu z graficznym interfejsem użytkownika)

Abhishek Divekar
źródło