Jak skonfigurować Network Managera w Raspbian

16

Czy jest możliwe, aby Network Manager pracował na Raspbian? Jest łatwy w instalacji dzięki:

sudo apt-get install network-manager

ale nie mogłem zmusić go do zarządzania żadnym z moich połączeń. Niestety wygląda na to, że tylko stara wersja NM jest dostępna w repozytorium Debiana.

Cerin
źródło

Odpowiedzi:

22

Dowiedziałem się, jak sprawić, aby NetworkManager (i systemd rozwiązany) działał na Raspbian 9 (Stretch). NetworkManager jest bardzo przydatny, gdy trzeba zarządzać wieloma połączeniami VPN za pomocą podzielonego DNS, sieci Wi-Fi i innych zaawansowanych ustawień sieciowych bezpośrednio z pulpitu Pixel.

Oto jak to zrobić:

 1. Zainstaluj potrzebne pakiety za pomocą następującego polecenia:

  sudo apt install network-manager network-manager-gnome openvpn \
  openvpn-systemd-resolved network-manager-openvpn \
  network-manager-openvpn-gnome
 2. Usuń nieprzypisane pakiety:

  sudo apt purge openresolv dhcpcd5
 3. Zamień /etc/resolv.conf na dowiązanie symboliczne do /lib/systemd/resolv.conf:

  ( nie wykonuj tego polecenia na Raspbian 10, spowoduje to uszkodzenie twojego DNS)

  sudo ln -sf /lib/systemd/resolv.conf /etc/resolv.conf
 4. Teraz przejdź do górnej części ekranu i ponownie skonfiguruj panel: otwórz „Ustawienia panelu” -> „Aplety panelu”: usuń „Sieć bezprzewodowa i przewodowa”. Aplet menedżera sieci powinien pojawić się po ponownym uruchomieniu .

giox069
źródło
2
Dziękuję Ci! Etap oczyszczania był niezbędny. Bez tego nmcli pokazał wszystkie moje urządzenia jako „niedostępne” i nie mógł ich kontrolować.
Łukasz
1
Tak naprawdę nie potrzebujesz openvpn.
Zimano,
Miałem problem polegający na tym, że moja malina nie łączyła się z Internetem przez Ethernet. Musiałem cofnąć krok 3 (zachowałem kopię zapasową), a potem wszystko działało idealnie - Dzięki
loxaxs
2
@luke Etap czyszczenia nie jest wcale niezbędny. NetworkManager po prostu nie dotyka zarządzanych urządzeń (takich jak te skonfigurowane w / etc / interfaces)
Zimano,
1
Ta odpowiedź byłaby lepsza bez kroku 3. Właśnie przetestowałem ją na świeżej instalacji Raspbian Buster (wersja z września 2019 r.) Na Raspberry Pi 4 Model B. Krok 3 jest zbędny i psuje DNS.
John Forbes,
8

Spróbuj użyć wicd:

sudo apt-get install wicd

Wicd to aplikacja do zarządzania siecią (bezprzewodowa i przewodowa), stanowi dobrą alternatywę dla Network Managera

Sam Coleman
źródło
7
Przydatne byłoby przynajmniej wyjaśnienie, w jaki sposób wicdpomoże PO. Możesz odpowiednio edytować swój post.
Ghanima
raspberrypi.stackexchange.com/a/9750/894 Przekleństwo WICD
Piotr Kula
2
To nie próbuje odpowiedzieć na pytanie, OP zapytał, jak zainstalować NetworkManager (nie „menedżer sieci”) na Raspbian. wicdprzedstawia prosty interfejs TUI do zarządzania siecią, ale to samo dotyczy nmtuiNetworkManager. Nie rozumiem, w jaki sposób potwierdzenie, które wicdmożna wykorzystać do zarządzania sieciami, wiąże się z pytaniem, jak zainstalować NetworkManager.
Zimano,
WICD nie działa poprawnie na raspbian Stretch. Ciągle nie przywraca sieci WLAN po rozłączeniu, mówiąc, że musisz „zrobić to ręcznie”, czyniąc ją bezużyteczną. Wydaje się, że rozwój został zarzucony, ponieważ od lat nie było aktualizacji.
Rob Mascaro