Czy istnieje dystrybucja tylko dla konsoli (bez graficznego interfejsu użytkownika) poniżej 1 GB?

13

Szukam systemu operacyjnego, który:

  • Przynajmniej domyślnie uruchamia się na konsoli
  • Najlepiej, jeśli w ogóle nie ma GUI
  • Pasuje na kartę SD 1 GB

Czy jest dostępny taki system operacyjny i czy są jakieś dodatkowe kroki lub wymagania, aby go zainstalować?

hilmanshini
źródło
Czy istnieje techniczny powód, dla którego musi zmieścić się na karcie o pojemności 1 GB, czy jest to właśnie to, co masz obecnie dostępne? Jak wskazano poniżej, większe karty SD są stosunkowo tanie i możesz mieć problemy z mniejszymi.
ramblinjan
tak, ale potrzebuję go do wyprodukowania dużej ilości urządzeń.
hilmanshini
Ok, więc masowo produkujesz urządzenie zasilane Raspberry Pi, a ograniczenie 1 GB to próba zminimalizowania całkowitego kosztu?
ramblinjan
1
ciężko jest znaleźć dystrybucję, która nie zmieściłaby się w 1 GB bez środowiska graficznego
Bogdacutu
Co ze szczeniakiem? puppylinux.org/main/Overview%20and%20Getting%20Started.htm możesz usunąć menedżera okien i używać tylko cli?
JP Hellemons,

Odpowiedzi:

5

Możesz użyć TinyCoreLinux . W chwili pisania tego tekstu był on najnowszy z tylko linią poleceń i SSH, z nieco ponad 18 MB skompresowanym plikiem. Wersje mające X w nazwie są z GUI. I tak, są też obrazy QEMU (maszyny wirtualnej) do wypróbowania. Istnieje wiele pakietów gotowych do zainstalowania, a także możesz stworzyć własny lub zainstalować ze źródła.

avra
źródło
pozwól mi najpierw spróbować.
hilmanshini
to dobrze, konsola domyślnie + SSH i bardzo mały rozmiar obrazu. dziękuję, jeśli mogę to zaznaczyć jako akceptowalne, zaakceptuję obie odpowiedzi
hilmanshini,
3

Używam Moebius [1] na moim malinowym pi. Jest to minimalna dystrybucja wywodząca się z Debiana. Ponieważ używam Raspberry Pi jako serwera bezgłowego, nie potrzebuję GUI takiego jak Ty.

[1] http://moebiuslinux.sourceforge.net

gurcanozturk
źródło
2

możesz użyć Raspbian, uruchomić raspi-configi wyłączyć pulpit, uruchomi się on bezpośrednio z linii poleceń.

jeśli chodzi o rozmiar 1 Gb - możesz usunąć niepotrzebne części i może ostatecznie skończyć się obrazem poniżej 1 Gb, ale absolutnie nie ma sensu, ponieważ karty SD 8-16 Gb są teraz towarem, a im większa karta SD, tym dłużej będzie żył. więc, chyba że zamierzasz wymieniać karty SD raz w tygodniu, nie zalecałbym używania niczego mniejszego niż 4 Gb.

Lenik
źródło
2
Raspbian musi mieć 2 GB, prawda?
hilmanshini
tak, ale którą część na przykład usunąć?
hilmanshini
1

Spójrz na Nard SDK „Minimalny” przykład zmieści kartę 16 MB. Jednak standardowy przykład „szkieletu”, który wymaga karty 2 GB, prawdopodobnie uruchomi się również z kartą 1 GB (ze względu na większość wolnego miejsca).

Ronny Nilsson
źródło
1

Nie znam rzeczywistego rozmiaru mojej instalacji Arch Linux dla Raspberry, ale uważam, że jest on znacznie mniejszy niż 1G. Domyślnie nie ma środowiska dektop, ani żadnych zainstalowanych rzeczy, których prawdopodobnie nie użyjesz. Jest dość goły, dlatego idealnie pasuje do twojego przypadku użycia. Możesz łatwo uzyskać wszystkie potrzebne pakiety, gdy tylko masz połączenie z Internetem. Istnieje obraz, który można pobrać i wczytać na kartę SD, aby zabrać go na spin.

cee
źródło