Próbuję wyłączyć X11 w Jessie

11

Używam Debian Jessie, która używa SystemD. Do tej pory nie byłem w stanie znaleźć sposobu, aby zatrzymać X11 przed uruchomieniem podczas uruchamiania. Ustawienie raspi-config najwyraźniej nic nie robi.

Czy ktoś może pomóc?

John Smith
źródło
Czy używasz systemd w / jessie?
Złotowłosa
@goldilocks: systemd przyszedł za darmo z jessie. Nie poprosiłem o to specjalnie.
John Smith,
Wszystkie przeprosiny - nie zauważyłem, że wspomniałeś systemd w pierwotnym pytaniu.
Złotowłosa
Właśnie utworzyłem nową kartę SD z najnowszego obrazu (w tym czasie „2015-11-21”) ze strony Raspberry Pi. Modyfikowanie 3 Boot Optionsustawienia w raspi-config, aby B1 Consoledziałało dobrze dla mnie przy następnym restarcie. Mogli rozwiązać problem.
klepka

Odpowiedzi:

14

Użytkownicy systemowi „serwis bunlde” nazwali cel, aby osiągnąć różne stany systemu podczas uruchamiania systemu. Musisz zmienić pożądany stan systemu, z graficznego na wielu użytkowników.

Biegać

systemctl get-default

Pokaże Ci

graphical.target

Możesz to zmienić za pomocą

sudo systemctl set-default multi-user.target

Mógłbym polecić ten artykuł, aby zrozumieć, jak pracować z systemd https://www.digitalocean.com/community/tutorials/how-to-use-systemctl-to-manage-systemd-services-and-units

piosenkarz
źródło
Dziękuję, raspi-confignie pracował dla mnie. Właśnie tego potrzebowałem na Stretch.
mrswadge
2

To działało na moim Raspbian / Jessie:

sudo systemctl set-default multi-user.target

Nadal mogę ręcznie uruchomić lightdm poprzez

sudo service lightdm start

lub

sudo lightdm
użytkownik35963
źródło
1

Login GUI to lightdm( dmdotyczy menedżera wyświetlania ). Jest on uruchamiany jako usługa init, a system init na Jessie jest systemd.

Uważam, że nazwa usługi to również „lightdm”. Możesz potwierdzić, że:

systemctl list-units | grep lightdm

W środkowych kolumnach powinna znajdować się informacja „załadowano aktywne”, a pierwsza „lightdm.service”. Zakładając, że to wszystko, aby wyłączyć przy rozruchu:

sudo systemctl disable lightdm
Złotowłosa
źródło
1
Próbowałem tego i lightdm wciąż pojawia się przy ponownym uruchomieniu.
John Smith,
Domyśl. Spróbuj update-rc.d lightdm disablerównież; Nie przyjrzałem się zbytnio bałaganowi przejściowemu związanemu z przejściem Debiana na systemd. Jeśli to wszystko nie zadziała, po prostu odinstaluj całą rzecz ( apt-get remove lightdm), a jeśli to nie zadziała, poddaj się - twój system jest nawiedzony;)
Złotowłosa
Próbowałem nawet maski systemctl, która wciąż przywraca światło. Próbowałem też „systemctl wyłączyć grafikę”, ale to też się nie udaje. Wierzę, że moja maszyna jest nawiedzona.
John Smith,
Jeśli Próbowaliśmy zarówno update-rc.d disablei systemctl disablena tym etapie nie powinno być uważane za coś innego niż śruba-up przez Raspbian załogi i należy to zgłosić jako takiej ( raspbian.org/RaspbianBugs ). Mam aktualizację do jessie pi, ale lightdm został usunięty przed aktualizacją; nie ma powodu, dla którego logowanie GUI powinno być nieuniknione w dowolnym systemie GNU / Linux. Łatwym sposobem dla ciebie, jeśli cię to nie obchodzi, powinno być po prostu apt-get remove; zgłaszanie błędów jest bardziej nużące, ale jeśli masz na to ochotę, pamiętaj, aby podać im link do tego miejsca w raporcie.
Złotowłosa
0

Sposobem na włączenie lub wyłączenie usług Debiana jest użycie update-rc.d. Możesz użyć

update-rc.d lightdm disable

jeśli faktycznie lightdm jest zainstalowany menedżer wyświetlania.

Jeśli chcesz go uruchomić raz, możesz

service lightdm start

zaktualizuj systemowy sposób, aby to zrobić, w rzeczywistości użyj systemctl disable, jak wskazano w drugiej odpowiedzi

daki
źródło
„The Debian way” tutaj jest ich zwrotem / zmianą w sposobie inicjowania SysV . Debian używa SysV przez ~ 20 lat, aż do Jessie , a domyślna jest teraz systemowa. Dodali ( najwyraźniej ) funkcjonalność, update-rc.daby działała z systemem dla osób przyzwyczajonych do robienia tego w stary sposób, ale jeśli to wszystko jest dla ciebie nowe, równie dobrze możesz nauczyć się nowego sposobu - SysV jest już prawie martwy linux.
Złotowłosa
Jak mówisz, update-rc nadal działa z systemd, więc dlaczego go nie użyć? Debian, podobnie jak inne dystrybucje, ma wiele skryptów do zarządzania systemem, nie widzę powodu, aby z nich nie korzystać. Ale chętnie nauczę się systemowego sposobu robienia tego, jeśli go znasz.
daks
buczenie może „systemctl disable lightdm” wskazany w odpowiedzi jest w ten sposób. Przeczytałem to szybko i pomyślałem, że to polecenie, aby wyłączyć to raz i nie na zawsze.
2015 r
W ten sposób działa tak samo jak sysv, istnieje funkcja zatrzymania i wyłączenia . WRT, jak to robisz, jeśli istnieje sposób, w jaki jesteś zaznajomiony i czujesz się komfortowo, to nie ma nic złego w trzymaniu się go (przynajmniej przez jakiś czas), ale jeśli jesteś nowy w tych wszystkich rzeczach związanych z usługą init (przypuszczam OP jest), to byłoby trochę głupio zacząć uczyć się amortyzacji metodologii.
Złotowłosa