Jak wydłużyć czas ekspozycji aparatu?

10

Robię zdjęcia w bardzo ciemnym otoczeniu i chciałbym uzyskać jaśniejszy obraz. Jak wydłużyć czas ekspozycji? Próbowałem następujące:

  • inny tryb ekspozycji, taki jak noc, bardzo długi itp
  • ustaw czas otwarcia migawki na różne wartości
  • próbowałem innego framerate (od 1 do 80)
  • inna kompensacja ekspozycji (od 0 do 24)

Bez względu na to, jakich ustawień używam, nadal robię 33158 jako czas otwarcia migawki podczas robienia zdjęć (tak, nawet jeśli ręcznie ustawię czas otwarcia migawki na znacznie wyższą wartość, to wciąż 33158). Jak rozwiązać ten problem? Jeśli ustawię czas otwarcia migawki na niższą wartość, np. 10000 lub nawet 1000, to zadziała, ale w takim przypadku obraz jest jeszcze ciemniejszy (nie to, czego chcę).

Próbowałem również innej jasności, ale ponieważ chciałbym, aby mój obraz obejmował pełny zakres pikseli (od 0 do 255), znalazłem jasność = 50 najlepszą (przy jasności = 60 nawet najciemniejsza część obrazu ma piksel wartość około 40).

Co więc mogę zrobić, aby zwiększyć ekspozycję lub zmienić inne ustawienia aparatu, aby uzyskać jaśniejszy obraz w bardzo ciemnym otoczeniu?

dzięki

Fizyk
źródło
1
z jakiego oprogramowania korzystasz? Ta strona może być przydatna: raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=43&t=61445 Wygląda na to, że oprogramowanie jest ograniczone do 2 sekund
Darth Vader
jak mogę sprawdzić, którego oprogramowania używam? Używam tylko kamery internetowej do Raspberry Pi i modułu Picamera do kodu.
Fizyk
więc używasz terminala LX, czy używasz kodu python?
Darth Vader
Używam terminala LX do otwierania edytora python (piszę „sudo spe” i spe jest edytorem python) do pisania kodów
fizyk
więc piszemy w pythonie, spróbuj użyć atrybutu shutter_speed i ustaw na naprawdę dużą wartość, np. 2000000000
Darth Vader

Odpowiedzi:

3

Chociaż aparat malinowy ma wiele ograniczeń, możliwe jest robienie zdjęć w bardzo ciemnym otoczeniu.

Mój najlepszy tryb nocny dla aparatu Raspberry Pi to te ustawienia:

raspistill -w 2592 -h 1944 -ISO 800 -ss 6000000 -br 80 -co 100 -o out.jpeg

gdzie:

  • -wi -hsą wymuszone rozmiar (dotyczy kamer v1.3 - 5Mpix)
  • -ISO 800 jest najlepszą wartością ISO, aparat obsługuje również ISO 1600, ale tylko w trybie sportowym, w którym czas otwarcia migawki jest ograniczony tylko do 1 / 60s
  • -ss 6000000 jest to czas migawki w mikrosekundach (6 s), to maksymalne ustawienie, jakie można ustawić dla tego modułu kamery
  • dodatkowo możliwe jest skonfigurowanie jasności i kontrastu -broraz -coparametrów, przy czym najlepsze wartości to jasność 80 i kontrast 100 (szum zwiększający kontrast)

Opcjonalnie w celu redukcji szumów najlepiej zrobić więcej zdjęć i obliczyć średnią lub medianę za pomocą narzędzi imagemagic:

convert out_*.jpeg -average avg.jpeg
convert out_*.jpeg -evaluate-sequence median avg.jpeg

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​hałas jest znacznie zredukowany dzięki medianie z 5 zdjęć

Przy okazji, jeśli czas otwarcia migawki jest ustawiony na 6 sekund, wtedy raspistill będzie działał około 40s, prawdopodobnie zrobi więcej zdjęć, aby obliczyć balans bieli lub proces redukcji szumów lub nie wiem co dokładnie.

vlk
źródło
1

Te strony mogą być dla Ciebie przydatne:

https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=43&t=61445

https://www.raspberrypi.org/forums/viewtopic.php?f=43&t=85856

Wygląda na to, że obecnie ekspozycja jest ograniczona do 2 sekund, a problemem jest szybkość migawki kontrolowana w nanosekundach. W przypadku długich ekspozycji spowodowałoby to śmiesznie duże liczby. Zatem alternatywą byłoby zwiększenie czułości ISO, ale to obniży jakość obrazu.

Darth Vader
źródło
0

Miałem też z tym wiele problemów. Nawet w przypadku zdjęć liczba klatek na sekundę musi być dostosowana w celu dostosowania do długich czasów otwarcia migawki aparatu. Wszystkie instrukcje mówią, że liczba klatek na sekundę wynosi 1/10, ale 1/9 było najlepszym, co mogłem zrobić.

# set camera
camera.framerate = 1/9
camera.shutter_speed = 33000     # 150 ... to .... 9000000


# check camera exposure on last capture
test_shutter_speed = camera.exposure_speed

prędkość migawki jest tym, czego chcesz, prędkość ekspozycji to to, co faktycznie się wydarzyło

jeśli zrobisz zdjęcie, możesz użyć PIL i numpy, aby sprawdzić jasność ostatniego zdjęcia, aby pomóc dostosować następny czas otwarcia migawki

from PIL import Image
import numpy as np

camera.capture('filename.jpg')

im = Image.open('filename.jpg')

brightness = np.mean(im)
Linda MacPhee-Cobb
źródło