Czy jest Raspbian dla Raspberry Pi 2 B w wersji 32-bitowej lub 64-bitowej?

18

Czy jest Raspbian dla Raspberry Pi 2 B w wersji 32-bitowej lub 64-bitowej? Zastanawiam się, bo nie mogę znaleźć tych informacji w Internecie.

Człowiek
źródło

Odpowiedzi:

16

Jest to 32-bitowy system operacyjny, ponieważ wszystkie obecne urządzenia Raspberry Pi (z wyjątkiem nowego Raspberry Pi 3) używają 32-bitowych procesorów ARM.

Stwierdzenie, że rozróżnienie między 32-bitowym a 64-bitowym tak naprawdę dotyczy tylko systemów operacyjnych x86, jest czystą bzdurą - jak wskazują goldilocks, istnieją zarówno 32- i 64-bitowe procesory ARM, a zatem zarówno 32-, jak i 64-bitowe systemy ARM. Tak jak istnieją zarówno 32-, jak i 64-bitowe systemy operacyjne dla PowerPC, Sparc, MIPS i wielu mniej popularnych ISA.

Marcus
źródło
1
@Bex pytanie konkretnie prosi o Raspbian na Raspberry Pi 2 B, i że zawsze będzie musiał być 32 bitowy system operacyjny jako Pi 2 używany procesor 32 bitowy. Pi 3 używający 64-bitowego procesora jest już wspomniany w odpowiedzi.
Marcus
19

Za pomocą następującego polecenia możesz ustalić, czy twój system operacyjny jest 32 czy 64-bitowy:

getconf LONG_BIT
kris
źródło
1
Przydatne polecenie. Idealnie odpowiada na pytanie.
SDsolar,
1
Powinna być zaakceptowana odpowiedź i nic więcej ...
GeertVc
4

Różnica między 32-bitowym a 64-bitowym tak naprawdę dotyczy tylko systemów operacyjnych x86. Oczekuję, że pytasz o instalację oprogramowania, całe oprogramowanie używane w Pi musi być skompilowane dla procesora ARM (ARM 7). Powiedziawszy, że instrukcje ARM mają 32 bity. Możesz przeczytać więcej w tym poście na forum

Steve Robillard
źródło
2
Istnieje 64-bitowy ARMv8; Używają go Apple i niektóre inne smartfony. Ale w tej kategorii nie ma malinowego
pisu
4
A teraz, z Pi 3, jest 64-bit Pi.
armb
1
@armb spróbuj „getconf LONG_BIT” ... działa dobrze :)
Kris