Czy można skonfigurować Raspberry Pi jako router bezprzewodowy?

40

Czy w przypadku korzystania z sieci Ethernet i adaptera bezprzewodowego można skonfigurować urządzenie jako router bezprzewodowy? Jeśli tak, jakie oprogramowanie (i / lub dodatkowy sprzęt) byłoby potrzebne?

ramblinjan
źródło
Najpierw potrzebujesz trochę „bezprzewodowego” sprzętu, ponieważ Pi nie jest wyposażony w Wi-Fi. Ale nie jestem pewien, czy klucze USB mogą działać jako punkty dostępowe ... Jeśli mam rację, naprawdę potrzebujesz routera Wi-Fi. A potem tak naprawdę nie rozumiem, dlaczego chcesz używać Pi jako routera zamiast dedykowanego sprzętu ...
Xavier Nodet
Dlaczego nie zainstalować wersji OpenWRT dla rpi?
Nie widzę sensu tego TBH. RPi + klucz WiFi nie będzie dużo tańszy niż znacznie lepszy zwykły router ...
Alexander
Nie chodzi o „tańsze”. Tak, router kompatybilny z dd-wrt może oferować prostszą funkcjonalność za tańsze niż to, ale Raspberry Pi nie jest celem, aby odkrywać, że robienie rzeczy z komputerami jest niespodziewane, ponieważ nagle możliwe jest zainstalowanie pełnoprawnego komputera w różnego rodzaju miejscach?
ramblinjan
1
Nie sądzę, że potrzebujesz dużo procesora do kierowania pakietami. Raspberry Pi ma lepszy sprzęt pod względem surowego obliczeń i pamięci RAM niż większość routerów (zazwyczaj routery pracują z częstotliwością 300-500 MHz, z 16-128 MB pamięci RAM)
Hengjie

Odpowiedzi:

19

Zasadniczo tak. Możesz wykonać dowolny samouczek dotyczący konfigurowania komputera z systemem Linux jako routera.

Przydatne samouczki

Alex Chamberlain
źródło
3
Poprawię tę odpowiedź, gdy otrzymam RPi.
Alex Chamberlain,
13
Dziękuję za informację, ale podejrzewam, że „tak” nie jest tak naprawdę celem autora. Podanie linku do wysłania użytkownika w inne miejsce jest nieco przeciwne do tej witryny. Jest naprawdę wcześnie w rozwoju tej witryny. Same linki mogą stanowić krótkoterminowe rozwiązanie dla jednego autora, ale niewiele robi, aby przyciągnąć ludzi na tę stronę. Takie odpowiedzi sprawiają również, że znacznie rzadziej inni użytkownicy sami udzielą prawidłowej odpowiedzi.
Robert Cartaino
1
Pytanie dotyczy również routera bezprzewodowego. Co, jestem pewien, nie jest możliwe, ponieważ RPi nie może nadawać bezprzewodowo.
Jivings
2
@Jivings: Source? Powinien zależeć od adaptera USB.
Alex Chamberlain,
2
@RobertCartaino Mam nadzieję, że poprawię odpowiedź, ale nie mam teraz dostępu do RPi. Zamiast tego mam nadzieję, że ta odpowiedź daje ludziom podpowiedzi, aby spróbować.
Alex Chamberlain,
7

Pokażę kroki dla Arch Linux, ponieważ jest to dystrybucja, którą znam, ale instrukcje dla Raspbian nie powinny być bardzo różne.

Należy pamiętać, że nie wszystkie interfejsy wlan0 obsługują tryb AP.

Konfiguracja byłaby

(eth0)<---RPI--->(wlan0)

gdzie RPI to router (i AP) zapewniający bezprzewodowy internet z sieci Ethernet.

Zainstaluj potrzebne oprogramowanie i sterowniki.

pacman -S wireless_tools wpa_supplicant hostapd

Zbuduj router .

Zbuduj AP

Edytuj /etc/hostapd/hostapd.conf(samodzielnie wyjaśnione). Uruchom go rc.d start hostapdi dodaj do tablicy Daemons, jeśli chcesz, aby uruchomił się po uruchomieniu RPI.

Router bezprzewodowy powinien teraz działać.

Tomas
źródło
3

Z mojego doświadczenia związanego z próbą uruchomienia mojego Raspberry Pi z małym kluczem Wi-Fi opartym na RTL8188CU, jest więcej problemów, niż ci się wydawało.

Główną różnicą jest tutaj: Zasilanie usb pi na pokładzie nie jest wystarczające, ponieważ każde usb ogranicza się do 140mA na pi. Chociaż wystarcza to do używania pi jako „klienta” łączącego się z prawdziwymi routerami Wi-Fi, zwykle nie wystarczy działać jako jeden. Chociaż prawdopodobnie można wprowadzić klucz sprzętowy w tryb master, może on być bardzo niestabilny. Możliwym rozwiązaniem jest obejście bezpieczników poli . Ale nie próbowałem tego.

Nawet jeśli wystarczy zasilacz, następnym problemem jest sterownik Linux dla klucza Wi-Fi. Sterownik w „oficjalnym jądrze Linuksa” nie może umieścić mojego klucza jako klienta. Musiałem pobrać sterownik ze strony Realtek (skrypt tutaj jest bardzo pomocny). Następnie potrzebny jest program o nazwie hostapd, aby uczynić go działającym AP. Ktoś tego nie zrobił . Też mi się nie udało, nawet na pulpicie z najnowszym Arch Linuxem.

W końcu po prostu się poddałem. Sugeruję zakup odpowiedniego routera bezprzewodowego. Pi po prostu nie jest przeznaczony do tego rodzaju zadań.

fqsxr
źródło
Obejście polifusów działa, jednak trzeba by użyć obejścia 1 omowego, aby wykonać obejście, aby zapewnić niewielką oporność, aby zapobiec awarii Pi.
Hengjie
Użycie układu rtl8188 mogło i tak się nie powieść, ponieważ sterowniki nie mają nl80211.
XTL
3

Z łatwością z RALink RT5370, który działa prosto w Pi nawet z polifusami.
Zainstalowałem hostapd, ustawiłem statyczny adres IP w interfejsie Wi-Fi, a następnie skonfigurowałem hostapd za pomocą ssid i psk.
Następnie użyłem dnsmasq do rozdania adresów IP i działało to dla mnie dobrze.

Pełne instrukcje tutaj na moim blogu - http://sirlagz.net/?p=589

Lawrence
źródło
To jest martwy link!
Sean Bone
@SeanBone Link nie jest dla mnie martwy
8128
Nie mam na myśli martwego, ale to wszystko, co dostaję:Warning: fopen(/home/sirlagzn/public_html/wp-content/GeoIP/GeoIP.dat) [function.fopen]: failed to open stream: No such file or directory in /home/sirlagzn/public_html/wp-content/plugins/statpress-visitors/GeoIP/geoip.inc on line 399 Can not open /home/sirlagzn/public_html/wp-content/GeoIP/GeoIP.dat
Sean Bone
@ fluteflute, więc jest naprawdę martwy ...
Sean Bone
Pamiętaj, że mam te same błędy, jeśli po prostu wejdę
Sean Bone
1

Oprócz dobrych punktów w innych odpowiedziach: zdobądź urządzenie WiFi z dobrą obsługą Linuxa. Chcesz taki, który działa w trybie punktu dostępu lub w trybie zarządzanym. Wiele urządzeń nie działa w tym trybie w systemie Linux, nawet jeśli działają dobrze jako klient. To, jak dobrze działa urządzenie, zależy od stanu sterownika urządzenia. Zanim cokolwiek kupisz, sprawdź stan różnych sterowników na linuxwireless.org . Wybierz sterownik z dobrym wsparciem (przynajmniej tryb AP), a następnie znajdź urządzenie zawierające ten układ.

Mam urządzenie USB TL-WN722N obsługiwane przez sterownik ath9k_htc . Działa to bardzo dobrze z szyfrowaniem hostapd i WPA2. Napisałem na moim blogu konfiguracji WLAN routera tutaj . Odnośnie wymagań procesora wymienionych w komentarzach do pytania: Nie miałem problemów z dużym obciążeniem procesora. Dzięki iperfzmierzyłem przepustowość 22 Mbit / s przez sieć WLAN od laptopa do Pi, gdy prędkość połączenia została zgłoszona jako 54 Mbit / s. Nie do końca wiem, ile można się spodziewać, ani gdzie w mojej konfiguracji jest wąskie gardło.

Frepa
źródło
0

Tak, jest to możliwe, a teraz są projekty, które zrobiły coś takiego dla ciebie, więc wszystko, co musisz zrobić, to załadować dystrybucję (tak jak Raspbian). Istnieje również wiele innych projektów związanych z siecią, które warto rozważyć.

Możliwe jest również skonfigurowanie Pi, aby działał jako bardziej zaawansowany router do robienia fantazyjnych rzeczy, takich jak kierowanie ruchem przez VPN i / lub Tor. Adafruit napisał przewodnik, w którym nazwał swój projekt „Onion Pi”. Lifehacker zawiera szczegółowe instrukcje na temat przekształcania Pi w proxy VPN.

Niestety pfSense nie zostanie przeniesiony do Pi, przynajmniej tak jak interpoluję ich fora dyskusyjne. ma to jednak sens, ponieważ sieć Pi jest oparta na USB.

Istnieją również inne projekty SBC, które przyjmują różne podejścia (Beaglebone) i routery podróżne, które robią podobne rzeczy (Invisibox, Anonabox, PORTAL itp.).

Teraz, gdy Pi 3 jest już dostępny, mogę sobie wyobrazić, że zobaczymy kilka interesujących zmian w tej dziedzinie. Jak się okazuje , możesz poprawić prędkość swojego Pi za pomocą adaptera USB Gigabit.

YetAnotherRandomUser
źródło