Jak zmierzyć bieżące zużycie energii?

25

Czy można zmierzyć (za pomocą oprogramowania, takiego jak PowerTOP) bieżące zużycie energii przez Pi na moim Raspberry Pi?

cupakob
źródło
1
„Na” swoim Pi… jak myślę, że masz na myśli, lub „z” twojego Pi, co inni myślą, że masz na myśli?
user59377
1
@ user59377 - podczas gdy ja głosowałem za twoim komentarzem, z powodu jego wezwania do wyjaśnienia ... Uważam, że OP naprawdę chce zmierzyć zużycie za pomocą oprogramowania działającego na Pi - więc „on” jest poprawne, a „of” jest nie.
Greenonline,

Odpowiedzi:

14

Nie. Nie można dokładnie zmierzyć zużycia energii przez Raspberry Pi za pomocą samego oprogramowania. Aby to zrobić, musi być zainstalowany sprzęt, a urządzenia rzadko mają to domyślnie.

Najłatwiejszą opcją byłoby użycie ściennego miernika mocy lub monitora użytkowania. Możesz je kupić za 10–20 USD w lokalnym sklepie.

Bez takiego sprzętu najlepsze, co możesz uzyskać, to szacunki.

Derecho
źródło
Mam miernik mocy gniazdka, ale jestem zbyt leniwy: D ... a dla urządzeń z procesorem Intel mogę używać Powertop. Więc moim pomysłem było użycie czegoś takiego jak powertop, ale na rękę;)
cupakob
3
PowerTOP daje oszacowanie, a nie rzeczywisty pomiar. Szacunki są przeznaczone do porównania, gdy chcesz wypróbować różne funkcje oszczędzania energii. W przypadku laptopów PowerTOP może dokonywać lepszych oszacowań, wykonując pomiary poziomu naładowania baterii i wykonując obliczenia. Tego nie można zrobić na PC lub Raspberry Pi. Przeczytaj więcej na ten temat tutaj .
Derecho,
2
The easiest option would be to use a wall outlet power meter or usage monitor.To dobrze, jeśli chcesz wiedzieć, ile mocy zużywa Twoja konfiguracja , ale nie, jeśli chcesz wiedzieć, ile mocy faktycznie dostaje Twoje Pi . Adaptery zasilania, a nawet kable USB mogą marnować znaczne ilości energii. Czytałem o kablach USB upuszczających cały wat lub wolt (nie pamiętam, co zostało powiedziane, ale byłyby takie same w niektórych warunkach).
Nateowami
Próbowałem użyć miernika wyjściowego, a jego dokładność była zbyt niska. Podawało stałe 2 waty, nawet gdy PI był wyłączony.
Iain
14

Najlepszym rozwiązaniem jest użycie woltomierza / amperomierza USB między źródłem zasilania USB a Pi.

Woltomierz USB

Ponadto będziesz potrzebować:

  • konwerter USB micro na USB „A” od źródła zasilania do woltomierza USB;
  • kabel mikro USB „A” na USB od woltomierza USB do Pi.

Istnieje wiele różnych typów, od 1 do 5 USD, w zależności od tego, czy chcesz mieć pojedynczy wyświetlacz, podwójny wyświetlacz, jak na zdjęciu, czy czteroosobowy wyświetlacz, który pokazuje również moc (waty) i ładunek (kulomb)

Greenonline
źródło
3
To rozwiązanie jest lepsze od rozwiązania zaproponowanego w przyjętej odpowiedzi „miernik mocy gniazdka ściennego”, ponieważ wyróżnia wydajność zasilacza, która prawdopodobnie nie jest stała w całym zakresie roboczym.
Vorac
1
@Vorac - nie wahaj się głosować za moją odpowiedzią, jeśli uważasz, że jest to lepsze rozwiązanie. :-)
Greenonline,
5

Chociaż nie można bezpośrednio monitorować zużycie energii można uzyskać informacje na temat napięcia roboczego: core(domyślnie), sdram_c, sdram_ioraz sdram_p(patrz tutaj po więcej szczegółów).

vcgencmd measure_volts <id>

np. Aby sprawdzić napięcie rdzenia:

pi$ vcgencmd measure_volts
volt=1.2000V
Pierz
źródło
Dzięki za odpowiedź, zastanawiam się, dlaczego to nie działa z nowym użytkownikiem i działa tylko z piużytkownikiem, jakiś pomysł ?
Vinod Srivastav
@VinodSrivastav Nie mam tutaj, ale sprawdź grupy pi i dodaj odpowiednie dla swojego użytkownika ( usermod -aG <group> <user>), nie zapomnij wylogować się i zalogować, aby zmiany odniosły skutek.
Pierre-Alexis Ciavaldini
2

Multimetr szeregowy z zasilaczem stołowym. Lub patrząc na sam zasilacz stołowy, jeśli ma miernik Amp.

Pomiar całości (za pomocą zasilacza) nie zapewni dokładnego odczytania rzeczywistego zużycia Raspberry pi, ponieważ będziesz również mierzyć nieefektywność używanego zasilacza.

karczki
źródło
2
Pomiar za pomocą zasilacza byłby jednak dokładnym odwzorowaniem kosztów związanych z użytkowaniem. Zależy od celu, czy chcesz zmierzyć przed, czy po zasilaniu.
Derecho,