Czy można ponownie zainstalować serwer X i użyć grafiki po jego usunięciu?

18

Używam mojego malinowego pi od około 2 lat i na początku usunąłem serwer X, ponieważ myślałem, że nigdy go nie użyję. (Postępowałem zgodnie ze wskazówkami tutaj, aby usunąć Jak odinstalować X Server i Desktop Manager, gdy działam jako serwer bezgłowy? ).

Teraz chcę być w stanie uruchomić X serwer i mieć grafikę.

Rozmyślałem o wyczyszczeniu karty SD i po prostu wykonałem nową instalację z X już działającym, ale skonfigurowałem Raspbian, który mam teraz dość obszernie i nie chcę tego robić ponownie.

Moją preferowaną metodą byłoby po prostu zainstalowanie X i ponowne uruchomienie go w Raspbian, który już tam mam. Czy to możliwe? Jak miałbym to zrobić?

Whettingstone
źródło

Odpowiedzi:

22

Linux używa heterogenicznego stosu GUI, co oznacza, że ​​jest ułożony warstwowo, ale można ustawić różne warstwy.

Dno stosu jest stosunkowo jednorodne, co oznacza, że ​​prawie zawsze jest takie samo. Jest to wskazane joan serwera Xorg.

Jednak chociaż X sam w sobie zapewnia graficzny pulpit, nie wygląda bardzo - zwykły czarny ekran z kursorem. Utrudnia to uruchamianie aplikacji, ponieważ nie ma też menu ani pasków zadań. Możesz skonfigurować terminal, aby uruchamiał się przy uruchomieniu i stamtąd, ale realistycznie potrzebne jest dodatkowe oprogramowanie.

Tutaj wchodzą dwie kolejne warstwy, menedżer okien (WM) i środowisko pulpitu (DE). Ta ostatnia wymaga poprzedniej, ale nie odwrotnie. Istnieją samodzielne WM, które mają większość funkcji związanych z graficznym pulpitem, ale dystrybucje linuksowe zwykle używają bardziej minimalnego WM z cięższym DE na górze.

Domyślnym DE dla Raspbian było (czytaj dalej) lxde. Jeśli chcesz to odzyskać, wyobrażam sobie, że apt install lxdepowinien to zrobić. Na koniec może być potrzebnych więcej elementów - możesz zobaczyć listę możliwości apt-cache search lxde. Dostępne są również inne popularne DE Linuksa, ale większość z nich zużywa więcej zasobów, dlatego właśnie lxde wybrano jako domyślną na pi.

Pamiętaj, że nie obejmuje to graficznego logowania, które jest zadaniem menedżera wyświetlania (DM). Domyślną opcją dla raspbian jest lightdm, którą można zainstalować apt-get install lightdm.

Podsumowując dwie części, które trzeba będzie odzyskać oryginalny system GUI, to:

  • apt install lxde lxde-core lxterminal lxappearance
  • apt install lightdm

Powinny one przeciągać X i inne zależności, jeśli jeszcze ich nie ma. Jeśli chcesz uruchomić X z wiersza poleceń za pomocą startxlub xinit, potrzebujesz:

  • apt install xinit

Nowa domyślna wersja DE to ulepszona gałąź LXDE, PIXEL w Pi Foundation. Najwyraźniej możesz to zainstalować za pomocą:

apt install raspberrypi-ui-mods

Może to obejmować lub nie menedżera wyświetlania dla loginów GUI.

Złotowłosa
źródło
Dzięki. Zajęło to około 300 MB miejsca na dysku twardym, czego się spodziewałem. Instalacja, którą zrobiłem przed tym zainstalowanym X11, nie pozwoliła mi uruchomić startx, po prostu powiedziała, że ​​startx nie jest rozpoznanym poleceniem. Mam nadzieję, że może to naprawić.
Whettingstone
2
Patrząc na apt-file search startx(znajduje pakiety zawierające plik), startxznajduje się w xinitpakiecie (który byłby potrzebny do uruchomienia X). Prawdopodobnie został wciągnięty w inne rzeczy, ale jeśli nie, proszę bardzo.
Złotowłosa
1
brakowało startx, więc musiałem też zdobyć xinit. Potem pozornie mogę uruchomić X. Z oczywistych powodów nic nie widzę, ponieważ SSH jest teraz moją jedyną opcją, ale zobaczę, kiedy wrócę do domu.
Whettingstone
Następnie polecenie runnung startx lub xinit powoduje wyświetlenie białego ekranu w lewym górnym rogu z wierszem poleceń i nie uruchamia GUI. ale uruchomienie usługi start lightdm powoduje wyświetlenie ekranu logowania, a po zalogowaniu pokazuje ponownie biały ekran w lewym górnym rogu. Ponowne uruchomienie przeszło do ekranu logowania przy ponownym uruchomieniu, ale po zalogowaniu się w polu w lewym górnym rogu z linią poleceń jest czarny.
Laurence Cope
Musiałem także uruchomić polecenie „sudo apt-get install lxde-core lxterminal lxappearance” z therryvanneerven.nl/…
Laurence Cope
2

Próbować

sudo apt-get install xutils

To powinno przeciągnąć wszystkie potrzebne pakiety.

Więc może użyj

sudo raspi-config

i wybierz opcję rozruchu na pulpit.

joan
źródło
To wydaje się, że dostaje pakiety pakietów dla X11. Nie widzę nic oprócz tych odniesień. Zajmuje również około 4,5 MB przestrzeni, co wydaje się mało w przypadku X11 i menedżerów okien.
Whettingstone
Myślę, że jeśli nie przeciągnie się w X, to musi być już zainstalowany. Ale nie zamierzam przeklinać mojego życia. Tak powinien zrobić menedżer pakietów.
joan
1
@Whettingstone spróbuj apt-get xserver-xorg. Czy to robi różnicę?
joan
Joan Tak, idzie z 21 paczek i 4,5 mb na 34 paczki i 22,5 mb. Wciąż wydaje mi się bardzo mało, przynajmniej pod względem wielkości. Spodziewałbym się kilkuset mbs.
Whettingstone
1
Dać mu szansę. Możesz spakować okropnie dużo kodu obiektu oprogramowania do megabajta.
joan