Czy ustawienie `max_usb_current = 1` w celu zwiększenia mocy urządzeń USB to zły pomysł?

40

Szukałem więcej informacji na temat /boot/config.txtdyrektywy konfiguracyjnej max_usb_current, próbując dowiedzieć się dokładnie, co się stanie, gdy jest to ustawione 1, ale trudno znaleźć oficjalną dokumentację.

Znam następujące:

  • Ustawienie max_usb_current=1ustawia dostępny prąd przez USB na 1,2A (domyślnie 600mA)
  • Może to pomóc, jeśli masz przyzwoity zasilacz (przynajmniej 2A) i potrzebujesz zasilić coś takiego, jak mały zewnętrzny dysk twardy lub coś, co wymaga 300+ mA.
  • Ta funkcja jest dostępna tylko w modelach B + i Pi 2 (w momencie pisania tego tekstu)

Ale niektóre osoby wspominające o ustawieniach ostrzegają przed ustawieniem tej wartości, chyba że absolutnie musisz ... moje pytanie brzmi, dlaczego tak jest? Czy coś innego zostało wyłączone lub zmienione w Pi, co zwiększyłoby ryzyko uszkodzenia Pi lub czegokolwiek zasilanego przez USB, czy też jest bardziej ogólnym ostrzeżeniem, aby odstraszyć ludzi, którzy nie wiedzą, co robią i mogą nie mieć przyzwoity zasilacz do Pi?

geerlingguy
źródło
Widziałem podobne ostrzeżenia bez podania przyczyny. Prawdopodobnie będziesz musiał opublikować to pytanie na oficjalnych forach. Być może postawić go jako pytanie Pi 2 w wątku Pi 2 Q&A, gdy jest on nadal aktywny?
joan
1
@joan - Dziękuję, napisałem tam i otrzymałem odpowiedź: raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=29&t=100244
geerlingguy

Odpowiedzi:

40

Wydaje się, że jedynym problemem jest to, że twój zasilacz, jeśli nie jest przyzwoitym, niezawodnym zasilaczem zdolnym do uzyskania 2 A + czystej mocy wyjściowej, może nie być w stanie wystarczająco zasilać Pi, co powoduje awarie lub częste tęcze.

Zobacz w szczególności:

Wszystko, co robi max_usb_current = 1, to ustawić GPIO38 na wysoką, która z kolei włącza FET, który łączy drugi rezystor 39K równolegle do istniejącego, na pinie 5 U13, menedżera zasilania USB AP2553W6, podnosząc limit prądu z 0,6 A w celu podwojenia tej wartości (1,2 A), nie widzę żadnego możliwego scenariusza, dlaczego PI resetuje się z tego powodu, z wyjątkiem przypadku, gdy bramka FET Q4 jest w jakiś sposób zwarta do GND. Co może być spowodowane błędem produkcyjnym. Sprawdź Q4, sprawdź, czy są razem styki zwarcia lutu. Również R6 (rezystor zamontowany między bramką Q4 i GND) powinien wynosić 100 K, a nie 0 Ohm. U13, Q4 i R6 powinny znajdować się w pobliżu portów USB.

To było z wątku B + i max_usb_current , które znalazłem po opublikowaniu tutaj tego samego pytania na Wszelkie negatywne skutki z ustawieniem max_usb_current=1? .

geerlingguy
źródło
0

Jest w tym coś więcej. Przeczytałem, że aby uruchomić urządzenie USB, musi zostać rozpoznany przez jakiś kod w /boot/bootcode.bin. Na przykład mam stary 2,5-calowy dysk twardy ze starego laptopa. Raspbian może to rozpoznać, jeśli system zostanie uruchomiony z karty SD, ale system nie uruchomi się z dysku twardego, jeśli karta SD zostanie wyjęta. Chciałbym podziękować programistom za ich ciężką pracę. Niektóre pamięci USB, które wcześniej nie ładowały się, teraz będą.

John Black
źródło
1
Witam i witam! Czy możesz dodać źródło na poparcie swojego roszczenia?
David