Jak mogę ustalić, kiedy karta SD wymaga wymiany?

39

Czy istnieje sposób oszacowania żywotności karty SD? Jeśli nie, to czy można użyć narzędzia, które monitoruje jego integralność i niezawodność, aby wiedzieć, kiedy użyć nowej karty SD?

ramblinjan
źródło
5
Jestem również zdezorientowany uzasadnieniem „bliskich” głosów jako niekonstruktywnych. Czy to dlatego, że różne karty SD będą miały różne odpowiedzi?
ramblinjan
Bardzo trudno jest odpowiedzieć autorytatywnie, dopóki ktoś nie przeprowadzi eksperymentów, aby się dowiedzieć.
finnw
2
To, co sprawia, że ​​jest to złe pytanie, polega na tym, że odpowiedzi będą
odgadnąć
11
To sprawi, że te odpowiedzi będą złymi odpowiedziami. Tylko dlatego, że nie można odpowiedzieć dokładnie teraz nie znaczy, że nie można dokładnie odpowiedzieć.
ramblinjan
10
@finnw - Pytanie, na które trudno odpowiedzieć, nie jest złym pytaniem, to dobre pytanie! To pytanie, które ludzie będą zadawać, dlatego idealnie nadaje się do witryny, która ma służyć jako źródło odpowiedzi na pytania, na które ludzie chcą uzyskać odpowiedź. Z drugiej strony, złe odpowiedzi mogą zostać odrzucone. Nie pozwalanie ludziom na próbę odpowiedzi pokonuje cel witryny wymiany stosów.
Mark Booth

Odpowiedzi:

10

Istnieje kilka narzędzi, które sprawdzą integralność systemu plików, a powtarzające się błędy wskażą, że karta SD zbliża się do końca swojego życia.

fsck jest powszechnie używaną aplikacją Linuksa i możesz jej użyć do sprawdzenia takiej partycji:

fsck /dev/sdx

Gdzie xjest numer partycji.

Jeśli chodzi o szacowanie okresu użytkowania, Podręcznik produktu Sandisk stanowi:

Karty SD SanDisk mają specyfikację wytrzymałości dla każdego sektora typowo 100 000 zapisów (odczyt sektora logicznego jest nieograniczony).

Nie wiem jednak, ile przeciętnie używa odczyt / zapis typowego systemu operacyjnego.

Jivings
źródło
Myślę, że „typowe” byłoby nie do opisania. Byłoby to całkowicie zależne od zainstalowanego oprogramowania. Może być możliwe obliczenie odczytu / zapisu czystej instalacji, ale będzie się to różnić z każdą małą aktualizacją, przez co statystyki będą zupełnie bez znaczenia. Sądzę, że wymienione narzędzia w połączeniu ze świadomością, że spalenie karty zajmie sporo czasu, powinny być wystarczającą bazą danych do kontynuowania.
ian.shaun.thomas
@tencent Myślę, że to najlepsze, co możemy zrobić.
Jivings
8

Karty SD same monitorują, więc nie musisz . Nowoczesne karty SD klasy komercyjnej będą wykorzystywać wyrafinowane algorytmy wyrównywania zużycia, które wykrywają i izolują uszkodzone bloki, gdy się pojawiają, więc w danym momencie żadne uszkodzone bloki nie są narażone na działanie systemu plików.

Trwa to, dopóki na karcie SD nie zabraknie zarezerwowanych zapasowych bloków, w którym to momencie większość kart trwale blokuje się w trybie tylko do odczytu. Ma to na celu dać użytkownikowi możliwość odczytania danych i przeniesienia ich na inny nośnik. W ten sposób wiesz, że potrzebujesz nowego.

Ponieważ na karcie zwykle brakuje wolnych bloków podczas pisania na niej, włączenie kronikowania znacznie pomaga odzyskać dane.

Dmitrij Grigoriew
źródło
Bardzo dobrze wiedzieć! Uzdrowienie SD powinno być wtedy możliwe, gdy rozmiar zacznie się zmniejszać,df -h
Dan Froberg,
1
@ DanFroberg Nie, rozmiar widoczny dla użytkownika pozostanie stały. Skończy się pula zarezerwowanych bloków, która nie jest widoczna przez zwykły dostęp do karty SD.
Dmitrij Grigoriew
3

W przypadku przemysłowych kart SD marki ATP dostarczają oprogramowanie „SD Lifetime Monitoring Tool” dla systemu Linux / Windows. Ale jeśli używasz tego narzędzia, musisz uruchomić to narzędzie z systemu operacyjnego hosta. Oznacza to, że nie można używać tego oprogramowania wewnątrz karty SD do samodzielnego sprawdzania. Ponieważ jeśli uruchomisz to oprogramowanie, karta SD nie będzie dostępna.

Dla odniesienia - Google: ATP Karta SD klasy przemysłowej (wersja 3.8)

wprowadź opis zdjęcia tutaj

crackerboy
źródło
2

Możesz skanować wszystkie bloki partycji za pomocą

time badblocks -sv /dev/mmcblk0p2 -o mmcblk0p2.log

mmcblk0p2 odnosi się do partycji i należy ją zastąpić partycją do skanowania. Możesz wyświetlić listę swoich partycji za pomocą lsblklub fdisk -l.

Złe bloki zostaną zapisane w pliku dziennika.

Odmontowanie systemu plików nie jest konieczne.

Możesz także wykonać nieniszczące testy zapisu ( -nopcja), jeśli uznasz to za konieczne.

Jeśli nie musisz zachowywać danych, możesz także wykonać szybszy (niszczący) test zapisu ( -wopcja).

Frank Breitling
źródło