Czy mogę użyć styku 3,3 V zamiast styku 5 V?

11

Używam czujników ultradźwiękowych HC-SR04 i nie mam wystarczającej liczby pinów 5 V na Raspberry Pi i nie chcę kupować ekspandera.

Czy można zastosować styki 3,3 V w niektórych czujnikach? Jakie są konsekwencje? Jestem początkującym, więc nie zrozumiem niczego skomplikowanego.

Stephanie
źródło

Odpowiedzi:

12

HC-SR04 można uruchomić tylko przy napięciu 5 V (przewiń w dół do specyfikacji). Możesz jednak łatwo rozwiązać problem, jeśli masz płytkę ścienną. Przypisz jeden rząd jako „szynę” 5 V i podłącz tyle czujników, ile potrzeba.

EDYCJA : Jak korzystać z płyty chlebowej . Zasadniczo dwa długie rzędy po każdej stronie płyty można wykorzystać jako szyny do zasilania. Tylko upewnij się, że trzymasz szynę 5 V oddzielnie od szyny uziemiającej (5 V jest zwykle zaznaczone na czerwono na desce, aby pomóc). Możesz także użyć jednego z wielu wierszy. Poniższy obrazek pokazuje, jak są one połączone. Dedykuj jeden wiersz na 5v. Tak więc pin z 5 V trafia do tego rzędu, a następnie pozostałe otwory mają teraz 5 V i mogą być użyte do czujników! duży mała deska do krojenia

ZERO
źródło
Mam płytkę ścienną, ale nie wiem, jak przypisać wiersze. Czy masz link lub instrukcje?
Stephanie
Jasne, że ... Zmienię
NULL
Dziękuję, myślę, że teraz rozumiem. Wszystko, co muszę zrobić, to podłączyć styk 5 V do dowolnego otworu, a cały pasek to styki 5 V? Ale to są dziury, a nie szpilki ... Oto czujniki, których chcę użyć. Chciałbym połączyć 3 z nich. modmypi.com/image/data/tutorials/hc-sr04/hc-sr04-tut-8.JPG
Stephanie
Tak, więc nagłówek na Pi jest męski, a następnie deska do krojenia jest dziurami, więc potrzebujesz najlepszego mężczyzny do kobiety.
NULL
Ty też możesz użyć kobiety / kobiety, jeśli masz dodatkowy drut! :-)
NULL
5

Arkusz danych czujnika podaje dopuszczalny zakres napięcia wejściowego.

Chociaż wyniki uzyskasz, zasilając HC-SR04 z 3V3, wyniki nie będą wiarygodne. Jeśli chcesz dokładnych odczytów, musisz zasilać z 5 V. Zobacz ten post .

SR04 zasilany z 3V3 3V3

SR04 zasilany z 5 V. 5 V.

Nie ma powodu, aby nie zasilać więcej niż jednego urządzenia z pinu 5 V. Jeśli masz płytkę chlebową, po prostu podłącz pin 5 V do szyny zasilającej. Pozostałe urządzenia można następnie zasilać z szyny zasilającej.

joan
źródło
3

Na bardziej ogólnym poziomie: po pierwsze zawsze dobrze jest pytać przed smażeniem (drogich) komponentów lub elementów wyposażenia. Następnym krokiem procesu uczenia się jest odczytanie i zrozumienie arkusza danych komponentu - w tym przypadku czujnika. Poziomy napięcia umożliwiające bezpieczną obsługę urządzenia zawsze będą częścią arkusza danych, ponieważ ta informacja jest naprawdę niezbędna.

Zazwyczaj dostępna będzie sekcja „Specyfikacje i ograniczenia” lub lista funkcji obejmujących napięcia operacyjne. Arkusze danych często zawierają również sekcję „Maksymalne wartości bezwzględne”, która jak sama nazwa wskazuje, dokumentuje warunki pracy (takie jak napięcie, prąd, temperatura), których nie wolno przekraczać. Naprężenia przekraczające te limity mogą spowodować trwałe uszkodzenie lub wpłynąć na niezawodność urządzenia. Operacje poza udokumentowanymi zakresami również powodują utratę gwarancji.

W przypadku wspomnianego czujnika w arkuszu danych (zgodnie z odpowiedzią NULL) wymieniono minimalne, typowe, maksymalne napięcie robocze (4,5 V, 5 V, 5,5 V). Dlatego czujnik musi pracować w zakresie od 4,5 V do 5,5 V. Zbyt niskie napięcie przy 3,3 V może faktycznie nie zniszczyć czujnika, ale może (i będzie zależało od odpowiedzi Joana) znacznie zmniejszyć wydajność. Może zawieść w najbardziej nieprzewidzianym momencie lub po prostu odczytać nonsensowne wartości. Mówiąc prosto, nie jest możliwe użycie 3,3 V do obsługi tego czujnika.

Inne odpowiedzi już wyjaśniły, że liczba podłączanych czujników nie jest ograniczona liczbą styków 5 V. Dostarczyli również rozwiązania, jak pokonać to ograniczenie. Należy pamiętać, że dotyczy to tylko pinów szyny zasilania, a nie pinów GPIO, które obsługują tylko bardzo ograniczony prąd.

Należy jednak wziąć pod uwagę jedną granicę - prąd pobierany przez te czujniki w odniesieniu do zastosowanego zasilacza. Czujnik ma wymieniony maksymalny prąd roboczy 20 mA. Co nie jest aż tak duże - ale jeśli zastosuje się dziesięć czujników, sumuje się do 200 mA, co zaczyna być znaczące. Upewnij się więc, że zasilacz obsługuje Pi, urządzenia peryferyjne (takie jak klawiatura, klucz WiFi, ...) i różne czujniki. Aby sprawdzić ten szacunek i zsumować wszystkie bieżące wymagania i porównać z obecną oceną podaży. Sprawdź zużycie energii przez RaspberryPi w celu porównania.

Ghanima
źródło