Dlaczego mój Raspberry Pi się nie podkręci?

22

Zedytowałem plik /boot/config.txt, aby zwiększyć prędkość procesora do 800 MHz.

dmesg zawiera następujący wiersz

bcm2835-cpufreq: Freq 800000->700000 (min=700000 max=800000 target=700000 request=700000)

Rzeczywiście, mój procesor działa tylko z częstotliwością 700 MHz.

Dlaczego mój Raspberry Pi się nie podkręci?

Używam Occidentalis 0.2.

John Smith
źródło
Tryb Turbo przetaktuje procesor tylko przy obciążeniu 95%. Możesz jednak zmienić ten próg, nie zmuszając trybu Turbo do włączenia przez cały czas. Zobacz to powiązane pytanie: raspberrypi.stackexchange.com/q/5477/6516
Enrico Campidoglio,

Odpowiedzi:

28

Ostatnio nastąpiła zmiana w oprogramowaniu / jądrze, która umożliwiła skalowanie częstotliwości procesora jądra. Teraz nie ustawiasz statycznej częstotliwości procesora w config.txt, ustawiasz maksymalną częstotliwość. Jeśli twój system jest obciążony, zmieni częstotliwość procesora na wyższą (nazywa się to turbo mode, możesz zobaczyć maxustawienie w linii logów), ale jeśli twój system jest bezczynny, obniży częstotliwość do minimalnej wartości (domyślnie jest to Domyślne wartości RaspberryPi - 700 MHz dla ARM, 250 MHz dla rdzenia, 400 MHz dla SDRAM). Obniży również napięcie, jeśli używasz ustawień przepięcia. Domyślnie ondemandużywany jest regulator częstotliwości.

Można zmienić wartości domyślne (używane podczas bezczynności) z arm_freq_min, gpu_freq_min, core_freq_min, sdram_freq_mini over_voltage_minopcji config.txt. Możesz także wyłączyć to zachowanie i powrócić do tego, co działało przed wprowadzeniem tej zmiany w oprogramowaniu układowym za pomocą force_turbo=1pliku config.txt. W ten sposób skalowanie częstotliwości procesora zostanie wyłączone.

Są jeszcze dwie zmiany, kiedy force_turbo=0(co jest domyślnym ustawieniem domyślnym):

  • Częstotliwości h264 / v3d / isp nie są skalowane, więc jeśli chcesz je podkręcić, potrzebujesz również force_turbo=1
  • maksymalna wartość przepięcia wynosi 6 (1,35 V) zamiast 8

Pamiętaj też, że możesz dynamicznie zmieniać niektóre ustawienia częstotliwości (przynajmniej dla ARM) sysfs. Wystarczy spojrzeć na:

/sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/

O tej zmianie możesz przeczytać tutaj .

Krzysztof Adamski
źródło
Jest to jedna z najlepszych odpowiedzi i naprawdę pokazuje, dlaczego Raspberry Pi.SE jest ważny.
Alex Chamberlain,
1
Warto zauważyć, że połączenie z wyłączając tryb Turbo force_turbo=1 i umożliwiając overvolting będzie utratę gwarancji .
Enrico Campidoglio
Czy włączenie force_turbo wyłącza również dynamiczną regulację częstotliwości zegara przez procesor, ponieważ odkryłem, że moje procesor nie działa zgodnie z tym, co ustawiłem (1GHz) w config.txt, ale czasami działa z częstotliwością 700 MHz po pewnym czasie lub po rozruchu ?
user123456098,
4

Dodaj force_turbo=1w swoim config.txt.

Adibek
źródło
8
Cześć Adibek, witamy na RaspberryPi.SE. Najlepsze odpowiedzi tutaj zwykle zawierają cytaty, referencje lub podstawowe informacje. Ma to pomóc użytkownikowi zrozumieć jego problem, a nie tylko go rozwiązać.
Jivings
Zgadzam się z @Jivings, niektóre odniesienia lub informacje podstawowe byłyby przydatne dla przyszłych użytkowników widzących to pytanie.
hifkanotiks
2

dla mnie to gubernator skalowania zapobiegał przetaktowaniu. po prostu przeczytaj poprawną odpowiedź na to pytanie tutaj: Jak zmienić domyślnego gubernatora?

teraz moja malina działa na 1150 MHz

syss
źródło
1
Regulator skalowania nie zapobiegnie przetaktowaniu. Po prostu przeskaluje częstotliwość procesora z powrotem, gdy nie jest on faktycznie używany. Gdy tylko będzie to potrzebne, zwiększy częstotliwość. Najwyższa możliwa częstotliwość jest wskazana w /sys/devices/system/cpu/cpu0/cpufreq/scaling_max_freq.
złotowłosy
2
w moim przypadku gubernator został ustawiony na „powerave”. Miałem 1000 MHz jako maksymalną częstotliwość procesora, ale nigdy nie osiągnąłem tej częstotliwości jako aktualnej częstotliwości. po ustawieniu regulatora na „na żądanie” lub „wydajność” byłem w stanie uzyskać wyższe częstotliwości procesora
syss
1
Masz rację, domyślnie jest to oszczędzanie energii. Myślę, że to dlatego, że bez podkręcania, to nie ma znaczenia - minimalna i maksymalna częstotliwość są takie same (700000). Na Pi 2 myślę, że istnieje możliwy zakres (600000 i 900000).
Złotowłosa