Zbuduj niestandardowy obraz systemu operacyjnego Raspbian ze źródła

16

AKTUALIZACJA: Ta odpowiedź została udzielona dawno temu. Nie zbuduje Raspbian Jessie - zbuduje wszystko, na czym opiera się najnowszy wydany obraz Fundacji Raspberry Pi. W chwili pisania tego tekstu jest to Raspbian Buster.


Chcę wygenerować niestandardowy obraz Raspbian Jessie (przede wszystkim modyfikując interfejs użytkownika i dodając dodatkowe pakiety).

Dlatego też wziąłem obraz dostarczony przez Fundację, zmodyfikowałem go „po fakcie”, a następnie wziąłem kopię zapasową obrazu z karty SD, aby go następnie rozpowszechnić. Oczywiście pozostawia to odciski palców na obrazie, a także może utrudniać odtworzenie kroków, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Spojrzałem na Spindle , jednak wydaje się, że nie został jeszcze zaktualizowany dla Jessie. Dokumentacja innych narzędzi była nieco onieśmielająca i sprawiła, że ​​poczułem, że istnieje luka w moim rozumieniu, aby móc osiągnąć to, co próbuję zrobić.

Jaki jest najłatwiejszy sposób na stworzenie niestandardowej wersji Raspbian Jessie, która byłaby uznana za odpowiednią do dystrybucji? Buildroot, projekt Yocto, OpenEmbedded? W jaki sposób Fundacja tworzy ich wizerunek?

Narzędzia, samouczki, dokumentacja itp. Są mile widziane - naprawdę szukam punktu odniesienia, aby móc pracować z nieco większą pewnością siebie.

Mike Roberts
źródło
Próbowałem zrobić paczkę dla siebie ... zajęło mi to ponad tydzień i nigdzie nie dotarłem. Prawdopodobnie z powodu niezrozumienia istoty Linuksa, ale podejrzewam, że klonowanie obrazu, a następnie zmodyfikowanie pliku obrazu po klonowaniu może być najlepszym rozwiązaniem w twoim przypadku.
Piotr Kula,
wejdź na susestudio.com i stwórz swój własny system operacyjny / os dla raspberry pi (0/2/3) lub dla komputerów :) susestudio.com to najprostszy sposób !!!

Odpowiedzi:

14

Od tego czasu dowiedziałem się, że fundacja Raspberry Pi używa tego repozytorium do generowania swoich obrazów:

https://github.com/RPi-Distro/pi-gen

Można to zmodyfikować, aby utworzyć obraz według potrzeb.

Mike Roberts
źródło
3

Czy próbowałeś Raspbian UnAttended NetInstaller ?
Bez dostosowywania instalowałby bardzo prosty system, ale można go dostosować na wiele sposobów, zobacz https://github.com/debian-pi/raspbian-ua-netinst#installer-customization, aby uzyskać szczegółowe informacje na ten temat .
Wydaje się, że najciekawszym przypadkiem użycia jest pisanie skryptów dostosowań post-install.txt. Chociaż ma .txtrozszerzenie, pochodzi z głównego skryptu instalacyjnego, a zatem jest wykonywany jako skrypt i możesz (ab) korzystać z tego faktu. I to nie jest jakiś brudny hack.

Diederik de Haas
źródło
3

Jeśli chodzi o tworzenie obrazu, oczywistym sposobem byłoby po prostu utworzenie go z pakietów. Sprawdź, czy struktura obrazów jest niejasna. Skryptowanie tego z listy źródeł jest prawdopodobnie łatwiejsze niż uczenie się czyjegoś narzędzia, które robi prawie to samo, zwłaszcza, że ​​obrazy Pi są nieco niezwykłe.

Jeśli chodzi o tworzenie pakietów, jak myślę, wiesz, Raspbian jest odmianą Debiana, która jest najczęściej klonowaną dystrybucją GNU / Linux; w ten sposób zaczęły się Ubuntu, Mint, Kali itp. (które, jak sądzę, nadal używają apt-get i rzeczywistych pakietów Debiana w swoich repozytoriach).

Oto kilka pytań od naszego większego rodzeństwa Unixa i Linuksa , które zawierają wiele odpowiednich odpowiedzi (wyszukiwanie tam było custom debian image is:question):

Jak utworzyć .debs, używany format pakietu, jest dobrze udokumentowany za pomocą dalszych linków na ich wiki:

W rzeczywistości istnieje jakiś oficjalny samouczek .pdf .

Złotowłosa
źródło
-1

Myślę, że jeśli możesz pobrać obraz z raspberrypi.org, dostosuj go, a następnie po prostu dd całego SD kompaktowego jak tar gz lub cokolwiek innego, czy nie jest to lepszy sposób dla twojego celu?

Przyglądałem się temu http://www.linuxfromscratch.org/ kilka tygodni temu, ale byłem zajęty, więc nigdy go nie zmieniłem, ale to może pomóc.

Roberto Oppelt Filho
źródło
Wyjaśniłem już, że to właśnie robiłem i dlaczego nie było to pożądane. Przyjęta odpowiedź jest zdecydowanie najlepszym sposobem.
Mike Roberts,