Czy Raspberry Pi może zasilać ten 2,5-calowy dysk bez koncentratora USB?

20

Chcę używać mojego Raspberry Pi modelu B jako NAS , ale chciałbym uniknąć używania koncentratora USB. Mam 2,5-calowy dysk twardy Western Digital 1 TB USB ( ten ) i zasilacz 2 A dla Raspberry Pi, którego zamierzam z nim używać.

Czy to zadziała? Czy Raspberry Pi może zasilać ten dysk twardy, jeśli podłączę tylko jeden dysk twardy i nic więcej?

vkjb38sjhbv98h4jgvx98hah3fef
źródło
Nikt nie może definitywnie odpowiedzieć na to pytanie, bez twojego konkretnego sprzętu. Nie tylko ten sam model komponentów, ale konkretna jednostka. Jedynym sposobem, aby się upewnić, jest wypróbowanie.
Steve Robillard,
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, czy to zadziała? Zgodnie z komentarzem Steve'a nie, ale możemy powiedzieć, że może nie.
złotowłosy
@Goldilocks, co masz na myśli? Wiem, że to może lub nie, ale o to właśnie pytanie.
vkjb38sjhbv98h4jgvx98hah3fef
1
Western Digital pdf do niebieskiej serii WD (ewentualnie urządzenie w obudowie) mówi maksymalnie 1 amp prądu szczytowego (start up?) Z normalnego odczytu / zapisu prądzie 340mA.
joan
@goldilocks Czy są jakieś dane na temat tego, co można w sposób niezawodny dostarczyć?
vkjb38sjhbv98h4jgvx98hah3fef

Odpowiedzi:

13

Tego rodzaju zamknięte dyski twarde są zgodne ze specyfikacją USB 2.0, nawet jeśli jest to USB 3.0, musi być w stanie się cofnąć. USB 3.0 zapewnia znacznie więcej energii, ale ponieważ spada, musi być zgodny z maksymalnym prądem USB 2.0 500 mA. Sam dysk twardy może zużywać więcej energii, ale wbudowana elektronika wykryje, kiedy użyć stopniowego rozkręcania (zasadniczo zajmuje więcej czasu)

Prąd rozruchowy nie może również przekraczać 500 mA; dzieje się to wtedy, gdy go podłączysz i rozkręci się. Wersje 3.5 "pobierają znacznie więcej prądu podczas rozruchu, ponieważ zawsze potrzebują dedykowanego zasilacza i nie muszą być zgodne ze specyfikacją USB. Dlatego ważne jest, aby używać zasilacza co najmniej 1,5 A. Raspberry Pi może używać 800 mA w godzinach szczytu samodzielnie. Więc jeśli masz Wi-Fi, może warto zastosować zasilacze 2 A lub 3 A.

Raspberry Pi został zbudowany zgodnie ze specyfikacją USB 2.0, ale niestety z powodu problemów sprzętowych Raspberry Pi resetuje się sam (brązowy), gdy musi zapewnić prąd rozruchowy o wartości 500 mA z powodu problemów z bezpiecznikiem i regulatorem napięcia lub zasilaczy śmieci, które nie mogą zapewnić prąd szczytowy w czasie. Najnowsza wersja 3, B + lub 2 nie ma tego problemu, a ten dysk twardy USB będzie działał bez problemu.

Aby działał na starszych Raspberry Pi, musisz albo zmostkować polifuse, albo przylutować +5 bezpośrednio do pinów USB +5 V.

Użyłem kilku dysków twardych USB w starszych wersjach, używając obejścia i jest stabilny.

Dysk twardy zastosowany w tej obudowie to WDBUZG0010BBK.

Piotr Kula
źródło
Naprzemienne rozpinanie pomaga tylko w systemach z wieloma dyskami twardymi, nie zmniejsza zużycia energii przez pojedynczy dysk.
Dmitrij Grigoriew
7

Z mojego osobistego doświadczenia, WD Blue HDD (WD10JPVT / WD10JPVX ze średnim prądem 0,55A) może działać mniej więcej niezawodnie (== wymaga około 1 restartu / miesiąca) podłączonego bezpośrednio do RPi bez żadnego zasilanego koncentratora.

Twój konkretny dysk twardy wymaga znacznie wyższych prądów, więc jest bardzo mało prawdopodobne, że będziesz w stanie zrobić wszystko rozsądnie bez zewnętrznego źródła zasilania.

Lenik
źródło
Dobrze, że to nie jest niebieski. Nie mogłem znaleźć żadnych specyfikacji mocy dla tego online, ale powinno to powiedzieć na pudełku lub samym urządzeniu.
złotowłosa
Być może sam dysk twardy wymaga więcej energii, ale to nie znaczy, że tyle czerpie z portu USB. Obudowy te mają wbudowaną elektronikę, która pomaga szczytowej mocy zużywanej podczas rozpalania
Piotr Kula,
3

Jeśli twój dysk twardy nie ma własnego źródła zasilania (bez USB), wygeneruje problem.

W przypadku RPi B cała moc pobierana przez port USB przechodzi przez główny regulator. Jest to regulator liniowy, ta część nagrzewa się i może przegrzewać podczas pracy. Porty USB RPi B nie są przeznaczone / przeznaczone do zasilania urządzeń o wysokim obciążeniu.

jlandercy
źródło
2

Raspberry Pi dostarcza zasilanie do portów USB bezpośrednio z gniazda wejściowego, a nie przez żadne obwody wewnątrz komputera. Dlatego pod warunkiem, że znajdziesz zasilacz 5 V, który może dostarczyć wystarczającą ilość prądu, aby uruchomić połączenie napędu i Raspberry Pi, nie powinieneś mieć problemów.

Zasilałem Raspberry Pi z klawiaturą przeznaczoną do gier o wartości 1,0 A z Nexus Charger 2.1 A bez żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Warto również wziąć pod uwagę, że jeśli napęd ma podwójne złącze USB (drugie złącze tylko do zasilania), może być możliwe zasilanie Raspberry Pi i napęd z dwóch zasilaczy.

Segfault
źródło
Istnieje jednak szeregowy bezpiecznik połączony z gniazdem microUSB. Myślę, że chodzi o 1,1 amperów dla modelu B i 2 amperów dla modelu B +. Oczywiście możesz ominąć bezpiecznik, jeśli zapewnisz napięcie 5 V za pomocą złącza rozszerzającego.
joan
0

Uważam ten artykuł za bardzo interesujący. Podpowiedź działa dobrze w rpi 2b + z obsługą 5v i 2a.

asiniy
źródło
1
Czy mógłby Pan wyjaśnić, co wskazówkę sugerujesz? Jeśli jest to max_usb_current = 1 w config.txt , jest to konieczne, ale niewystarczające. Mam dysk twardy USB, który pobiera 0,85 A, wciąż muszę znaleźć sposób na zasilenie go za pomocą pi2.
mlt
0

Moim rozwiązaniem do zasilania dysku WD Elements Portable 3 TB jest podłączenie zasilania bezpośrednio do portu GPIO. W innych przypadkach spadek napięcia z powodu prądu około 1A był zbyt duży, powodując niestabilność. Tak więc użyj odpowiedniego przewodu, aby podłączyć do portu, nie wystarczy kabel micro USB.

artelse
źródło
Myślę, że dokładniej byłoby powiedzieć, że niektóre kable micro USB się nie sprawdzą. Mam co najmniej jeden, który nie może zapewnić wystarczającej ilości prądu do pi z HD podłączonym do USB, ale pół tuzina innych, które to robią. Zasilanie pi bezpośrednio przez piny 5V (jeśli to masz na myśli tutaj) omija regulator i polyfuse, ryzyko, które prawdopodobnie nie powinno być zalecane dla większości użytkowników.
goldilocks