Raspberry Pi Model B 3 Overclocking?

12

Wraz z wydaniem dziś Raspberry Pi Model B 3 jestem pewien, że wszyscy jesteśmy bardzo podekscytowani widząc prędkość tego nowego Pi. Standardowy zegar to 1,2 Ghz, ale chciałbym popchnąć mój dalej. Wiem, że Pi 3 używa 64-bitowego procesora BCM2837, ale nie mogłem znaleźć żadnych arkuszy informacyjnych na BCM2837, ponieważ wszystkie wyniki wyszukiwania dotyczą Pi 3.

Czy ten nowy procesor ma jakieś możliwości przetaktowywania? A może przypomina Pi Zero, który osiągnął maksymalną częstotliwość taktowania?

Patrick Cook
źródło
Wydany już ?! Nawet o tym nie słyszałem
PNDA
Właśnie to przeczytałem: raspberrypi.org/blog/raspberry-pi-3-on-sale Czy ktoś jest zainteresowany zakupem mojego Pi 2?
PNDA

Odpowiedzi:

8

Tak, można go podkręcić. Oto szczegóły:

Program ładujący Pi nadal podąża za parametrami podkręcania, które zwykle są umieszczane w /boot/config.txtpliku, mimo że raspi-confignie ma żadnych ustawień podkręcania dla Pi 3. raspi-confignie ma żadnego dobrego podkręcania, ponieważ Pi 3 oficjalnie nie obsługuje podkręcania.

Zasadniczo będziesz ręcznie edytować te parametry we wspomnianym pliku. Zakładam, że znasz już Pi, więc pominę część dotyczącą edycji.

Moje stabilne częstotliwości wynosiły 1,4 GHz dla ARM core_freqi sdram_freqbyły na 500 MHz. 7 przepięć.

tail -n 4 /boot/config.txt
arm_freq=1400
core_freq=500
sdram_freq=500
over_voltage=7

Uwaga: Nie jestem odpowiedzialny za jakiekolwiek szkody, które możesz wyrządzić swojemu Pi. Testy przeprowadzono z odpowiednimi środkami chłodzenia (radiator, wentylator, klimatyzowane pomieszczenie). PandaLion98 i powiązane podmioty nie ponoszą odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wyrządzone Twojemu Pi. Rób na własne ryzyko.

PNDA
źródło
1
over_voltage=7Wartości powyżej 6 są dozwolone tylko wtedy, gdy określono force_turbo lub current_limit_override.
Richard Rodriguez
5

Jak każdy inny procesor, Raspberry Pi 3 będzie można przetaktować. Wyszukiwanie BCM2837jest mało prawdopodobne, aby uzyskać przydatne wyniki w tym momencie. Jest to niestandardowy SOC zaprojektowany specjalnie dla RPi 3. Wewnątrz SOC znajduje się procesor Cortex-A53 . Niestety strona ARM nie zawiera zbyt wielu szczegółów na temat tego, jak szybko można (lub należy) taktować.

Ten brak wiedzy powiedział, że wydaje się prawdopodobne, że procesor może być niezawodnie przetaktowany, przynajmniej trochę. Bardzo rzadko procesory są wysyłane z maksymalną prędkością z różnych powodów. Najbardziej zauważalny jest proces binowania . W tym momencie nie mamy wystarczających informacji, aby powiedzieć, ile przeciętny RPi 3 można przetaktować, ale założę się, że wielu z nich może bezpiecznie osiągnąć poziom 1,5 GHz.

Edytuj :

Warto również zauważyć, że RPi 3 ma znacznie nowszą i bardziej zaawansowaną architekturę systemu. Zakładając, że programy są kompilowane w celu wykorzystania wspomnianej architektury, sam zauważysz ogromny wzrost wydajności. Przetaktowywanie może, ale nie musi, być warte wysiłku / ryzyka przetaktowania.

Jacobm001
źródło
Organizacja stwierdziła, że ​​ich systemy operacyjne i programy będą nadal oparte na wersji 32-bitowej, przynajmniej przez jakiś czas. Czy to oznacza, że ​​większość programów nie będzie kompilowana dla tej architektury?
Patrick Cook
@PatrickCook: dla celów architektury miałem na myśli nowy zestaw instrukcji ARM. Byłoby rozsądne, że prawdopodobnie zawahają się od razu zaktualizować do nowszego zestawu, ale wszystko, co skompilujesz, może skorzystać z nowszego sprzętu.
Jacobm001
1
Dobra odpowiedź, ale tylko dla podkreślenia tego dla osób, które nie zawracały sobie głowy czytaniem artykułu o „grupowaniu”, pewne podkreślenie: „ założę się, że wielu z nich może bezpiecznie trafić do znaku 1,5 GHz” NIE oznacza, że ​​jeśli później przeczytasz, że ktoś zrobił to bez problemów że to samo będzie dla ciebie prawdą. Numer OEM jest tym, który uważają za bezpieczny dla wszystkich urządzeń. Niektóre mogą być zdolne do wyższych prędkości, podczas gdy inne mogą zawieść, co oznacza, że ​​zespolone obwody wewnętrzne == martwe pi 3. Innymi słowy, jeśli Bob powie: „Tak, używam kopalni z częstotliwością 1,8 Ghz”, wypróbuj ją, a twoja maszyna się zepsuje. to twoja wina.
Złotowłosa
5

Zgodnie z tym artykułem o Pi 3 podkręcanie nie jest opcją. Przynajmniej jeszcze nie. Na razie Pi 3 utknął na 1,2 Ghz, co powinno być dość szybkie.

EDYTOWAĆ:

Użycie Overclockustawienia w sudo raspi-configPi 3 zwraca ten komunikat:

This Raspberry Pi cannot be overclocked.

Jestem pewien, że istnieje (lub będzie) sposób na ręczne przetaktowanie, ale może nie być już objęty gwarancją.

Patrick Cook
źródło
1

Pewnie, że możesz go przetaktować. Zastrzeżenie emptor: uważaj na zasady gwarancji, prawdopodobnie je złamiesz.

/boot/config.txt

arm_freq=1350 # default 600
core_freq=500 # default 250

force_turbo=1# Prevent regulation of speed down to 600Mhz when idling
boot_delay=1 # Avoid sdcard corruption when force_turbo is enabled

Oficjalna dokumentacja

Przewodniki

Jonathan Komar
źródło
0

Mam Piv3 na stabilnej wersji 1.4 / Overvolt 2 na Raspbian Jessie. Bez radiatorów i pozornie pozostaje chłodny. Jest to hotspot Wi-Fi, serwer NTP z pool.ntp.org i serwer Minecraft z limitem 8 graczy. Nie przeskakuje rytmu, gdy pełny @ 8 graczy. jeszcze nie próbowałem więcej. Działa 24/7.

MyDog8em
źródło
-6

Informacja Powinna znajdować się w raspiconfigustawieniach podkręcania na dole listy.

J.Wilde
źródło
Wiem, jak podkręcić RPi. Wiem, że Pi 2 można łatwo przesunąć do 1 Ghz, raspi-configale Pi 3 zaczyna się od 1,2 Ghz. Chciałbym wiedzieć, jaki jest overclock dla Pi 3.
Patrick Cook