Czy można użyć GPIO do programowania PIC?

11

Mam na myśli mikrokontrolery PIC, a konkretnie serie 16f i 18f - czy można w ten sposób używać GPIO?

Jeśli tak to jak?

berry120
źródło
1
Nie jestem do końca pewien jak, ale jestem pewien, że możesz to zrobić w 90%.
Shane Hudson,
1
@ShaneHudson Ładna odpowiedź;)
Jivings,
Jedną rzeczą do zrobienia może być sprawdzenie, czy jest dostępny stary programator portów równoległych. Zmień kod majstrowania przy użyciu gpio, aby mieć działającego programistę.
XTL,
Zobacz także raspberrypi.org/phpBB3/viewtopic.php?f=44&t=8635 (avrdude, ale ten sam pomysł)
XTL

Odpowiedzi:

5

Starsze PIC polegały na programiście, aby zapewnić czas programowania Flasha. Podejrzewam, że RPi byłyby w stanie poprawić te czasy. Główną trudnością w tym przypadku byłaby konwersja poziomu z 3,3 V na 5 V dla PIC

Nowsze PIC wykonują wewnętrzne taktowanie programowania, a niektóre można zaprogramować na 3,3 V. Powinny być one możliwe do podłączenia bezpośrednio do niektórych pinów IO.

Teraz zapoznałeś się ze specyfikacją programowania dla tej konkretnej rodziny PIC i zastanawiałeś się, jak manipulować GPIO, aby wprowadzić tam program.

Będzie to całkiem interesujące, jeśli dostaniesz coś działającego.

John La Rooy
źródło
4

Piny 8 i 9 mogą być używane jako piny UART, więc powinna istnieć możliwość sterowania programatorem nad tymi pinami.

Alex Chamberlain
źródło
2

Jeśli chodzi o oprogramowanie, istnieje program do zarządzania obrazami typu open source dla Linuksa o nazwie odyssey . Jest używany z programatorami podłączonymi do portu równoległego. Odyssey komunikuje się za pomocą bitbangingu, więc powinno być możliwe dostosowanie go do wysyłania danych do GPIO zamiast do portu równoległego. Odyssey obsługuje wiele PIC 16f i 18f i jest w stanie odczytać kilka formatów plików HEX.

Innym otwartym projektem do programowania piców jest usbpicprog . Ten może być również wart obejrzenia, ale jest bardziej skomplikowany, ponieważ jest to programator podłączony do portu USB, zbudowany wokół pic18f2550. Ten programator ma wspaniałą funkcję: generuje napięcie programowania + 12V z pompą ładującą, dlatego nie potrzebuje żadnego innego źródła zasilania niż + 5V przez USB.

Frepa
źródło
1

Zobacz przykład ( via ) i podobno bardziej zaawansowany ( via ) opisujący, jak używać Raspberry Pi do programowania PIC przez GPIO.

Należy pamiętać, że obwody te wymagają zewnętrznego źródła zasilania 12V i kilku dodatkowych elementów (regulatora napięcia, tranzystorów, kondensatorów, rezystorów i niektórych diod LED w zaawansowanym).

akavel
źródło