Idealne ustawienia hamulca ręcznego x264 do kodowania filmów

17

Jakie są idealne ustawienia, aby wykorzystać możliwości dekodowania sprzętowego procesora i nadal unikać jakichkolwiek funkcji, które wymagałyby dekodowania programowego lub niemożności prawidłowego dekodowania sprzętowego?

Na przykład wiem, że ramki B często nie są obsługiwane (lub wcale) na wielu urządzeniach mobilnych i to samo dotyczy schematu kodowania CABAC.

Goyuix
źródło
Twoje pytanie jest dwuznaczne. Pytając o to w Raspbery Pi Pytania i odpowiedzi damy ci odpowiedź na najlepsze ustawienia dla Pi .. nie telefonów komórkowych ani innych urządzeń. Edytuj swoje pytanie. Nadal bardzo dobre pytanie!
Piotr Kula,
3
Pytam konkretnie o dystrybucję Raspberry Pi i RaspBMC - po prostu podałem referencje mobilne jako kontekst dla funkcji, które mogą nie być dostępne, ponieważ sprzęt jest raczej podobny.
Goyuix,
1
Właśnie uruchomiłem test ze źródłem 720p i domyślnymi ustawieniami „High Profile”. Dotyczy to zarówno ramek B, jak i kodowania CABAC. RaspBMC grało dobrze. Będę nadal badać inne opcje.
Goyuix,
To jest naprawdę świetne. Myślę, że Pi powinien być w stanie obsłużyć większość standardowych kodowań zdefiniowanych w hamulcu ręcznym. Jak to testujesz? Wypróbuję kodowanie 1080p
Piotr Kula,
Myślę, że pierwszym krokiem byłoby sprawdzenie, co twój dekoder może i zrobi przy użyciu sprzętu.
XTL,

Odpowiedzi:

7

Aby odpowiedzieć na twoje pytanie, każde kodowanie H.264 będzie działać idealnie na Raspberry Pi. Musisz więc wybrać (niezależnie od wybranego profilu, najlepszy profil wysoki lub normalny) opcję H.264 w zakładce Wideo w sekcji Kodek wideo . Do dźwięku użyj AAC (obsługiwane) i wybierz stereo (Dolby surround nie działa).

Korzystając z tych ustawień (sam to przetestowałem) wszystko gra ładnie i płynnie, bez żadnych problemów. Inne opcje, takie jak częstotliwość klatek, mogą mieć duży wpływ na film, przewodnik na temat częstotliwości klatek: https://trac.handbrake.fr/wiki/FramerateGuide

Myślę, że to ci pomoże, pamiętaj kodek wideo na H.264 i audio na stereo AAC. Sprawdź liczbę klatek na sekundę, a inne opcje ogólnie wpływają na rozmiar filmu.

DanFritz
źródło
1
Nie zapomnij włączyć optymalizacji dla sieci w hamulcu ręcznym. Naprawdę dostałem się za przeskakiwanie do przodu / do tyłu w strumieniu lub przesyłanie strumieniowe przez HTTP do odtwarzania wideo HTML5 .. Moje Pi to PiTube
Piotr Kula
3
Naprawdę liczyłem na bardziej szczegółową dyskusję na temat konkretnych ustawień x264 - konkretnie wspomniałem o ramkach B i kodowaniu CABAC - które byłyby do przyjęcia. Być może moje pytanie jest zbyt niejasne ... na przykład wybrałbym inne ustawienia, gdybym korzystał z niego przede wszystkim na kompozytowym wyjściu wideo zamiast HDMI, ale nie wydaje mi się, żebym mógł zaakceptować twoją odpowiedź w obecnej formie. Nuty na stereo AAC audio są idealne. Miałem też nadzieję na coś podobnego z zaawansowanymi opcjami x264.
Goyuix,
Myślę, że tak naprawdę nie masz pojęcia o dodatkowych opcjach, takich jak B-Frame. W przypadku wszystkich ustawień i objaśnień (i tego, co robią) mewiki.project357.com/wiki/X264_Settings Na przykład ramki B są „Ramki B są podobne do ramek P, z tym że mogą również korzystać z przewidywania ruchu z przyszłych ramek. Może to prowadzić do znacznie lepszej wydajności pod względem współczynnika kompresji ”. Nie ma to nic wspólnego z odtwarzaniem wideo na Raspberry Pi, ale raczej z kompresją. Naprawdę nie wiem, czy potrzebujesz więcej przetwarzania na wyjście HDMI czy wyjście kompozytowe.
DanFritz,
1
Z mojego doświadczenia wynika, że ​​urządzenia o niskiej mocy (przede wszystkim smartfony / urządzenia z iOS) są takie, że filmy zakodowane za pomocą x264, które wykorzystują ramki B lub wykorzystują kodowanie CABAC, nie będą odtwarzane poprawnie z powodu ograniczeń sprzętowych / programowych. Zdecydowanie istnieje spora różnica między wydajnością, o której wspomniałeś, a plikiem, który nie będzie odtwarzany z powodu niektórych zaawansowanych funkcji, które nie są obsługiwane przez silnik dekodowania. Mam nadzieję znaleźć to „słodkie miejsce” dla Raspberry Pi. Moje własne testy były jak dotąd bardzo pozytywne (wysoki profil z dużą ilością dzwonków i gwizdków), choć nie ostateczne.
Goyuix,
„Każde kodowanie H.264 będzie działać idealnie na Raspberry Pi”. - niestety NIE jest prawdą. Zobacz to na dobry przykład. Co gorsza, wydaje się, że poziom 4.1, który powinien być obsługiwany bez problemów, również je ma. Przynajmniej mam plik 4.1, który w ogóle nie jest odtwarzany w Kodi na Rpi.
silverdr,
2

W celu odniesienia w przyszłości każdego, kto szuka szczegółowej odpowiedzi na to samo pytanie, zapoznaj się z tym postem na forach Raspberry Pi: https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=2&t=4668

Podsumowanie: RPi obsługuje H.264 Level 4.1 High Profile. Jeśli wybierzesz te opcje na stronie wideo hamulca ręcznego, Pi powinien je odtworzyć.

Powinieneś upewnić się, że dźwięk jest kodowany za pomocą AC3 zamiast DTS, w przeciwnym razie możesz napotkać problemy z odtwarzaniem: zobacz to pytanie: Różnica między H.264 a x264 i jak go odtwarzać

Twoje zdrowie.

Pseudobolt
źródło