Jakie są różnice między modelem 2B a 3B?

14

Po obejrzeniu oficjalnego numeru części / zamówienia ( SC14012 lub SC14014 z oprogramowaniem 16 GB micro SD Noobs), w tym czegoś, co wygląda jak prawdziwy obraz fotograficzny w ostatnim (2016/02/27 „Computer World”, marzec 2016 r.) CPC - oddział Farnell, będący konsumentem detalicznym, który jest jednym z oficjalnych brytyjskich sprzedawców detalicznych Raspberry Pis. Pytam, jakie są różnice między nim a 2B?

Zdjęcie obok siebie górnej powierzchni płyty Pi 3 i Pi 2Zdjęcie obok siebie dolnej powierzchni planszy Pi 3 i Pi 2

Z informacji, które mogę czerpać z tego obrazu i towarzyszącego mu tekstu:

  • Procesor to 1,2 GHz Arm7 BroadComm BCM2837 ( por. 900 MHz BCM2986 dla 2B i BCM2835 {przy 700 MHz, 900 MHz lub 1 GHz} dla każdego innego modelu wcześniej). Jest to rdzeń 64-bitowy, podczas gdy poprzednie RPis miały 32 -bitowy rdzeń.

  • Wi-Fi i Bluetooth LE są dostarczane przez urządzenie BroadComm BCM43438 (wcześniej nie zgłaszane BCM43143 ), które zostało umieszczone na dole PWB (między końcówkami o niskiej liczbie styków złącza GPIO a gniazdem SDCard) z wbudowaną anteną na górze - mogą istnieć pady na miejscu dla zewnętrznego połączenia, ale gdyby próbowano zainstalować takie urządzenie, należałoby dodać / usunąć inne komponenty (łącza / kondensatory SMD) - nie ma na to oficjalnego wsparcia i mogłoby to być możliwe zadzierać z zatwierdzeniem przez FCC i in. To pominięcie może stać się problemem dla osób, które chcą zamknąć urządzenie w metalowym lub metalizowanym pudełku!

  • Ulepszone zarządzanie energią - „... pozwalając na zasilanie bardziej wymagających urządzeń peryferyjnych USB”.

  • Diody LED „Act” i „Pwr” zostały przesunięte na drugą stronę złącza DSI w porównaniu do 2B, a dwubiegunowy nagłówek „run / reset” wydaje się przesunąć z sąsiedniego złącza DSI na drugą stronę 40-pinowe złącze GPIO między tym a najbardziej zewnętrzną parą skumulowanych złączy USB. Ma to na celu zapewnienie nieruchomości na pokładzie anteny do Wi-Fi / Bluetooth.

  • Nie zauważyłem, że J5 jest nagłówkiem JTAG używanym do flashowania rdzenia GPU i jest identyczny z RPi 2!

Więc: oczekiwałbym różnych (lepszych) wymagań dotyczących zasilania i różnych / dodatkowych sterowników dla WiFi (ale mogą być już dostępne dla poprzednich użytkowników oficjalnego adaptera WiFi RPi)!

O jakich innych różnicach użytkownicy wiedzą w praktyce?

SlySven
źródło
Czy możesz dodać zdjęcie?
Patrick Cook
Nie - Prawa autorskie w Wielkiej Brytanii prawdopodobnie by tego zapobiegły, ponieważ musiałbym to zeskanować.
SlySven
Wiele informacji na stronie FCC, zdjęcia na fccid.io/document.php?id=2912426
joan
4
Dlaczego nie umieściłbyś części odpowiedzi w odpowiedzi, wiesz, styl pytań i odpowiedzi;) ... i dlaczego mieliby wymyślić nowe Pi, skoro nie mogą dostarczyć Zero w wystarczającej ilości?
Ghanima
1
Nie zgadzam się z twoim oświadczeniem BCM43143 dla Wi-Fi. strona Pi twierdzi, że Wi-Fi i BT są wykonywane osobno przez „chip combo” BCM43438
EDP

Odpowiedzi:

3

Ten post pokazuje marcową okładkę MagPi, która twierdzi, że Pi-3 jest 64-bitowy.

Mam nadzieję, że ma USB-3

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Fan wentylatora John
źródło
nie liczyłbym na to ...
Ghanima
Ermagherd przyszłość jest teraz! W każdym razie, czy mamy jakieś wskazówki dotyczące obsługi USB 3.0? Może z arkusza danych BCM2837? Jeszcze tego nie sprawdziłem. „ Mam nadzieję, że ma USB-3 ” ~ HeatfanJohn
PNDA
1
Odroid xu4 ma USB3
user1133275
1
Funkcjonalność USB wydaje się być zapewniona przez BCM43143, który wydaje się być 4-portowym hubem USB z Ethernetem oraz 802.11b / g WiFi i Bluetooth Low Energy. Jakoś nie sądzę, że otrzymamy z niego wsparcie USB3 (żadne ze złączy nie wydaje się niebieskie!) Mimo tego urządzenia Broadcom, które było używane w oficjalnym adapterze WiFi Raspberry Pi (+ HUB?) Wcześniej okazało się dla mnie niemożliwe aby znaleźć arkusz danych dla urządzenia - co niestety wydaje się być polityką Broadcomu
ukrywania
Usunąłem jeden z moich błędnych komentarzy! Zauważ, że poprzedni również nie ma racji co do układu BCM.
SlySven,
1

Dodano układ boardcom bluetooth / wifi podłączony do SoC przez SDIO (dla wifi) i szeregowy (dla bluetooth).

Diody LED i nagłówek biegu zostały przesunięte, aby zrobić miejsce dla obwodu wifi / bluetooth (na dole) i jego anteny (na górze).

SoC został zastąpiony nowym modelem, który znacznie zwiększa prędkość zegara i zastępuje rdzenie A7 rdzeniami A53. Zasadniczo obsługuje 64-bitowe działanie, ale obecnie nie jest dostępne 64-bitowe jądro.

Peter Green
źródło
1

Farnell uprzejmie dostarczył krótki plik pdf.

Zmodyfikowana wersja arkusza informacyjnego Farnell dla RPi3B

Stu
źródło
Plik PDF jest pusty.
PNDA
To nie było po kliknięciu, oto, co powiedział. Specyfikacja techniczna: Broadcom BCM2837 64-bitowy ARMv7 Quad Core SBC przy 1,2 GHz 1 GB pamięci RAM BCM43143 WiFi Bluetooth (BLE) na pokładzie 40-pinowe porty GPIO 4 x porty USB2 4-biegunowe wyjście stereo i kompozytowe Pełny rozmiar HDMI kamera CSI port dla kamery Pi port wyświetlania DSI do podłączenia Wyświetlacz dotykowy Raspberry Pi Port Micro SD do ładowania systemu operacyjnego i przechowywania danych Ulepszone przełączane źródło zasilania Micro USB (teraz obsługuje do 2,4 A) Oczekuje się, że ma ten sam współczynnik kształtu ma Pi 2 Model B, jednak diody LED zmienią pozycję
Stu
1
@SlySven, układ znajduje się na dole w pobliżu gniazda microsd
John La Rooy
1
@SlySven, tylko w prawym górnym rogu na zdjęciu dolnej części PI3. Na zdjęciu jest jasnoszary
John La Rooy