Czy można podłączyć urządzenie SATA do gniazda SD?

23

Szukałem kabla, który mógłby zostać użyty do podłączenia normalnego dysku twardego (SATA) do gniazda SD, a zatem uzyskać znacznie więcej pamięci bez konieczności przechodzenia przez (stosunkowo wolne) gniazdo USB.

Mogę znaleźć adaptery SATA / SD ( takie jak ten ), ale wszystkie wydają się działać w sposób odwrotny do tego, co byłoby idealne (tj. Podłączasz kartę SD do adaptera, pozwala to na użycie pamięci SD, ale to wydaje się komputerowi jak normalny HD podłączony do SATA.

Czy ktoś wie o urządzeniu, które zasadniczo robi coś przeciwnego? Dzięki.

Luke
źródło
1
USB jest wolny w porównaniu do SATA, ale nie sądzę, że jest wolniejszy niż gniazdo SD na RPi
John La Rooy
Przy SDHC do 25 MB / s v2.00 i UHS-I do 50 lub 104 MB / s ( sdcard.org/developers/overview/bus_speed ), teoretyczna przepustowość USB2.0 480 Mb / s ( 60 MB / s) jest wciąż ładna dobry. Oba mają połączenia półdupleksowe i pojedynczy interfejs danych / poleceń. SATA jest zdecydowanie szybszy, ma pełny dupleks i jest dostępny z przepustowością teoretyczną 1,5, 3 i 6 Gb / s (187,5, 375 i 750 MB / s), bez narzutu na kodowanie i poleceń. 2,5
calowy

Odpowiedzi:

28

Niestety nie, nie można podłączyć urządzenia SATA do gniazda SD.

W przeciwieństwie do wcześniejszych standardów pamięci flash, takich jak Compact Flash , które zasadniczo używały interfejsu dysku twardego Parallel ATA (zmniejszonego rozmiaru) do dołączania pamięci flash, karty SD używają 1 lub 4 bitowego interfejsu szeregowego i (co ważniejsze) innego protokołu poleceń .

Karty CF były zgodne z protokołem poleceń ATA i były elektrycznie kompatybilne z PATA, więc wszystko, co było potrzebne do podłączenia karty CF do portu ATA, to prosty adapter, który zamapował pinout jednego złącza na drugi (jak adapter microSD na kartę SD).

Aby utworzyć konwerter SD na SATA, potrzebny byłby mały wbudowany procesor z interfejsem karty SD z jednej strony i interfejsem SATA z drugiej strony oraz oprogramowaniem do tłumaczenia protokołów. Zasadniczo to robi karta, z którą się połączyłeś, w przeciwnym kierunku, ale ten kierunek jest znacznie łatwiejszy.

Musisz jedynie obsługiwać ograniczony zestaw rozmiarów kart pamięci SD i znacznie łatwiej jest mapować funkcjonalność SD na interfejs SATA niż odwrotnie. Na przykład SDHC obsługuje na przykład tylko karty o pojemności do 32 GB, więc jak powinien obsługiwać większe dyski twarde SATA?

Biorąc pod uwagę, jak tanie są adaptery USB na SATA, ograniczenia, które musiałyby zostać nałożone na adapter SD na SATA oraz ich ograniczony rynek, nie byłoby opłacalne wytwarzanie takiego adaptera.

W związku z tym proponuję przyjrzeć się sposobom podłączenia dysku twardego SATA za pośrednictwem portu USB w zasilanym koncentratorze USB podłączonym do Raspberry Pi. Nadal będziesz potrzebować małej karty SD, aby się uruchomić, ale są one również bardzo tanie w dzisiejszych czasach.

Więcej informacji na temat tej opcji można znaleźć w pytaniu Rozruch z zewnętrznej pamięci USB / napędu?

Mark Booth
źródło
Dzięki za informacje - bardzo pouczające. Nie miałem pojęcia, że ​​będzie to łatwiejsze w jedną stronę, a szkoda, bo byłoby to bardzo fajne. Zostawię to na chwilę otwartą, aby sprawdzić, czy są jakieś alternatywy. Jeśli nie, zaakceptuję to. Dzięki.
Łukasz