Czy po zapisaniu obrazu karty SD można wykorzystać pozostałe miejsce?

15

Wybacz mi, jeśli to jest podstawowe, ponieważ jestem przyzwyczajony do pisania obrazów CD, nie jestem pewien, jak to działa. Obraz w Raspbian ma około 440 MB (przynajmniej skompresowany). Jeśli zapiszę obraz na karcie 16 GB, czy cała pozostała przestrzeń na karcie będzie przeznaczona na dane?

Sputnik
źródło

Odpowiedzi:

10

Tak, możesz podzielić kartę na części, aby odzyskać niewykorzystane miejsce. Jeśli używasz Raspbian, możesz to zrobić jako część początkowego rozruchu. W przeciwnym razie możesz odwołać się do „Jak zmienić rozmiar partycji / (root)?” po więcej informacji.

Steve Robillard
źródło
Dzięki. Więc Pi może jednocześnie uruchamiać się z jednej partycji podczas odczytywania danych z innej?
Sputnik
Steve Myślałem, że obraz Debiana zmienił go samodzielnie przy pierwszym uruchomieniu .. ale nie pamiętam, gdzie go przeczytałem.
Piotr Kula,
1
@pumkin nie zmienia rozmiaru automatycznie, ale ma opcję uruchamiania, aby to zrobić. Zmienię swoją odpowiedź, aby to odzwierciedlić.
Steve Robillard,
Link do drugiego pytania był poprawny i należy tam dodać dodatkową odpowiedź.
Alex Chamberlain,
2
@ Spütnik domyślny obraz ładowany na kartę ma już dwie partycje partycję rozruchową i partycję główną. Skrypt startowy rozszerza partycję root, aby wykorzystać całą pojemność dysku. Jeśli chodzi o dostęp do dwóch partycji jednocześnie, nie znam wystarczająco niskiego poziomu dostępu do karty SD, aby odpowiedzieć. Aby wyjaśnić, czy chcesz utworzyć oddzielną partycję danych?
Steve Robillard,
0

Obrazy Raspbian zmieniają się same po rozruchu, dzięki czemu druga partycja wraz z systemem plików zajmuje całe miejsce na karcie. Potrzebujesz odwróconej płyty CD Live GPart i czytnika kart SD. Nie zapominaj, że Windows odmawia automatycznego wykrycia wielu partycji na dyskach wymiennych i w ogóle nie obsługuje formatu ext4 Raspbian Linux.

płatek śniegu
źródło