Jak mogę wyłączyć RaspberryPi i obudzić się później?

12

Chcę, aby mój malinowy PI został zamknięty w nocy i obudził się rano.

Tzn. O 22.00 malina powinna się wyłączyć lub przynajmniej wyłączyć WiFi i dysk twardy. O 10 rano każdego dnia moja malina powinna się obudzić lub przynajmniej włączyć WiFi i dysk twardy.

W jaki sposób mogę to zrobić?

Edytować:

Jak ustawić licznik czasu na wyłączenie Wi-Fi i HDD i ponowne włączenie o określonej godzinie?

confile
źródło
absolutnie nie ma sensu tego robić. RPi jest już zoptymalizowany pod kątem działania 24/7, niskiego zużycia i braku ruchomych części (bez hałasu), z radością będzie działał przez rok lub dłużej. jeśli spróbujesz grać z włączaniem i wyłączaniem zasilania, oszczędności będą znikome, ale szanse na uszkodzenie karty SD i zniszczenie systemu wzrosną dziesięciokrotnie. i zdecydowanie tego nie chcesz.
lenik,
@lenik, zależy ci na tym, jeśli wyczerpią Ci się baterie / baterie słoneczne. Wyłączając urządzenie w nocy, możesz wydłużyć czas działania urządzenia bez ingerencji w nową baterię lub ładowanie.
Whome

Odpowiedzi:

13

Możesz sprawdzić Witty Pi z UUGear jako proste rozszerzenie do Raspi. Wykona prawidłowe uruchomienie i zamknięcie systemu, zawiera zegar czasu rzeczywistego.

ericool
źródło
3
Dodatkowy kredyt za faktyczną odpowiedź na pytanie zadane przez PO.
WineSoaked
3

Raspberry Pi nie ma sprzętu potrzebnego do wyłączania / uruchamiania jak zwykły komputer stacjonarny.

Najprostszym i prawdopodobnie najbardziej niezawodnym rozwiązaniem byłoby użycie przełącznika czasowego do włączania i wyłączania zasilania Pi. Jeśli to zrobię, dodam zadanie crona do Pi, aby wykonać zamknięcie oprogramowania na kilka minut przed wyłączeniem timera. To pozostawiłoby kartę SD w bezpiecznym stanie.

joan
źródło
3

Dlaczego chcesz wyłączyć Pi? Sam Pi zużywa tak mało energii (<5 W), że nie warto, chyba że używasz baterii. B + zużywa jeszcze mniej.

EDYCJA 2016-06-18 Poniższy komentarz nie jest już poprawny. halt shutdowni poweroffwszyscy przeprowadzają uporządkowane zamykanie systemu operacyjnego.

To powiedziawszy haltPi przechodzi w stan bardzo niskiego poboru mocy, ale można go zrestartować tylko ze zdarzeniami zewnętrznymi. To jest proste do „restart” THE Blub B+z haltpaństwa pomocą prostego zewnętrznie napędzany obwodu. Może to być zegar lub nawet czujnik zależny od światła. patrz /raspberrypi//a/19754/8697

Jeśli Twoim celem jest ograniczenie dostępu, możesz użyć crondo zamknięcia odpowiednich usług i / lub wyłączenia urządzeń zewnętrznych. Zostawiłbyś Pi działające, by zrestartować się następnego ranka przy użyciu cronzadania.

Milliways
źródło
Tak, chcę wyłączyć zewnętrzny dysk twardy, który jest podłączony do Pi tak samo jak adapter WiFi użytkownika. Czy możesz podać rozwiązanie tego problemu?
confile
2

Wiem, że to oszustwo „trochę”, ale znalazłem starego laptopa za mniej niż 20 USD i używam go do zasilania mojego Pi. Działa również pod Linuksem i ma WOL dla swojego Ethernetu, więc mogę po prostu zalogować się do pi i zamknąć go, a następnie zalogować się do laptopa i zamknąć. Następnie wszystko, co muszę zrobić, to uruchomić etherwake AA: BB: CC ... (adres sprzętowy sieci Ethernet laptopa), a następnie uruchomi również Pi. Niektóre laptopy nadal wysyłają energię z USB, nawet jeśli nie są włączone, jeśli są podłączone do ściany, więc będziesz musiał przeprowadzić małe badania.

linuxgnuru
źródło
Dlaczego ten laptop nie może działać w tym przypadku w RPi? Jeśli nie, nadal zakładam, że laptop zużywa więcej energii niż RPi.
Ghanima
Laptop nie ma GPIO ani żadnego rzeczywistego sposobu na dostęp do świata zewnętrznego; nie może korzystać z czujników / silników rozruchowych itp., a ponieważ mieszkam w Tanzanii we wschodniej Afryce, nasza moc przychodzi i odchodzi bez ostrzeżenia, więc nigdy nie podłączasz żadnego komputera prosto do ściany bez podtrzymania baterii. Pomyślałem, że podzielę się tym, co zrobiłem, co pozwala mi zdalnie włączyć / wyłączyć Pi.
linuxgnuru
1

Chociaż - jak to już ujęła Joanna - nie można całkowicie wyłączyć RPi i / lub uruchomić go na własnym sprzęcie, twoje „przynajmniej” żądanie wyłączenia Wi-Fi i dysku twardego można zrealizować jedynie przy niewielkim włamaniu sprzętowym. Rozwiązanie Joansa zapewnia jednak większe oszczędności w odniesieniu do energii elektrycznej, ponieważ RPi również nie otrzymało żadnego rzeczywistego obwodu wyłączającego, w związku z czym zużywa energię, jeśli jest haltużywana.

Znajdź rozwiązanie, używając pinów GPIO do włączenia podłączonego urządzenia USB (takiego jak klucz WiFi) tutaj . Pamiętaj, aby obrócić dysk twardy przed wyłączeniem zasilania za pomocą narzędzi takich jak hd-idle. Należy również pamiętać, że niektórzy użytkownicy twierdzą, że skracają żywotność dysków twardych, jeśli są często obracane.

Ghanima
źródło
Jak ustawić licznik czasu na wyłączenie Wi-Fi i HDD i ponowne włączenie o określonej godzinie?
confile
Jeśli założymy, że oszczędności energii związane z zatrzymaniem RPi są znikome, utrzymując je w działaniu, można użyć cronzarówno do wyłączenia, jak i ponownego włączenia urządzeń.
Ghanima