Czy mogę podłączyć kontroler SATA?

61

Chciałbym użyć mojego Raspberry Pi jako serwera plików (NAS / SMB).

Czy będę mógł podłączyć kontroler SATA / RAID?

Alex L.
źródło
Lepiej byłoby zamontować dysk sieciowy.
Andrew Larsson,

Odpowiedzi:

39

Możesz zbudować NAS używając ...

 1. Rozdzielacz USB
 2. Sata <> USB
 3. SATA Replicator / SATA Hardware Port Multiplier

  • W ten sposób możesz połączyć multiplikatory z macierzami RAID RAID. Możesz wejść w głębokość 4 mnożników i wybrać jedną z kilku opcji nalotu. Na początku łańcucha, gdzie niebieska strzałka to połączone terabajty pamięci, nadmiarowe w stosunku do konfiguracji.

  wprowadź opis zdjęcia tutaj

  • Jest to standardowe użycie, w którym można podłączyć 5 dysków twardych i w określony sposób RAID je, a następnie podłączyć jako dysk fizyczny do 1 portu SATA lub interfejsu USB SATA.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Wystarczy podłączyć niebieską strzałkę do konwertera SATA na USB. Tak długo, jak pracujesz z szybkością USB 2 przez cały czas, możesz zrobić dość kiepski napęd NAS za pomocą Pi.

Do zasilania urządzenia jest standardowa wtyczka (stare dobre złącze napędu dyskietek 1,44 "). Jest używana we wszystkich zasilaczach komputerów PC do akcesoriów już od kilku dni. Na tym zdjęciu jest konwerter MOLEX. To mniejsze złącze. Napięcia są:

 • ŻÓŁTY - 12V
 • CZERWONY - 5 V.

Musisz sprawdzić, ile wzmacniaczy potrzebuje. Ale jeśli zamierzasz zasilać dyski twarde 5X3,5 ", to 250 Watt będzie najlepszym rozwiązaniem do zasilania wszystkiego, nawet Raspberry z linii 5 V.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Powodzenia :)

-EDYTOWAĆ-

Szczególnie przydatny dla Raspberry Pi 2+ i stanowi dobrą alternatywę dla niewiarygodnych systemów RAID.

Zamiast korzystać z funkcji RAID na tych płytach, skonfiguruj każdy dysk w JBOD i użyj ZFS do tworzenia woluminów. ZFS jest bardzo stabilny i gwarantuje, że nie stracisz „odrobiny” danych, zanim poinformuje system, że jest gotowy. Większość kontrolerów RAID, takich jak te, zwykle mówi systemowi, że dane są zapisywane, a następnie opróżnia dane na dysk, który może ulec uszkodzeniu podczas opróżniania, a następnie absolutnie nie mówi nikomu, „brudnych” małych tajemnic. ZFS, po pierwsze, pisze, weryfikuje i następnie mówi, że wszystko jest w porządku. Ponadto zawsze możesz przenieść dyski do konfiguracji FreeNAS i łatwo zaimportować woluminy, jakby nic się nie wydarzyło.

Pamiętaj jednak, że przepustowość jest ograniczona do prędkości USB2.

Ogromną prędkością i dość dobrze zbalansowaną konfiguracją jest konfiguracja 4 dysków twardych z dublowaniem 2x2. Daje to połowę pojemności przy 1 do 2 redundancji. tj. 4 x 1 TB daje w sumie 2 TB, ale poczekaj ... ZFS rozmawia z każdym napędem osobno, zapisuje prędkość 1 napędu (~ 50mb / s) ... prędkość odczytu 2 dysków (~ 100mb) !!!!

Błyskawicznie szybka kombinacja to lustro 1 X 4. tzn. 4 x 1 TB daje 1 TB, ALE, prędkości odczytu do 200 Mb / s !!! Nadal zapisujesz prędkości 1 dysku.

Piotr Kula
źródło
2
Interesuje mnie ten projekt, ale nie jestem zainteresowany obecną technologią HD - jakie są te kontrolery RAID? Czy są to standardowe adaptery hosta PCI sata? Jak są zasilane?
Stevo
@Stevo Hi- Zaktualizowałem odpowiedź. Rzeczywiste urządzenie może nie wymagać dużej mocy. Ale dyski twarde będą wymagały dobrego, starego zasilacza. Możesz więc użyć tego do zasilania wszystkiego. Zasilacz o mocy 250–350 watów jest dość tani. PS - Dzięki za śledzenie mnie na Twitterze.
Piotr Kula,
Nie jestem do końca pewien, czy rozumiem, jak można osiągnąć „200 Mb / s” ... biorąc pod uwagę, że port Ethernet jest ograniczony do 100 Mb / s.
Nathan Osman
Dodaj Gigibit USB LAN, a uzyskasz ~ 250 Mb / s
Piotr Kula,
1
JBOD jest skrótem od zaledwie kilku dysków i NIE ma wbudowanej nadmiarowości, więc jeśli jeden z tych dysków ulegnie awarii, możesz zostać całkowicie ukryty. Poziomy RAID 1, 5, 10 itd. Zapewniają parzystość lub paskowanie, więc jeśli jeden dysk ulegnie awarii, nie stracisz wszystkich danych. 5 dysków na JBoD oznacza 5-krotność prawdopodobieństwa awarii (co w niektórych aplikacjach jest w porządku)
Adam Tolley,
10

Ponieważ układ nie obsługuje SATA. Jedyną opcją jest podłączenie obudowy SATA HD przez port USB.

Steve Robillard
źródło
1
Biorąc pod uwagę koszt tych obudów w porównaniu z kosztem RasPi, prawdopodobnie nie warto.
finnw
2
Zastanawiałem się, czy można tego dokonać za pomocą innego układu i komunikacji SPI / I2C / UART, ale nie mogłem znaleźć odpowiedniego układu.
Alex Chamberlain
1
Re: koszt obudów, używam „stacji dokującej”, która jest stojakiem na wewnętrzny dysk twardy. „Nagi” napęd wewnętrzny przechodzi w gumową tuleję. Całkowity koszt wyniósł 35 USD plus dysk.
cmc
8

Jeśli się odważysz, możesz zaimplementować PCI-E x1 za pomocą sześciu pinów: SM_SCL, SM_SDA (przejdź do magistrali I2C jako sygnał SMBus), PCIE_IRQ (otwarty odpływ, wspólny dla wszystkich kart), PCIE_CLK (wyprowadzić na sygnał różnicowy z zewnętrznymi obwodami, współdzielone wszystkimi kartami), PCIE_Tx (wyprowadza na różnicowy zewnętrznie, jeden na kanał) i PCIE_Rx (wywodzi z zewnętrznej sygnalizacji różnicowej, jeden na kanał)

Sprzęt jest dla nas łatwy, ale bitowy protokół PCI-E może być problematyczny, ponieważ nie wszystkie karty można tak spowolnić.

Maxthon Chan
źródło
4

Zbudowanie niestandardowego kontrolera SATA dla pinów GPIO nie byłoby prostym zadaniem, ale może się zdarzyć, pewnego dnia. Wtedy Pi może być używane jako NAS.

Świetnym rozwiązaniem byłoby również urządzenie NAS, ponieważ port sieciowy jest szybszy niż USB.

Hellonearthis
źródło
2
To nie jest to, do czego GPIO zostało zaprojektowane - jest przeznaczone do bardzo niskich częstotliwości, nie w czasie rzeczywistym (ogólnie).
Alex Chamberlain,
1
Możesz znaleźć trochę hakowania za pomocą GPIO i SATA tutaj johandraaisma.nl/raspberryproject
Igor
Chociaż ... na Raspberry Pi port sieciowy jest swego rodzaju podrzędnym urządzeniem przez system USB, więc niekoniecznie jest szybszy.
Eszwar