Czy Pi Zero może działać jako urządzenie peryferyjne USB?

19

Czy ogłoszony obecnie nowy członek rodziny Pi - Pi Zero - może działać jako urządzenie peryferyjne USB?

Oczywiście schematy nie są jeszcze dostępne, a link do powyższego wpisu na blogu nie jest zbyt szczegółowy, poza:

„Gniazda Micro-USB do przesyłania danych i zasilania”

Pi-supply sugeruje, że:

Port danych Micro USB do połączenia z akcesoriami i urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak zewnętrzny koncentrator USB, lub do podłączenia do komputera (adapter Micro USB „On the Go” jest dołączony do podłączenia standardowych urządzeń USB)

Ale czy to oznacza, że ​​Pi można podłączyć do hosta USB za pomocą standardu USB OTG bez dodatkowych obwodów?

Ghanima
źródło
Och, wynoś się ... Nie mogę się doczekać, żeby zobaczyć skrzynie. :)
goldilocks

Odpowiedzi:

6

O ile wiem, odpowiedź będzie taka sama jak w przypadku A / A + / CM. Sprzęt jest zdolny do pracy w trybie urządzenia, ale nie widziałem, żeby ktoś wymyślił, jak sprawić, by działał pod Linuksem.

Edycja: ta odpowiedź była poprawna w momencie pisania, ale sytuacja uległa zmianie, proszę zobaczyć (i głosować) /raspberrypi//a/40626/35618

Peter Green
źródło
2
Mamy nadzieję, że zero spowoduje zainteresowanie działaniem obsługi oprogramowania.
Alistair Buxton
Racja, miejmy nadzieję, że.
Ghanima
Proszę nieco zanotować moją odpowiedź, aby więcej aktualnych odpowiedzi mogło dostać się na szczyt.
Peter Green,
6

Port danych USB może być używany do OTG i „zasilania”. W chwili pisania tego tekstu przetestowano interfejs szeregowy i Ethernet, ale inne powinny działać z odpowiednią ilością wysiłku (klawiatura, dysk, kamera itp.) Urządzenia kompozytowe również powinny działać. Zobacz więcej informacji na

Oczekuje się, że praca zostanie połączona z wersją jądra rpy-4.4, aby funkcjonalność OTG była dostępna OOTB dla łatwiejszego hakowania.

Większość podnoszenia ciężarów została przeprowadzona w Github raspberrypi / linux Issue # 1212 .

PS To jest kopia / wklej z mojej innej odpowiedzi na ten temat na /raspberrypi//a/40623/39346

myroslav
źródło
Dla mnie nowością jest to, że power jeden to także port USB. Czy jest coś specjalnego, aby z niego skorzystać? I może być również używany jako port hosta (niektóre huby USB zasilają pi przez port hosta, nawet jeśli specyfikacja tego zabrania)
allo
Ta odpowiedź jest niepoprawna. Łącza nie dostarczają żadnych dowodów potwierdzających twierdzenie, że gniazdka zasilania można użyć do przesyłania danych. Większość z nich dotyczy po prostu implementacji trybu gadżetu OTG w jądrze, który jest teraz standardem i można to zrobić, ale nie przez gniazdo zasilania. Tej mocy można użyć tylko do zasilania. Drugi może służyć do przesyłania danych oraz do zasilania lub pobierania energii.
złotowłosy
Po wizualnej inspekcji portu zasilania Pi w porównaniu z portem danych czuję się pewnie, aby potwierdzić, że @goldilocks twierdzi, że port zasilania nie przenosi żadnych linii danych. Chociaż nadal nie mamy oficjalnych schematów Zero, można śmiało powiedzieć, że „oba porty USB mogą być używane do OTG” jest rzeczywiście błędne.
Ghanima
Poprawiłem odpowiedź. Faktem jest, że port danych może służyć do zasilania Raspberry PI Zero i jako port OTG.
myroslav
3

Powinno tak być.
Ale nikt tego nie zrobił ... jeszcze.

Kabel USB OTG (On The Go) jest wymagany do działania RPI w trybie hosta, w przeciwieństwie do innych Raspberry Pi. Chyba że faktycznie używa wtyczki micro-A, oznacza to, że powinien on również działać w trybie urządzenia. W rzeczywistości wtyczki micro / mini USB mają dodatkowy pin właśnie do tego. Zgodnie z arkuszem danych procesora BCM2835 rdzeń wideo korzysta ze stosu protokołów Synopsys DesignWare, który obsługuje tryb hosta i urządzenia.

Największy problem z trybem urządzenia w modelu A Raspberry Pi polegał na tym, że zgodnie ze schematem pin USB_OTGID był podłączony bezpośrednio do ziemi. Ma to sens, ponieważ wtyczka USB typu A nie ma tego styku, podczas gdy micro USB ma. (Może być niemożliwe, aby stać się urządzeniem USB za pomocą oprogramowania, gdy ten pin jest niski.) Niestety, nie mogłem znaleźć schematów Pi Zero. Tryb urządzenia został zgłoszony na tym forum trzy lata temu i mam nadzieję, że projektanci to odnotowali.

Nadal jest 27 listopada 2015 r., A przy odrobinie szczęścia ta odpowiedź wkrótce stanie się nieaktualna.

Natan
źródło