Czy mogę użyć standardowego zasilacza PC do zasilania Raspberry Pi?

13

Czy mogę użyć standardowego zasilacza PC do zasilania Raspberry Pi, np. Zasilacza iMicro IM400W 400W ATX12V (lub po prostu pobrać ze starego nieużywanego komputera)? O dziwo, te rzeczy są sprzedawane już od 1 $.

Wydaje się, że większość ludzi szuka małych i lekkich źródeł zasilania, ale ponieważ rozważamy zbudowanie maszyny do PCR, rozmiar i waga nie stanowią problemu.

Jak dotąd widzę tylko zalety (ale może dlatego, że tak naprawdę nie rozumiem elektroniki):

  • Dużo mocy (jak 20-30 A): Myślimy o zastosowaniu elementu Peltiera do ogrzewania i chłodzenia (np. TEC1-12706 Termoelektryczny chłodnik Peltiera 12 woltów 92 Watt ). Ten wymaga 12V i pobiera najwyraźniej do 6A (i prawdopodobnie nie powinien być na tym samym obwodzie co Pi, prawda?)
  • Różne napięcia wyjściowe (3,3 / 5/12 woltów).
  • Dużo kabli. Tak więc myślę, że właśnie wyciągnęliśmy kabel 5 V do Pi i kabel 12 V do elementu grzejnego (prawda?).
  • Miły włącznik / wyłącznik
  • Ładna obudowa
  • Miły wbudowany wentylator

Czy jest jakiś powód, dla którego to nie działałoby?

Reto Höhener
źródło
6
Słyszałem, że niektóre zasilacze komputerowe wymagają minimalnego obciążenia, aby nadal działać. Nie jestem pewien, czy samo Pi będzie wystarczające.
joan
4
@joan, jest to ważny i ważny punkt. Pozwoliłem sobie napisać kolejną odpowiedź na ten fakt.
Ghanima
4
Jedną rzeczą, której inne odpowiedzi nie dotyczą poza stabilnością napięcia przy niskich obciążeniach i hałasie, jest wydajność. Raspberry PI jest urządzeniem pobierającym moc o mocy <2 W. Zasilacze komputerowe występują w typowych zakresach od 400 do 1000 W. Nowsze modele mają dość dobrą wydajność, ale tylko przy szczytowej mocy. Będziesz marnował (jak ciepło) znaczną ilość energii przy niskich obciążeniach. Jeśli potrzebujesz dodatkowej mocy dla urządzeń, które kontrolujesz, zasilacz ATX jest świetny.
Joop

Odpowiedzi:

5

Właściwie tak - i na szczęście, prawdopodobnie nie wpadniesz w problemy z minimalnym obciążeniem, ponieważ szyna 5 V jest oznaczona jako tryb gotowości, więc jest przystosowana do obsługi aplikacji o niskim poborze mocy (zwykle do 3 A / 15 watów lub tak), jednak większość komputerów pozostaje bezczynna w zakresie 1 W (tak naprawdę nasłuchuje jedynie pakietu pobudzającego przez sieć lub naciśnięcia przycisku „włączania”)

Nie podłączałbym Pi do 5V elementu grzejnego (kto wie, czy to szyna zasilająca, czy tylko mała szyna 5V), ale zamiast tego bezpośrednio do zasilacza

Jedną rzeczą, na którą należy uważać, jest to, że tanie zasilacze są często niebezpieczne (ponieważ nie mają odpowiedniego obwodu ochronnego), nie dostałbym niczego, co nie ma co najmniej 80 brązowej oceny PLUS (ponieważ zapewnia to, że działa do pewnego stopnia stopień).

Inną rzeczą do rozważenia jest to, że zasilacze tej klasy często mają tanie wentylatory, które mogą być źródłem hałasu - alternatywą byłaby cegła w stylu laptopa, istnieje kilka modeli z wyjściem Molex (12 V i 5 V) i inne które mają ustawienie laptopa 12 V + wyjście USB - chociaż są mniej wydajne, powinny nadal odpowiadać Twoim potrzebom i nie będą mieć żadnych wentylatorów (i są również w tym samym przedziale cenowym).

użytkownik 2813274
źródło
Co ciekawe, nie wiedziałem, że takie klocki na laptopa istnieją. Ten, na który właśnie spojrzałem, zapewnia tylko 4 A ... Ale bardzo dobry pomysł.
Reto Höhener
10

Jak sugeruje komentarz @ joan, minimalnym obciążeniem takiego zasilacza może być problem. W dawnych czasach, kiedy ludzie używali zasilaczy komputerowych jako prostych i tanich, ale potężnych źródeł zasilania laboratoryjnego, podłączali rezystory dużej mocy, a nawet żarówki, aby zapewnić obciążenie podstawowe.

Chodzi o to, że nie wszystkie zasilacze impulsowe regulują prawidłowo bez obciążenia - napięcie w obwodzie otwartym może znacznie różnić się od wartości, aby bezpiecznie obsługiwać podłączone urządzenia. Tomshardware stwierdza, że ​​problemy związane z pracą bez obciążenia wahają się od wyłączenia zasilania do zniszczenia. Praca bez obciążenia obejmuje pracę przy prądach poniżej pewnego minimalnego obciążenia - a 1 A dla RPi może być zbyt niski dla niektórych zasilaczy. Konieczne może być również zastosowanie określonego obciążenia nie tylko na szynie + 5 V, ale także na + 3 V 3 i + 12 V.

Jeśli więc wybierasz ten rodzaj zasilacza ATX, upewnij się, że „Brak minimalnego obciążenia” jest wyraźnie określony dla wybranego źródła zasilania lub spełnione są minimalne wymagania obciążenia.

Ghanima
źródło
3

Powiedziałbym, że coś takiego może działać, nawet jeśli jest to trochę przesada. Tylko upewnij się, że używasz wyjścia 5 V do zasilania Pi i że wyjście jest stosunkowo czyste. Nie jestem całkowicie inżynierem elektrykiem - zwykle pracuję po stronie oprogramowania - jednak możesz zasilać Pi za pomocą pinów GPIO.

Proponuję sprawdzić stronę, aby dokładnie wiedzieć, gdzie umieścić swoją moc. Zasilanie powinno znajdować się na jednym z pinów 5 V (czerwony, prawy górny na pinoucie) i połączyć masę z dowolnym pinem oznaczonym na czarno. Sugerowałbym fizyczny Pin odpowiednio 4 i 6.

sctjkc01
źródło
Dzięki za informację o pinezce (to właściwie byłoby moje następne pytanie). Zakładam, że masz na myśli piny 4 i 6? Nie mam pojęcia, co to jest „czysta” moc wyjściowa ani jak sprawdzić tę właściwość, ale jeśli moc wyjściowa jest wystarczająca dla normalnej płyty głównej, czy nie powinna być wystarczająca również dla płyty pi?
Reto Höhener,
1
Miałem na myśli 4 i 6, tak. Są też szanse, że jeśli jest to dobre dla typowego mobo komputerowego, to powinno być w porządku dla Pi ... mam nadzieję. Nie jestem tego w 100% pewien.
sctjkc01
2

Powinno działać dobrze.

Pamiętaj, że jeśli podasz zasilanie do nagłówka GPIO, omijasz wbudowany bezpiecznik („bezpiecznik poli”). Możesz dołączyć własny zewnętrzny bezpiecznik lub po prostu uważaj na to, jakie inne obciążenia nakładasz na Pi.

Na przykład, jeśli podłączysz coś do portu USB, który pobiera nadmierny prąd, możesz przegrzać urządzenie (być może wypalić ślady między nagłówkiem GPIO a portami USB).

cncsnw
źródło
2
lub po prostu pomiń styki GPIO, użyj portu zasilania micro USB i trzymaj polyfuse w pętli. nie jest tak trudno uzyskać pinout kabla USB, a przecięcie jednego i podłączenie go do komputera PC nie jest trudniejsze niż podłączenie psu do pinów GPIO. zachowuje również opcję używania HAT
Matthew Najmon