Użyj Raspberry Pi do sterowania przełącznikiem zasilania komputera

20

Czy mogę użyć pinów GPIO Raspberry Pi, aby Raspberry Pi działał jak przełącznik?

Chciałbym zdalnie zamknąć, uruchomić i ponownie uruchomić komputer za pomocą sprzętu. Moim pomysłem było pobranie pinu PS_ON # z przedniego nagłówka IO, podłączenie go do jakiegoś pinu GPIO, a następnie, gdy chcę aktywować przełącznik, pociągnij pin do niskiego poziomu, a tym samym przełącz PSU komputera. Niestety PS_ON # używa + 5V i nawet nie wiem, czy mogę po prostu wyciągnąć losowy pin GPIO do niskiego poziomu.

-> Czy mogę użyć Raspberry Pi do zwarcia źródła zasilania na pinie GPIO do GND?

d3rrial
źródło
2
Jeśli twój komputer obsługuje Wake-on-LAN , rozważę to jako pierwsze.
Jivings
Niestety jest to przeznaczone do zdalnego odzyskiwania po awarii: jeśli komputer nieoczekiwanie ulegnie awarii / wyłączy się i nie będzie reagować na ruch sieciowy, powinien to być sposób na nieskromne przywrócenie komputera do stanu gotowości lub rozruch z zimnego stanu.
d3rrial
1
@ d3rrial: czy udało Ci się wreszcie go uruchomić (tak jak to opisałeś, tj. używając RST z przedniego nagłówka IO?)
WoJ 18.04.16

Odpowiedzi:

9

Zasadniczo tak, możesz kontrolować inne urządzenia za pomocą pinów GPIO RPI, jednak istnieje wiele ograniczeń, które należy wziąć pod uwagę, zwłaszcza związane z nimi napięcia i prądy (nie możesz pobierać / pochłaniać dużego prądu bezpośrednio z / do GPIO). Generalnie sugerowałbym, aby nigdy nie podłączać RPI bezpośrednio do komputera, ale używając separatora optycznego, aby je rozdzielić.

Wydaje mi się, że możesz zainteresować się WtRPM: pakietem internetowym (Wt) Suite do zwiększania / wyłączania komputerów , który jest artykułem opisującym dokładnie rozwiązanie, którego szukasz.

Mormegil
źródło
4

Użyłbym szeregowo kontrolowanej karty przekaźnikowej, by przełączyć zasilanie na komputer. Następnie w systemie BIOS komputera ustaw go tak, aby uruchamiał się przy każdym włączeniu zasilania. W ten sposób obwód przełącznika zasilania / resetowania jest całkowicie niezależny od komputera, działa z napięciem 3,3 V, a nawet może być używany do sterowania wieloma komputerami.

Elmer
źródło
3

Możesz kupić zdalnie sterowane przełączniki zasilania w różnych miejscach. Jak ten. Zdalnie sterowane wyłączniki zasilania

Otwórz pilota, podłącz GPIO Raspberry Pi, a będziesz mieć bezpieczny, zdalnie sterowany wyłącznik zasilania.

Używam takiego rozwiązania i działa całkiem dobrze.

Bjarke Freund-Hansen
źródło
Czy próbowałeś Telldus USB? Naprawdę miła rzecz.
Pitto,
2

Nie wiem, jak to dokładnie działa dla PS_ON #, ale jeśli chcesz wysłać 5 V / 0 V, możesz to zrobić za pomocą raspi.

Jak przewidujesz, GPIO wysyłają tylko 3,3 V, ale to za mało. ale masz również dostęp do źródła + 5 V w nagłówku GPIO i możesz użyć tranzystora, aby go przełączyć (5 V / 0 V)

Tutaj masz przykład, jak sprawić, aby 5V przebiegało przez diodę LED z raspi. Po prostu wymieniasz diodę LED za pin.

http://www.raspberrypi-spy.co.uk/2012/06/control-led-using-gpio-output-pin/

javirs
źródło
0

Dokładnie to, co próbujesz osiągnąć, jest niejasne.

Niezależnie od tego, chyba że używasz Pi poza zasilaniem komputera, bezpośrednie połączenie jest bardzo słabą praktyką inżynierską. Zignoruj ​​większość tych odpowiedzi. Potrzebujesz pewnego rodzaju izolacji, takiej jak przekaźnik, optoizolator itp.

Milliways
źródło
0

Polecam symulację przełącznika skrzynek na komputerze zamiast bałagania zasilania sieciowego. Użyj pinów GPIO R-Pi, aby przełączyć przełącznik CMOS IC lub tranzystorowy podłączony równolegle do przełącznika obudowy, a następnie napisz skrypt, aby „nacisnąć” przełącznik obudowy na 1 sekundę, gdy chcesz włączyć komputer lub 5 sekund, gdy chcesz trzeba go mocno zresetować. Możesz zasilać Pi z rezerwowego przewodu zasilającego (+ 5 V), aby zawsze był włączony

użytkownik24697
źródło
0

Po co wybierać ścieżkę sprzętową, kiedy można zdalnie włączyć komputer za pomocą funkcji Wake on LAN i zdalnego wyłączania?

Na Raspberry możesz to osiągnąć dzięki dwóm programom działającym z kl ...

Jeden z pakietu samba (sudo aptitude install samba):

net rpc shutdown -S workstation1 -U Administrator -w example.com

Drugim jest Etherwake (sudo aptitude install etherwake):

etherwake Adres MAC-Tutaj

Pitto
źródło
0

Zabawa z siecią jest niebezpieczna - najlepiej więc użyć zestawu do tego przeznaczonego. Uważaj na urządzenia zaprojektowane w Stanach Zjednoczonych - ich wymagania bezpieczeństwa są nieco inne niż w Wielkiej Brytanii i Europie.

Oto jeden zaprojektowany z myślą o brytyjskich funkcjach bezpieczeństwa:

http://www.sf-innovations.co.uk/mains-switch-widget.html

Jeśli chcesz zdalnie włączać i wyłączać zasilanie (bez przewodów), oto jeden http://www.sf-innovations.co.uk/dual-remote-relays.html

seggy
źródło
-1

cóż, można to zrobić za pomocą łączników optycznych za pośrednictwem podstawowych tranzystorów sterujących przekaźnikami mocy

tutaj jest mój homebrew, jest w języku rumuńskim, jeszcze nie przetłumaczony

http://forum.linux-romania.com/read.php?5,29

Gabriel
źródło