Sterowanie wyjściem HDMI przez SSH

15

Jeszcze nie otrzymałem mojego Pi, ale zastanawiałem się, co chciałbym zrobić. Jedną z funkcji, na którą nie mogę się doczekać, jest korzystanie z niej po podłączeniu jej do telewizora (przez HDMI) w celu uzyskania dostępu do Internetu oraz zewnętrznych dysków twardych (wszystko w pobliżu). Skonfigurowałbym również dostęp SSH, aby móc dostać się na zewnętrzne dyski twarde z laptopa itp. W całym domu.

Byłoby naprawdę fajnie, gdybym mógł SSH do mojego Pi, używając laptopa, aby kontrolować to, co jest wysyłane do telewizora (przez HDMI). czy to możliwe? Zasadniczo chciałbym używać mojego laptopa jako bezprzewodowego wejścia klawiatury / myszy (SSHing albo za pomocą terminala, albo zdalnego pulpitu / Xming - w zależności od tego, które jest bardziej prawdopodobne!). Dzięki.

Aktualizacje

Wydaje mi się, że tak naprawdę to rodzaj programu do udostępniania pulpitu ( takiego jak TeamViewer ), ale nie jest to takie „ciężkie” (pod względem zasobów). Na przykład czy mogę zainicjować wystąpienie FireFox (na przykład) za pośrednictwem Xterm, a mimo to wyświetlić go na telewizorze, a nie na laptopie, z którego jestem SSHing do Pi?

TeamViewer (i podobne programy) nie są odpowiednimi rozwiązaniami, ponieważ musisz „zaakceptować”, że chcesz udostępnić komuś swój pulpit - tj. Nadal musiałbym podłączyć klawiaturę do mojego Pi, aby zaakceptować zdalny pulpit. Idealne rozwiązanie nie wymagałoby „akceptacji” na Pi, tylko nazwę użytkownika i hasło. Dzięki.

Łukasz
źródło

Odpowiedzi:

7

Na przykład czy mogę zainicjować wystąpienie FireFox (na przykład) za pośrednictwem Xterm, a mimo to wyświetlić go na telewizorze, a nie na laptopie, z którego jestem SSHing do Pi?

Opisujesz domyślne zachowanie sesji SSH. Jeśli Pi jest podłączony do telewizora i ma uruchomioną sesję X, to gdziekolwiek uruchomisz aplikację X, użyje istniejącej sesji X.

Istnieją sposoby na obejście tego zachowania, ale wykracza to poza zakres tego pytania.

Jeśli chodzi o udostępnianie myszy i klawiatury przez SSH, jest to dość proste przy użyciu aplikacji o nazwie x2x. Ta odpowiedź, którą zamieściłem na powiązane pytanie, szczegółowo opisuje konfigurowanie i korzystanie z niej.

Jivings
źródło
2
Pomyślałem, że kiedy zdalnie przełączysz SSH do maszyny, jeśli uruchomisz aplikację, użyje ona sesji SSH (tj. Jeśli zacznę gimp na moim Pi z mojego laptopa, okno gimp pojawi się na ekranie mojego laptopa (przez Xterm) ... Może się mylę, ponieważ jeszcze nie otrzymałem mojego Pi, ale tak działają inne urządzenia z Linuksem! Wygląda na to, że „x2x” to świetne rozwiązanie, ale tylko jeśli używasz Linuksa na obu komputerach? alternatywa dla systemu Windows / Kit? Dzięki!
Luke
Mylisz się tak. Do tego zachowania używasz -Yflagi podczas łączenia. To przekazuje Xklientów przez potok SSH. Obawiam się, że jestem Linuksem, być może ktoś inny może zasugerować alternatywę dla systemu Windows.
Jivings
Uważam, że x2x powinien działać na każdym serwerze X11. Z pewnością nie jest to tylko Linux, ponieważ uruchamiałem go na Irixie :) Wykonując przekazywanie ssh X z kitem można zrobić i można uzyskać serwer X, IIRC. Alternatywnie możesz być w stanie uruchomić pełnoprawnego stacjonarnego Linuksa na maszynie wirtualnej lub zwirtualizować, jeśli nie chcesz odejść od systemu Windows.
XTL
3

Jeśli chcesz udostępnić mysz / klawiaturę RPi, ale chcesz uruchomić aplikacje na RPi, powinieneś mieć możliwość korzystania z Synergy do współdzielenia klawiatury. Ten post opisuje, jak to działa.

Jeśli chcesz wyświetlić ekran zdalnego systemu na RPi, chciałbym uruchomić klienta VNC (np. TightVNC ) na RPi. Zobacz ten post .

Craig
źródło
To brzmi dokładnie to, czego szukam - wcześniej nie spotkałem się z „synergią”. Jednak jest to protokół wymiany stosów, który obejmuje „całe” rozwiązanie w Twojej odpowiedzi - w przeciwnym razie, jeśli łącze się zmieni, nie byłoby to już tak pomocne. Twoje zdrowie!
Łukasz
Nie zawarłem konkretnych instrukcji, ponieważ nie mogę osobiście ręczyć za ich dokładność. Mam nadzieję, że nawet jeśli linki się zepsują, jest wystarczająca ilość informacji, aby rozpocząć ścieżkę do rozwiązania.
Craig,
Uczciwie - kiedy zdobędę Pi, będę mógł potwierdzić, czy to działa!
Łukasz
2

Zakładając, że używasz systemu operacyjnego Raspbian, który jest dostarczany z programem SSH i że masz komputer stacjonarny / laptop z systemem Linux.

Instrukcje:

 1. SSH służy wyłącznie do uzyskiwania dostępu do konsoli, ale w obu przypadkach można zobaczyć odbicie swojej aktywności w telewizorze, który jest podłączony do Pi za pomocą HDMI.

 2. Aby SSH zalogować się do swojego Pi, z laptopa

  $ ssh [email protected] [Zakładając, że ssh jest zainstalowany na twoim laptopie / pulpicie]

  Uogólnienie:

  $ ssh nazwa użytkownika @ adres ip portu eth0

 3. Aby uzyskać dostęp do terminala graficznego, musisz zainstalować program VNC Server [tightvncserver] na swoim komputerze.

  $ sudo apt-get install tightvncserver

 4. Następnie musisz wykonać jednorazową konfigurację na podstawie hosta [np. Laptopa]

  $ vncserver: 1 -geometria 1280x800-głębokość 16-pikseli format rgb565

  Uwaga: Musisz określić własną rozdzielczość ekranu [tj. 1280 * 800 w moim przypadku].

 5. Zostaniesz poproszony o podanie hasła, wprowadź je odpowiednio, a to zakończy konfigurację po stronie serwera [w tym przypadku Pi].

 6. Aby wyświetlić terminal graficzny oferowany przez Pi, potrzebujemy odbiornika takiego jak VNC Viewer.

  W Linux Box:

  $ sudo apt-get install xtightvncviewer

 7. $ vncviewer: [użyj: 5901 dla portu]

  na przykład:

  $ vncviewer 192.168.0.1:5901

 8. To wszystko..!!

kamień probierczy
źródło
1

Sądząc po twoim pytaniu, chcesz scentralizować gdzieś wszystkie swoje pliki (powiedzmy pulpit A) i chcesz także móc oglądać filmy z tych plików na telewizorze (tam, gdzie przychodzi twoje raspi). Moja rada jest następująca:

 1. Umieść wszystkie swoje pliki na pulpicie A i udostępnij je raspi za pomocą NFS (ten krok jest dość złożony, mogę ci pomóc, jeśli chcesz)
 2. Kup zwykłą klawiaturę bezprzewodową i korzystaj z niej (nie ma sensu korzystać z nieporęcznego laptopa)
 3. Jak wspomniano w Jiving, każde polecenie, które użyjesz w oknie, pojawi się na ekranie telewizora (pamiętaj, że sam tego nie testowałem, mogę to potwierdzić tylko za pomocą kamery raspi i omxplayera)
puk
źródło