Czy mogę podłączyć ekran LCD 16x2 do GPIO 5V?

13

Z tego, co widziałem w artykułach i filmach online, wydaje się, że wszyscy używają pinów GPIO 3,3 V. Mam ekran LCD, który wymaga zasilania 5 V i zastanawiałem się, czy bezpiecznie byłoby użyć styku 5 V GPIO Raspberry Pi? Jeśli nie możesz go użyć, po co to jest?

Mam ekran LCD 16x2 KS0066 (podobno zgodny z HD44780) Obraz ekranu LCD

Mark Ingram
źródło
1
Tak długo, jak wyświetlacz LCD nie potrzebuje więcej niż 200ma (zakładając, że używasz zasilania 1A w modelu B), możesz używać go jako źródła zasilania. Model B może osiągać wartość szczytową przy 800 mA, więc 200ma można bezpiecznie stosować jako zapasowe z 5-pinowego styku. Jeśli potrzebujesz więcej, użyj innego zasilacza / płytki, aby podłączyć bezpośrednio do zasilacza, jeśli jest on większy niż 1A
Piotr Kula,
Kupiłem to, zanim dowiedziałem się, co robię: oomlout.co.uk/lcd-display-16-x-2-p-212.html Dane techniczne wydają się wskazywać, że pobierze 1,2mA@5V.
Mark Ingram
Myślę, że pin 5 V daje mniej niż 5 V, ponieważ może być używany przez inne zasoby, jednak 3 V3 jest konsekwentnie 3 V 3. Nie jestem z moim Pi do weekendu, ale używam multimetru (jeśli go masz), a zobaczysz, że nie dostajesz pełnego 5 V.
AnthonyBlake,
@AnthonyBlake, ponieważ 5 V nie jest regulowane na płytce drukowanej, ale jest zasilane z zewnętrznego źródła. 3v3 jest regulowany z szyny 5 V. Nieznaczny spadek napięcia nie wpłynie na ten ekran LCD.
Piotr Kula,
@pumkin ah ok, jestem całkiem nowy w elektronice, więc nie wiedziałem, czy to przyniesie jakiś efekt.
AnthonyBlake,

Odpowiedzi:

11

W Adafruit jest świetny samouczek na temat podłączania wyświetlacza LCD 16x2 do Raspberry Pi za pomocą 6 pinów I / O.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Ponieważ jest to tylko mały ekran LCD, a powiedziałeś w swoich komentarzach, że używa on jedynie 1,2 mA, możesz doskonale użyć styku GPIO + 5 V do zasilania ekranu LCD.

Jeśli chcesz użyć większej liczby urządzeń peryferyjnych, musisz zamiast tego przyjrzeć się interfejsowi I 2 C.

Piotr Kula
źródło
1
link działa idealnie dobrze dla Raspberry Pi model b 2, jeśli wszystkie piny są poprawnie skonfigurowane. Dzięki @ppumkin
ravi.zombie
1

Idź po to! Powinieneś oczywiście spojrzeć na schemat i zauważyć, że jest to bezpiecznik 1A na zasilaniu; w zależności od urządzeń peryferyjnych USB zostaniesz ograniczony do 200–500 mA. Jeśli to nie wystarczy, można zasilać Raspberry Pi poprzez pin 5V .

Alex Chamberlain
źródło
1

Powinno być dobrze. Podświetlenie jest głównym użytkownikiem energii i zwykle wynosi tylko 20 mA oprócz 1 mA używanego przez część LCD.

John La Rooy
źródło