startx: nie znaleziono polecenia

18

Jestem totalnym nowicjuszem w świecie Raspbian, a moim problemem jest to, że nie mogę uruchomić GUI, ponieważ kiedy piszę:

> startx

Wracam:

bash-: startx command not found;

użycie sudo zwraca ten sam błąd. Zainstalowałem xterm, ale wciąż nic. Zacząłem od Raspbian Jessie Lite. Jakieś sugestie?

V.Ruby
źródło
Nie! Jaki pakiet ma dodać „startx” do Raspbian Jessie lite? Do tej pory dodałem już „xserver-xorg lightdm pciutils xinput xfonts-100dpi xfonts-75dpi xfonts-skalowalny upower” (przyznane tylko „xserver-xorg & lightdm” wydaje się obowiązkowe)? Dziękuję Ci. :) Próbowałem zarówno „Trybu CEA 16 1920 x 1080 60 Hz 16: 9 3D: FP”, jak i „Domyślna preferowana rozdzielczość monitora”. Dzięki jeszcze raz.
colpanic73
@ user1228990: Witamy w smaku RPi w StackExchange. Jak już napisałeś, twój post nie był odpowiedzią . Jeśli masz nowe pytanie, opublikuj pytanie .
Jacobm001

Odpowiedzi:

16

Jessie Lite nie zawiera pakietów GUI, tylko wiersz poleceń. Jeśli chcesz mieć GUI, musisz zainstalować pakiety na istniejącej karcie SD lub przeflashować kartę za pomocą pełnego Raspbian Jessie. To drugie jest prawdopodobnie lepszym podejściem. Pamiętaj jednak, że może to wymagać użycia większej karty SD niż obecnie.

Steve Robillard
źródło
9

To właśnie zrobiłem dla podstawowej konfiguracji „bez DE (środowisko pulpitu)”. Prawdopodobnie są lepsze posty dla konkretnych DE. Ale ten post wydaje się dotyczyć prostej konfiguracji Xorg i możliwości uruchomienia go za pomocą wiersza poleceń startx. Do moich testów użyłem świeżego „Raspbian Jessie lite”. Pakiety, które zainstalowałem:

sudo apt-get --no-install-recommends install xserver-xorg xserver-xorg-video-fbdev xinit pciutils xinput xfonts-100dpi xfonts-75dpi xfonts-scalable

Teraz xserver-xorg, server-xorg-video-*pakiet, i xinitsą tylko pakiety potrzebne do minimalnej startxinstalacji, howeve pozostałe pakiety są rozsądne dla konfiguracji kiosku przy użyciu prawdziwych aplikacji. Jak zawsze może być konieczne dostosowanie pakietów w razie potrzeby.

Dla zabawy koniecznie weź chromium-browserrównież. Następnie możesz wypróbować Chromium w trybie kiosku:

startx /usr/bin/chromium-browser http://www.google.com/ --window-size=1920,1080 --start-fullscreen --kiosk --

Te --window-size=1920,1080 --start-fullscreenopcje wymusić Resize z przeglądarki do określonej rozdzielczości (o ile rzeczywiste wymiary nie przekraczają 1920x1080).

Baw się dobrze!

colpanic73
źródło
Kiedy użyłem „--window-size = 10000,10000”, Chrom rozbił się natychmiast po uruchomieniu. Kiedy użyłem rzeczywistej rozdzielczości wyświetlacza, działało to idealnie. Dzięki!
Matt
Dzięki @Matt. Chociaż nie miałem tego problemu, wydaje się rozsądne oczekiwać, że użytkownik (lub agent) pozna aktywne rozwiązanie przed wydaniem tego polecenia. Zaktualizowałem swój post.
colpanic73
3

Zainstaluj poniższe kroki PIXEL , oficjalne środowisko pulpitu Raspbian dołączone do pełnej wersji Raspbian.

 1. Po zainstalowaniu Raspbian Lite ustaw hasło, włącz ssh, skonfiguruj ustawienia regionalne i sieć itp.

 2. Upewnij się, że Raspbian jest zaktualizowany do najnowszego oprogramowania.

 3. Podstawowym krokiem jest instalacja Xorg Display Server

  sudo apt-get install --no-install-recommends xserver-xorg

 4. Następnym (zalecanym) krokiem jest instalacja, xinitktóra umożliwia uruchomienie Xorg Display Server z wiersza poleceń (z startx)

  sudo apt-get install --no-install-recommends xinit

 5. Zainstaluj PIXEL, który jest oficjalnym środowiskiem graficznym Raspbian dołączonym do pełnej wersji Raspbian. (Ten krok zajmuje sporo czasu.)

  sudo apt-get install raspberrypi-ui-mods

raspberrypi-ui-modsInstaluje środowisko PIXEL pulpitu, Openbox Window Manager i LightDM Logowanie Manager.

Jest to instalacja bez systemu operacyjnego. W zestawie znajduje się terminal, menedżer plików i narzędzia do zarządzania środowiskiem pulpitu, a także kilka ikon panelu (Bluetooth, sieć, audio, procesor, zegar).

Milliways
źródło
-1

Od kilku lat używam różnych plików do pobrania Pi i polecam pobranie i zainstalowanie pełnej wersji Jessie. Ma piękny pulpit i instaluje się bardzo szybko. Obecnie używam go na modelu Pi 2 B z interfejsem sterowania silnikiem sterowanym przez Python skrypty.

Ron Ford
źródło
Ta odpowiedź (użyj pełnej wersji Jessie) została już omówiona w bardziej wyczerpującej odpowiedzi Steve'a.
goobering