Różnice między Raspbian Jessie i Raspbian Jessie Lite

Odpowiedzi:

74

Jeśli rozumiem to i to słuszne, dystrybucja lite to tylko minimalny obraz oparty na Debian Jessie bez zainstalowanego serwera X i jego komponentów. Oznacza to, że zużywa mniej miejsca na karcie SD i może działać z mniejszej karty SD. Zainstalowanie minimalnego obrazu zmniejszy również ruch podczas aktualizacji (jak zauważył Jacob). Dowolny pakiet może być nadal zainstalowany przez apt-get.

Technicznie rzecz biorąc, Jessie Lite powinna wystarczyć do uruchomienia serwera ownCloud.


MagPi, wydanie 56, ujmuje to w następujący sposób:

Lite to minimalna wersja obrazu Raspbian dla Raspberry Pi. Oznacza to, że ma mniej zainstalowanego oprogramowania, a jądro ładuje mniej modułów, co powoduje, że system operacyjny zużywa znacznie mniej zasobów Raspberry Pi. W ten sposób zużyje mniej energii elektrycznej i wykona nieco szybciej w przypadku bardzo specyficznych zadań, takich jak serwery plików lub inne zastosowania, w których nigdy nie musi używać monitora.

Ghanima
źródło
4
Jeśli jest to serwer bezgłowy, poleciłbym wersję Lite. Aktualizacja zużywa mniej ruchu i operacji we / wy i może zaoszczędzić miejsce na logowaniu, a także pamięć binarną.
Jacobm001
2
Jessie-Lite to najlepszy system operacyjny dla bezgłowego Pi, nadal wolę Wheezy, ale Wheezy nie jest kompatybilny z najnowszym Pi.
Patrick Cook,
1
Arch jest tak ostatecznym systemem operacyjnym jak każdy;) Ale każdy musi żyć tak, jak uważa za stosowny. lub, jak to ujął Fryderyk Wielki : Jeder soll nach seiner Façon selig werden.
Ghanima
@PatrickCook Jestem bardzo wątpliwy, że „Wheezy” nie jest kompatybilny z najnowszą wersją pi. Który? W pewnym momencie uruchomiłem go na B / B + / 2. Nie dlatego, że chcę zachęcić ludzi, aby utknęli w przeszłości ... ogólnie rzecz biorąc, jessie to poprawa.
złotowłosa
1
Dlaczego nie jest kompatybilny z Zerem? Zauważ, że jądro i obszar użytkownika są różne. Możesz użyć dowolnego jądra z wheezy, po prostu musisz go zainstalować (co raspi-updateprawdopodobnie zrobi).
Złotowłosa
13

Wersja Lite nie ma GUI (graficznego interfejsu użytkownika).

fuddin
źródło
Czy to prawda, że ​​nadal możesz używać monitora i klawiatury, tylko bez GUI?
Carl Smith,
@CarlSmith: tak
Jacobm001
6

Rozmiar lite jest o 1 GB mniejszy (300 MB vs 1,32 GB)

Nerd Ralph
źródło
4
Dla lite 300 MB to (przybliżony) rozmiar skompresowanego obrazu. Bardziej przydatne jest poznanie rzeczywistego rozmiaru obrazu, który wynosi 1,3 GB dla 2017-04-10-raspbian-jessie-lite.img. Nie mam kopii Jessie z PIXELEM, ale wygląda na to, że ma ponad 4 GB
JBentley