Raspberry Pi w butach z ekranem Rainbow

16

Jak mogę naprawić Raspberry Pi z ekranem Rainbow podczas uruchamiania? Mam dobre napięcie i wydaje mi się, że poprawnie sformatowałem i skonfigurowałem kartę SD. Mam dwie z tych tablic, które robią to samo; Kupiłem je kilka miesięcy temu, ale teraz do nich docieram. Kupiłem je od Amazon i jest już za późno, aby je zwrócić lub wymienić.

MEAM
źródło
1
Z jakiego portu odbierasz wideo? Analogowy czy HDMI? Czy możesz opublikować zdjęcie przedstawiające ekran tęczy?
HeatfanJohn,
Czy próbowałeś nowej karty SD?
PhillyNJ,
Używam portu HDMI, próbowałem dwóch kart SD na dwóch różnych PI
MEAM
jak wspomniano w @Wilf, wypróbuj nowy obraz i sprawdź źródło zasilania.
PhillyNJ,
Miałem podobny problem, kiedy pierwszy raz dostałem Pi. To był NOOBSproblem. Nie pamiętam „poprawki” (która była problemem z konfiguracją), ale przeprowadzę wyszukiwanie, jeśli nie możesz jej znaleźć. Nie było problemu z Raspbian.
Milliways,

Odpowiedzi:

22

Czy masz na myśli taki ekran ?:

ekran debugowania z elinux pic

Jeśli używasz RPi 3 B +, może to być po prostu nieaktualne oprogramowanie układowe (patrz tutaj ) - musisz użyć nowszego obrazu z odpowiednim oprogramowaniem układowym, takim jak oficjalny obraz Raspbian - starsze i pochodne obrazy mogą nadal wymagać aktualizacji (np. OctoPrint [1] [2] [3] )

Różne metody rozwiązywania problemów można znaleźć tutaj :

Przy obecnym oprogramowaniu układ kolorowy (po zaledwie czterech pikselach „wysadzonych” przez procesor graficzny na pełny ekran) jest wyświetlany po start.elfzaładowaniu oprogramowania układowego GPU ( ). Powinno to zostać zastąpione konsolą linux sekundę później. Jeśli jednak kolorowy ekran pozostanie, oznacza to, że uruchomienie kernel.imgpliku nie powiodło się. Spróbuj zastąpić go znanym dobrym.

Natychmiast po wyświetleniu ekranu powitalnego PI zaczyna pobierać nieco więcej prądu. Jeśli PI w tym momencie resetuje się, oznacza to, że zasilacz nie jest w stanie dostarczyć pełnego prądu wymaganego przez PI, ale obniża napięcie wyjściowe poniżej minimum, gdy jest obciążony pełnym prądem, którego potrzebuje PI.

W niektórych przypadkach (Stuck on the Rainbow Screen) zawieszanie się w tym miejscu zostało naprawione przez dodanie boot_delay=1do config.txtpliku. Można to zrobić z komputera z systemem Windows, który powinien pokazać kilka plików z partycji FAT na karcie SD w tym bootcode.bin, kernel.imgi config.txt. Możesz otworzyć config.txtw edytorze tekstu lub dowolnym edytorze tekstu. Dodaj boot_delay=1i zapisz plik. Nie zapomnij „wysunąć” karty przed wyjęciem jej z czytnika kart. Jeśli czytasz kartę SD z działającego Pi, możesz edytować plik za pomocąsudo nano /boot/config.txt

Kernel Panic on boot

Tekst pojawia się na ekranie, ale następnie zawiesza się z komunikatami debugowania. Może to być spowodowane przez urządzenia USB, takie jak klawiatury. Spróbuj ponownie z niczym w USB. Raspberry Pi wyłącza się (lub uruchamia ponownie) wkrótce po uruchomieniu

Jest to spowodowane zasilaczem wytwarzającym zbyt niskie napięcie. Zobacz Rozwiązywanie problemów z zasilaniem

Buty Pi czasami, ale nie zawsze

Ze znanym dobrym zasilaczem i znaną dobrą kartą SD R-Pi uruchamia się od czasu do czasu, ale innym razem pokazuje tylko niewielkie zielone migotanie z diody LED „OK” i nie uruchamia się, nawet bez urządzeń USB i Ethernet. Zostało to zgłoszone kilka razy [4] [5] [6] i pozostaje kwestią otwartą. Może to powodować niskie napięcie lub niewłaściwa karta SD. Niektóre karty SD będą działać, dopóki się trochę nie rozgrzeją, a następnie zawiodą [7] . Pod wpływem temperatury pokojowej 21 ° C najcieplejsza część nieosłoniętego pracującego R-Pi powinna wynosić 41 ° C [8] . Wiki ma listę działających kart SD. Kup od wiarygodnego sprzedawcy, ponieważ twierdzono, że 1/3 wszystkich kart pamięci oznaczonych „Sandisk” jest podrobiona.

  • Możliwe, że karta pamięci SD nie nawiązuje właściwego kontaktu z Raspberry Pi. Przyjrzyj się uważnie uchwytowi karty SD na Raspberry Pi. Na pierwszy rzut oka może wyglądać dobrze, ale styki muszą być sprężyste i muszą wystawać co najmniej 2 mm, mierzone od dolnej krawędzi uchwytu do górnej krawędzi wybrzuszenia stykowego. Różnice występują ze względu na proces lutowania i rodzaj zastosowanego uchwytu. Część resztek lutu wpada do wgłębienia stykowego, ograniczając sprężystość i wysokość wystającą z kontaktu. Możesz to naprawić samodzielnie, ale pamiętaj, że możesz unieważnić gwarancję. Kontakty są delikatne, więc bądź ostrożny. Włóż szpilkę igły pod wybrzuszenie styku i pociągnij lekko w górę, aż jeden koniec styku odpina się. Wyczyść wnękę, w której styk odpiął się od lutu lub innych pozostałości, wdmuchując do wnęki. Przypnij styk z powrotem do wnęki, delikatnie popychając go do wnęki. Zrób to dla wszystkich kontaktów. Zobacz te zdjęcia:Media: SDcardHolder.JPG , Media: UnclipContact.JPG , Media: UnclippedContact.JPG

Chciałbym wypróbować inne karty SD i zasilacze i sprawdzić Pi pod kątem wad, a także inny obraz Raspberry Pi . Możesz także wypróbować inny czytnik kart SD, ponieważ niektóre z nich mogą niesformatować kartę.

Wilf
źródło
Miałem też problemy z uruchomieniem RPi i uruchomieniem fsck na karcie SD, a następnie załatwienie RPi bez urządzeń peryferyjnych załatwiło sprawę.
cete3
1
Mój objaw: „Natychmiast po wyświetleniu ekranu powitalnego PI zaczyna zużywać nieco więcej prądu. Jeśli PI zostanie zresetowany w tym momencie, oznacza to, że zasilacz nie jest w stanie dostarczyć pełnego prądu wymaganego przez PI, ale obniża napięcie wyjściowe poniżej minimum, gdy jest obciążony pełnym prądem, jakiego potrzebuje PI. ” Mój problem: kabel USB nie dostarczał wystarczającej ilości prądu, napięcie było w porządku, ale kiedy udało mi się postawić metr między Raspberry pi a kablem USB, czasami spadał zbyt 250ma w porównaniu do tego, co dostarczał adapter ścienny do kabla USB
MEAM
Mój Raspberry Pi B + działa idealnie po podłączeniu karty SD, kabla HDMI i zasilania. Kiedy podłączę EXACT SAME przewody + kartę, które działają dla pi B + do pi 2, zawiesza się na ekranie tęczy. Czy to oznacza, że ​​jest to zdecydowanie problem sprzętowy?
Luke Taylor
@LukeTaylor - do jakiego prądu przeznaczony jest zasilacz i jak długi jest kabel USB? (prawdopodobnie za późno). Może to być po prostu kwestia, że ​​Pi 2 (i 3) potrzebują co najmniej 800 mA mocy, podczas gdy Pi B + prawdopodobnie potrzebuje około 600 mA.
Wilf
1
Tęczowy ekran może się również pojawić, jeśli spróbujesz uruchomić Raspbian Jessie na Raspberry Pi 3 Model B +. (patrz buty Raspberry Pi na tęczowy ekran podczas próby załadowania RetroPie )
Stevoisiak,
2

Dla mnie, wkładając boot_delay=1na config.txtnie działa. Uruchomienie fsck na partycji rozruchowej (/ dev / mmcblkop1) ujawniło uszkodzenie pliku, którego nie można automatycznie naprawić. Ostatecznie usunąłem zawartość partycji rozruchowej i skopiowałem zawartość /bootz mojego archiwum Raspberry Pi Linux. Ja wtedy miałem do edycji cmdline.txti zmian root=/dev/mmcblkop2będzieroot=/dev/mmcblkop5

IanB
źródło
Pracowałem dla mnie przy użyciu nowego Raspberry Pi 2 B, mając problem z ekranem tęczy / ekranem kolorowym!
Lucian Depold
2

Udało mi się rozwiązać ten problem, uzyskując lepszy zasilacz. Następnie wyjąłem kartę microsd podczas uruchamiania w trybie odzyskiwania. Włożyłem go z powrotem i mogłem zainstalować nooby.

Rohan Parikh
źródło
Zgoda! Przełączenie z zasilacza USB o znamionowej wartości 2,1 A na źródło prądu 750 mA (ładowarka do telefonu) pomogło (co ciekawe!). Proces uruchamiania zawiesił się, gdy urządzenie próbowało przełączyć się ze simplesterownika karty graficznej na sterownik VC4, więc (być może?) W tym momencie nastąpił skok mocy, a druga ładowarka, mimo że była w stanie zapewnić większy prąd, nie była w stanie przykryj to.
David,
0

Doświadczyłem tego na Modelu B. Próbowałem różnych kart SD, ale wszystkie miały ten sam problem. Następnie podłączyłem ładowarkę Samsung Galaxy do Pi, która generuje nieco wyższe napięcie, i to naprawiło. Najwyraźniej zasilacz dostarczony z Pi nie jest wystarczająco człowiekiem, aby wykonać zadanie, które miało wykonać!

Spróbuj zmienić zasilacz, zanim przejdziesz zbyt głęboko w inne ścieżki.

amjad moghul
źródło