Czy Raspberry Pi potrzebuje systemu chłodzenia?

31

Szukając „malinowego pi” w Newegg, wyniki obejmowały wiele radiatorów, a także kilka innych rodzajów układów chłodzenia, ale te elementy nie wydają się pojawiać, gdy przeglądamy sklepy oficjalnych dystrybutorów .

Czy Raspberry Pi potrzebuje jakiegoś systemu chłodzenia dla swojego procesora, takiego jak radiator? Jeśli nie zawsze jest to wymagane, czy istnieją szczególne sytuacje, w których niezbędny byłby system chłodzenia (działający w środowisku zewnętrznym, w którym temperatura może osiągnąć 35 ° C w ciągu dnia)? Czy temperatura jest bardziej związana z intensywnością pracy procesora?

Czy domowe pudełka na Raspberry Pi muszą zawierać wentylację lub wentylator, aby uniknąć wzrostu temperatury?

IQAndreas
źródło
Możesz włożyć wentylator do urządzenia, nie będzie bolało. Radiator też nie będzie bolał. Jeśli przekroczysz czas pi, chłodzenie staje się bardziej konieczne.
j0h

Odpowiedzi:

25

Chciałbym dodać ten obraz:

http://makezineblog.files.wordpress.com/2012/12/thermal_raspberrypi1.png?w=897&h=630

zwróć uwagę, że na zdjęciu głównym komponentem, który się nagrzewa, jest koncentrator USB / Ethernet - zdecydowanie MOŻE to gwarantować radiator, jeśli używasz tych komponentów intensywnie, ma ograniczony przepływ powietrza z powodu obudowy / itp. i znajduje się w cieplejszym otoczeniu lub w jakiejś ich kombinacji.

Drugim elementem, który nagrzewa się na obrazie, jest regulator 3,3 V - tego należy się spodziewać po regulatorze liniowym i zasadniczo nie jest to problemem w nowych + wersjach pi. Te elementy są zaprojektowane do nagrzewania się (tak działają), więc nie martwiłbym się tym kawałkiem, który wymaga radiatora.

Wreszcie procesor (i pamięć znajdująca się nad procesorem) - raczej nie będzie potrzebował radiatora, ponieważ sam się dusi, jeśli zrobi się za gorąco - jeśli zauważysz dławienie, możesz chcieć radiatora (i możesz wpaść na jeśli podkręcisz .. ale jeśli naprawdę zależy Ci na większej mocy procesora, być może Pi nie jest dla ciebie ...)

edytuj, aby dodać nowy model:

Giles Read dodał mapę termiczną Pi 2:

Obraz mapy termicznej Pi 2

Wygląda na to, że czterordzeniowy procesor jest bardziej energochłonny, ale spojrzenie na skalę po prawej stronie pomaga uzyskać perspektywę: poniżej 40 stopni Celsjusza jest w porządku dla pakietu procesora, nie wymaga radiatora

i cytowanie z fundacji RPi

Nie. Układ zastosowany w Raspberry Pi jest równoważny układowi stosowanemu w telefonie komórkowym i nie nagrzewa się wystarczająco, aby wymagać specjalnego chłodzenia.

użytkownik 2813274
źródło
Miły! Czy masz źródło tego obrazu?
IQAndreas,
@IQAndreas - pojawiło się, gdy szukałem obrazu „pi heatmap image” z wielu źródeł - nie jestem pewien, który z nich jest niestety oryginalny
2813274
Ten obraz może być wczesnym Pi B, który miał błąd obwodu, łączący dwie szyny 3,3 V (lub 1,8?) . To sprawiło, że układ sieciowy zasilił 3,3 V na całą płytę, przez co był bardzo gorący i zawodny.
tomnexus
Jakiego poziomu chłodzenia potrzebujesz, aby podkręcić go za pomocą ustawień systemowych? Czy potrzebuję wentylatora, czy po prostu potrzebuję radiatora, jeśli chcę osiągnąć najwyższy poziom?
JFA
@JFA zależy to w dużej mierze od temperatury i wilgotności otoczenia, i jak długo potrzebujesz maksymalnej wydajności, ale stoję zgodnie z tym, co powiedziałem wcześniej - prawdopodobnie chcesz spojrzeć na inny system z większą mocą procesora niż próbować podkręcić Pi na wyższy poziom wydajności (przychodzi na myśl Intel Edison, istnieje kilka płyt
deweloperskich
18

Nie, nie potrzebuje systemu chłodzenia. Jeśli procesor stanie się zbyt gorący (> 85 ° C), zmniejszy prędkość.

http://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?p=536478#p536478

Być może sprzedawcy sprzedają radiatory ludziom łatwowiernym z tego samego powodu, dla którego sprzedają pozłacane cyfrowe kable audio, osiągają zysk.

Istnieją filmy testowe na YouTube. Oto jeden z radiatorem i jeden z dodatkowym wentylatorem . Oczywiste jest, że sam radiator robi jedynie marginalną różnicę, co prawdopodobnie nie uzasadnia pieniędzy, które płacisz za radiator.

joan
źródło
6
czy umieszczenie radiatora nie zapobiegnie dławieniu pi i może pomóc w utrzymaniu wydajności?
PhillyNJ,
1
Z pewnością (jednak nie tyle, ile potrzeba OP wymagała).
joan
Jak prawdopodobne jest uderzenie w tę temperaturę 85 ° C i przepustnicę? Mało prawdopodobne. Oto doświadczenie jednej osoby w pokoju w rozsądnej temperaturze (25 ° C /
77
2

Najlepszą rzeczą, jaką mogę zasugerować, jest chwilowe monitorowanie tempa i samodzielne sprawdzenie, czy jest to potrzebne w twoim przypadku. (główne czynniki to temperatura otoczenia, podkręcanie i ciągłe obciążenie). Im większe obciążenie elementów, tym więcej wytwarzają ciepła.

Podobnie jak w większości przypadków sprzętowych utrzymanie chłodu sprzętu nie boli. Po prostu dodanie wentylatora gdzieś w konfiguracji może już zdziałać cuda, nie powinno być potrzeby szukania specjalistycznych chłodnic na rynku wtórnym. W końcu Pi to wciąż trochę majsterkowanie, prawda? :)

Ten wątek pokazuje, jak monitorować temps:

http://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=28&t=55940

edytować:

zwraca to temperaturę rdzenia w ° C

/opt/vc/bin/vcgencmd measure_temp
Havnar
źródło
Czy na płycie znajduje się monitor temperatury rdzenia, czy też muszę kupić jeden z tych ręcznych czujników temperatury?
IQAndreas,
2
'/ opt / vc / bin / vcgencmd Measure_temp' zapewni Ci podstawową temperaturę
Havnar
1

Jeśli podkręcasz go, to może być konieczne dodatkowe chłodzenie. Jeśli jednak zdecydujesz się go trochę popchnąć, zalecamy dodatkowe chłodzenie.

Kwekuq
źródło