Dlaczego mój Raspberry Pi 2 jest taki gorący?

13

Mam jedną malinową PI i dwie PI-2, obok siebie, w małej szafce.

Ciągle monitoruję ich temperaturę. Martwię się, ponieważ jeden z Pi-2 jest dość gorący.

PI i gorący PI-2 prowadzą raspbian jessie i przeważnie pracują na biegu jałowym.

Fajne PI-2 znajduje się w oficjalnej obudowie (bez aktywnego lub pasywnego chłodzenia) i działa w OpenElec (najnowsza stabilna).

Kilka miesięcy temu zrobiłem kilka pomiarów na Raspi1 i gorącym Raspi2 i wszystko wydawało się normalne.

  • Raspi1 prev temp: ~ 50C (wtedy było to obudowane)
  • HOT Raspi2 poprzednia temperatura: ~ 40 ° C

Teraz temperatura otoczenia jest dość wyższa, ale nie spodziewałbym się tak dużej różnicy:

  • Aktualna temperatura Raspi1: ~ 45-50 ° C (nie ma go już w obudowie)
  • Chłodna temperatura prądu Raspi2 (obudowana): ~ 57 ° C, wydaje się dość stabilna
  • HOT Raspi2 (bez obudowy) aktualna temperatura: ~ 63-75C, pakiet CPU-GPU płonie w dotyku (reszta płyty nie jest zbyt gorąca)

Wiem, że teoretyczny limit wynosi 85 ° C, ale martwię się, że skoczył z przyjemnej temperatury do czegoś zbliżonego do granicy, podczas gdy obudowa w obudowie jest znacznie niższa.

Wszystkie z nich są podłączone przez HDMI do przeważnie niezasilanego telewizora, a poprzez przewodowy Ethernet do tego samego routera. Na wszelki wypadek wymieniłem źródła zasilania, ale nie przyniosłem żadnego efektu. Próbowałem także odłączyć HDMI i sieć od gorącej, ale nie zauważyłem żadnego efektu.

Nie są podkręcone, a zresztą (jak już powiedziano) przeważnie na biegu jałowym.

Oprogramowanie: Aby porównać jabłka z jabłkami, zamieniłem karty SD i wyjąłem obudowę z fajnego raspi2. Ten fajny spadł o około 15 ° C, teraz siedzi około 42-43 (podobnie jak drugi kilka miesięcy temu). Gorący spadł o 5 ° C, ale po kilku minutach stał się cieplejszy niż był (do ponad 65). Teraz wiem, że to nie jest problem z oprogramowaniem ani coś dziwnego z powodu tej sprawy. Temperatura otoczenia wynosi około 30 ° C, może trochę więcej.

Aby przetestować oba w możliwie równych warunkach, użyłem tego samego źródła zasilania, a nawet tego samego kabla Ethernet.

Aby przetestować, najpierw pozwól urządzeniu na chwilę pracować na biegu jałowym i spójrz na miarę. Następnie próbowałem zmaksymalizować procesor, otwierając trzy sesje ssh i wykonując jedno wystąpienie „ while (true) do find /; done ” i dwa z „ while (true) do ls / -R; done ”, oprócz innej sesji z góra i kolejne z pomiarami temp. top wskazuje na trwałe zużycie procesora (tj. top us% + sys%) na około 90%

Gorące urządzenie było stale na poziomie około 2,0 W na biegu jałowym. Po maksymalnym ustawieniu ustawiono na 3,0 W.

Ten chłodny miał 1,5 W na biegu jałowym. Po osiągnięciu maksymalnego poziomu skoczył między 2 a 2,5 W.

Pobór mocy: w końcu dostałem tester napięcia / prądu USB. Zgodnie z nim, fajny raspi2 zużywa ~ 0,4 A podczas pracy bezczynności openelec, podczas gdy gorący raspi2 (to samo źródło zasilania USB, ten sam kabel, ta sama karta SD) zużywa około 0,75 A. Napięcie wynosi około 4,90 V w obu przypadkach. ** Wydaje się, że to jest problem. ** Podczas próby zlokalizowania problemu, czasami po chwilowym drganiu, temperatura spadła do normy lub prawie normalnie, aby ponownie wzrosnąć po kilku dniach.

Co mam teraz zrobić, gdy wyizolowałem problem?

kruk
źródło
4
Nie powinieneś potrzebować radiatorów bez podkręcania, szczególnie na w większości bezczynności pi. Czy sprawdziłeś (na przykład), topże tak naprawdę jest to głównie praca na biegu jałowym i coś dziwnego się nie dzieje? Zmiana kart SD nie jest tak naprawdę potwierdzeniem, że robią to samo, to po prostu sugeruje, że prawdopodobnie powinny .
złotowłosa
Tak, już sprawdziłem. Procesor wynosi około 1% (to 1% jednego rdzenia IIRC).
kruk
Czy sprawdziłeś pobór mocy (amper) obu urządzeń?
Mam teraz, patrz edytowane pytanie. Nie mam łatwego sposobu na bezpośrednie sprawdzenie prądu wyjściowego z ładowarki USB, tylko moc (waty) z sieci. Mam nadzieję, że to wystarczy.
kruk
2
@Nasha bardzo dziękuję. Nie mam dobrego sposobu na sprawdzenie stabilności napięcia, ale przełączyłem się na źródło zasilania, które przynajmniej dostarcza w określonym zakresie (4,75–5,25), a temps spadły. W tej chwili wszystkie trzy urządzenia mają 50 (+/- 2) C, co wydaje mi się właściwe. Dostanę zasilacze lepszej jakości.
kruk

Odpowiedzi:

4

Opierając się na wątku komentarza, przedstawię następującą radę, która dobrze mi się sprawdziła zarówno w oryginalnych RPi, jak i RPi2: Jakość twojego zasilacza ma znaczenie.

Jeśli zasilacz, którego używasz, nie jest odpowiednio regulowany lub jest przycięty zbyt wysoko, być może Pi będzie działał poza optymalnymi parametrami elektrycznymi. Uruchomienie zasilacza powyżej 5,25 VDC może doprowadzić do upływu prądu wewnątrz układu (nawet na biegu jałowym), który można zmierzyć jako wzrost temperatury.

Nie sądzę, że ktoś chce to przeczytać, ale oto biała księga na temat upływu prądu tranzystora i tego, w jaki sposób ARM został zaprojektowany, aby rozwiązać ten problem. Nie dowodzi to, że jest to problem w tej sytuacji, ale w oparciu o komentarze z pewnością wydaje się wskazywać w tym kierunku.

Krótko mówiąc, przestań kupować tanie zasilacze do swojego Pi. Nie tak dobrej jakości będą tak drogie, ale jeśli kupisz w serwisie eBay lub (czasami) AliExpress, absolutnie dostaniesz to, za co płacisz. Kupowanie od dostawcy, z którym wszyscy się zgodzą, jest renomowane i obawia się o zadowolenie klientów (Sparkfun i Adafruit to dwa proste przykłady, jest wiele innych), nie powinieneś mieć problemu.

WineSoaked
źródło
Cóż, jeśli naprawdę śledziłeś rozmowę do końca, ta odpowiedź nie jest odpowiednia dla mojego konkretnego przypadku (prąd był zgodny ze specyfikacją). W każdym razie, może powinienem zaakceptować tę odpowiedź, ponieważ jest ona prawdopodobnie przydatna dla większości osób z podobnym problemem do mojego. Pozwolę na to kilka dni i jeśli nikt nie przyjdzie z lepszym, zaakceptuję to. dziękuję bardzo za Twój wysiłek.
kruk
Tak więc, czytając rozmowę, wygląda na to, że to, czego możesz doświadczyć, jest rzeczywiście pewnym rodzajem uszkodzeń termicznych, które zostały poniesione przez rdzeń ARM. Trudno jest z całą pewnością wiedzieć bez pełnej analizy kryminalistycznej, jakie temperatury odczuwał chip i na jak długo. Uszkodzenie termiczne krzemu może powodować zablokowanie lub wyłączenie tranzystorów, a także problemy z pakietem (osłabienie kulek lutowniczych mocujących układ do płytki drukowanej itp.). Wiele z tego dotyczy szczegółów, dla których nie mam kwalifikacji ani doświadczenia. Ale moją „odpowiedzią” było podsumowanie, to wszystko.
WineSoaked