Nie można połączyć się z Raspbian Jessie Lite, ale z Raspbian Jessie

38

Zainstalowałem Raspbian Jessie z ddmoim Pi1-B. Wszystko działa dobrze i mogę się z nim połączyć przez ssh. Nie potrzebuję żadnego systemu graficznego i chcę, aby maszyna była tak prosta, jak to możliwe. Dlatego pobrałem i zainstalowałem Raspbian Jessie Lite. Ale nie mogę uzyskać połączenia. Komunikat o błędzie: Permission denied, please try again.Serwer działa, ponieważ mówi:debug1: match: OpenSSH_6.7p1 Raspbian-5 pat OpenSSH* compat 0x04000000

Czy jest jakaś różnica między tymi dwoma obrazami, która uniemożliwia mi dostęp do urządzenia za pomocą użytkownika pii hasła raspberry?

Lioman
źródło
Cześć i witaj. Co czyta dziennik po skopiowanej linii? O czymś load_hostkeys:? Możliwe jest, że logowanie jest dozwolone, ale ograniczone tylko do klucza publicznego i bez używania haseł. Sprawdź, /etc/ssh/sshd_configjak sugeruje odpowiedź @ fcm.
Ghanima
Wygląda na to, że nie jest to problem ssh. Przy odpowiednich adapterach nie mogę przetestować pi z podłączonym ekranem i nie mogę zalogować się przy użyciu znanych poświadczeń.
Lioman,
To jest dziwne. Cała dokumentacja prowadzi do przekonania, że ​​pi / raspberry jest także użytkownikiem / przepustką dla jessie lite.
Ghanima
1
Mea culpa @all! wygląda na to, że pomieszałem niektóre pliki lub coś poszło nie tak z poleceniem kopiowania. Pobrałem go ponownie, wcisnąłem na kartę i teraz działa. Dzięki za podpowiedzi
Lioman,

Odpowiedzi:

62

Od https://www.raspberrypi.org/documentation/remote-access/ssh/

Od wersji z listopada 2016 r. Raspbian domyślnie wyłącza serwer SSH. Będziesz musiał włączyć go ręcznie. Odbywa się to za pomocą raspi-config:

Wejdź sudo raspi-configdo terminalu, najpierw wybierz Interfacing options, a następnie przejdź do ssh, naciśnij Enteri wybierz Enable or disable ssh server.

W przypadku konfiguracji bezgłowej SSH można włączyć, umieszczając plik o nazwie „ssh”, bez żadnego rozszerzenia, na partycji rozruchowej karty SD.

Gareth Oakley
źródło
13
Arg, to był mój problem. Nie mogę uwierzyć, że nie ma o tym wzmianki na stronie pobierania obrazu. Sflashowałem karty dla mojego Pi wystarczająco dużo razy, aby nie musieć czytać instrukcji, co to dziwna rzecz, aby „po cichu” zmienić.
JohnB,
Wierzę, że zostało to zmienione, ponieważ ludzie połączyli Pisa ze światem zewnętrznym bez zmiany domyślnego hasła. Może lepszym pomysłem byłaby zachęta do zmiany przy pierwszym logowaniu?
Gareth Oakley,
9
wow, zajęło mi to dużo czasu, żeby to rozgryźć. fyi, jeśli używasz wersji bezgłowej „SSH można włączyć, umieszczając plik o nazwie„ ssh ”, bez żadnego rozszerzenia, na partycji rozruchowej karty SD.” więc właśnie pobiegłemcd /Volumes/boot && touch ssh
ugryziony
1
Dzięki za tę wspaniałą wskazówkę. To było bardzo dezorientujące, gdy Raspbian Jessie Lite pracowała z wersją z maja 2016 roku i milczała z wersją z marca 2017 roku.
highpost
1
Oszczędzanie życia !! For headless setup, SSH can be enabled by placing a file named 'ssh', without any extension, onto the boot partition of the SD card
Steven de Salas
3

Może być konieczne włączenie SSH , jednak pojawia się monit, więc najprawdopodobniej jest już aktywny, na wszelki wypadek:

sudo update-rc.d ssh enable

jeśli bezpieczeństwo jest wysokie, edytuj /etc/ssh/sshd_config

sudo /etc/ssh/sshd_config
# comment
#PermitRootLogin without-password
# and add
PermitRootLogin yes
# and also
#StrictModes yes
StrictModes no

następnie uruchom ponownie usługę ssh :

sudo invoke-rc.d ssh restart
# or
sudo service ssh restart
fcm
źródło
1
Użytkownik używa Jessie. Służy to systemddo uruchamiania usług. systemctl status ssh.servicepokaże, czy jest uruchomiony.
Milliways,
@Milliways, masz rację, mój zły, wklejam z moich starych notatek. Jednak ... servicewciąż żyje i ma się dobrze. Jak zawsze próbowałem odpowiedzi (na Jessie) przed opublikowaniem.
fcm
1
Ale OP ma problem z połączeniem użytkownika, a pinie rootowania. Więc PermitRootLoginnie powinno mieć znaczenia?
Ghanima
@ Ghima, nie, nie ma znaczenia, a następnie stosuje tylko pierwszą część: włącz ssh . Jednak zezwolenie na rootowanie ssh (bez ssh-keygen) jest dość częstym pytaniem.
fcm
Ale jesteśmy prawie pewni, że sshddziała. Dawać permission deniedbłędy. Dlatego wierzę, że jest to coś w sshd_config.
Ghanima
2

Możesz włączyć SSH, umieszczając plik o nazwie „ssh” w katalogu głównym partycji rozruchowej. Zrobiłbyś to zaraz po flashowaniu obrazu na kartę SD i przed umieszczeniem karty SD w Pi.

  1. WŁĄCZ SSH NA BEZGŁĘBOKIEJ MALINIE PI

W przypadku konfiguracji bezgłowej SSH można włączyć, umieszczając plik o nazwie ssh, bez żadnego rozszerzenia, na partycji rozruchowej karty SD. Kiedy Pi się uruchamia, szuka pliku ssh. Jeśli zostanie znaleziony, SSH jest włączony, a plik jest usuwany. Zawartość pliku nie ma znaczenia: może zawierać tekst lub w ogóle nic.

Źródło: https://www.raspberrypi.org/documentation/remote-access/ssh/

TwitchBronBron
źródło
1

Nie ma zasadniczych różnic między konfiguracjami. Domyślne hasło i nazwa użytkownika są takie same.

Błąd compat 0x04000000zwykle wskazuje, że masz problemy z kluczami ssh. Sprawdziłbym, czy klient nie próbuje przedstawić klucza i czy uprawnienia do ~/.ssh/katalogu są poprawnie skonfigurowane.

Jacobm001
źródło
0

18.03.2016-raspian-jessie-lite

sudo update-rc.d ssh enable

zrobił to dla mnie natychmiast, bez żadnego polecenia restartu ssh

Georges Madar
źródło
0

Miałem ten sam problem. Nic w tym poście nie pomogło mi, dopóki nie znalazłem tych wierszy w moim pliku /val/log/auth.log:

Jun 15 05:43:31 raspberrypi sshd[1551]: error: Could not load host key: /etc/ssh/ssh_host_dsa_key

Jun 15 05:43:31 raspberrypi sshd[1551]: error: key_load_public: invalid format

Więc znalazłem ten post w Internecie: how-to-fix-regenerate_ssh_host_keys-failed-on-raspbian-for-raspberryp

W skrócie wykonaj następujące czynności:

sudo ssh-keygen -t 'rsa' -f /etc/ssh/ssh_host_rsa_key
sudo ssh-keygen -t 'dsa' -f /etc/ssh/ssh_host_dsa_key
sudo ssh-keygen -t 'ecdsa' -f /etc/ssh/ssh_host_ecdsa_key
sudo systemctl restart ssh

To naprawiło dla mnie problem połączenia ssh z rpi

timgold
źródło
-1

Dla każdego, kto zmaga się z wyłączoną opcją SSH jako domyślną, znalazłem stronę z listą wydań, które mogą doprowadzić cię do rozpoczęcia bezgłowego.

Aareon Sullivan
źródło
2
Cześć i witaj! Proszę wziąć wycieczkę i odwiedzić HelpCenter . Chociaż teoretycznie może to odpowiedzieć na pytanie, lepiej jest zawrzeć tutaj istotne części odpowiedzi i podać odnośnik. W rzeczywistości egzekwujemy tę zasadę : edytuj, aby odpowiedź była samodzielna, gdyby w przyszłości zerwał link. Jeśli nie zostanie edytowany w ciągu 48 godzin, zostanie przekonwertowany na Wiki Wiki.
Ghanima