Jak mogę zmienić / odzyskać moje hasło?

28

Wprowadziłem kilka osobistych zmian konfiguracji w instalacji Raspbian Wheezy (bezpieczniejsze ssh, konfiguracje osobiste itp.). Od ostatniego dotknięcia minęło kilka tygodni i całkowicie zapomniałem hasła, aby się zalogować. Co powinienem zrobić?

loeschg
źródło

Odpowiedzi:

30

Od razu nietoperz, powiem, że nie ma sposobu na odzyskanie hasła (bez faktycznego crackowania / hakowania, którego nie wiem jak to zrobić). Zresetowanie hasła jest najlepszym rozwiązaniem.

Pierwszym krokiem będzie ustalenie, czy masz jakiś sposób na zalogowanie się do Raspbery Pi.

Jeśli jesteś w stanie zalogować się z użytkownikiem, który ma uprawnienia do sudo (dotyczy to SSH ... być może masz klucze poprawnie skonfigurowane, ale zapomniałeś hasła użytkownika, na które wpadłem), po prostu wpisując:

sudo passwd

powinien wyświetlić monit o utworzenie nowego hasła (bez konieczności podawania bieżącego hasła).

Inną opcją byłoby uruchomienie konfiguracji początkowej i zmiana hasła w ten sposób.

sudo raspi-config

Jeśli jesteś całkowicie zablokowany, możesz wypróbować wspomnianą tutaj technikę , chociaż nie udało mi się osiągnąć sukcesu w tej strategii. To po prostu powstrzymało mnie od dokończenia uruchamiania RPi.

Nie znalazłem żadnych dobrych technik umożliwiających okres dostępu do roota (odkładając na bok, dlaczego chcesz to zrobić :)), nie mówiąc już o tym, że nie możesz się zalogować. Ktoś może mnie poprawić, jeśli jestem źle.

Mam nadzieję, że uratuje cię to od zdmuchnięcia zdjęcia świeżym. Jeśli to uratuje jedną osobę, to warto poświęcić czas na publikację :)

loeschg
źródło
Dziwnie „sudo pwd” nie działało dla mnie (potrzebne są dodatkowe uprawnienia?), Ale interaktywna sesja sudo „sudo -i”, a potem tylko pwd działała. Dzięki za pomoc
użytkownik14087,
@ user14087 powinno być passwd, nie pwd. Zaktualizowana odpowiedź, aby to pokazać.
Parker
„bez faktycznego włamania / włamania” - W rzeczywistości nie można tego zrobić poza przypadkowym zgadywaniem (inaczej brutalna siła); hasła nie są przechowywane w systemie. Jest tylko ich skrót jednokierunkowy (nacisk na jednokierunkowy ).
złotowłosa
2
Pytający prawdopodobnie chce zresetować hasło do konta „pi”. Jeśli zapomniałeś tego hasła, ale masz dostęp do klucza SSH, zaloguj się i użyj tego polecenia: sudo passwd pi Jeśli pominiesz „pi”, zmienisz hasło do konta root.
Jamie Cox,
20

Zamontuj kartę SD, przejdź do systemu plików i edytuj /etc/passwd. Znajdź linię zaczynającą się od „pi”, która zaczyna się w następujący sposób:

pi:x:1000:1000...

Pozbądź się x; pozostaw dwukropki po obu stronach. Eliminuje to potrzebę hasła.

Prawdopodobnie zechcesz utworzyć nowe hasło za pomocą passwdpolecenia po zalogowaniu.

użytkownik1117791
źródło
ta metoda działała bardzo dobrze, dziękuję - zmiana zaszyfrowanego hasła na *nie działała, a dodanie init=/bin/shmetody było bezużyteczne ... +1
Wilf
Nie mogę powiedzieć, czy ta metoda działała w przeszłości, ale na pewno nie działa teraz.
theAlse
To zadziałało dla mnie. RPi3B + Raspbian 9.4 (odcinek)
dparkar
4
To mi nie zadziałało. Jednak prostym rozwiązaniem było dodanie publicznego klucza ssh mojego klienta do /home/pi/.ssh/authorized_keys karty SD zamontowanej pi. Następnie możliwe jest normalne ssh i uruchomienie passwd
UsAaR33
10

Jeśli masz fizyczny dostęp do pi, spójrz na te instrukcje. Zasadniczo zamontuj kartę SD za pomocą innego komputera i edytuj, cmdline.txtaby dołączyć (na końcu) init=/bin/sh. Następnie uruchom następujące polecenia:

mount -o remount,rw /
passwd pi
(enter a new password)
sync
exec /sbin/init
Scott
źródło
Dzięki za informację. Używam Raspbmc i to było jedyne rozwiązanie, które działało dla mnie.
Ricky Hewitt
9

Jak Jamie Cox skomentował w jednej odpowiedzi i co faktycznie zadziałało dla mojego problemu, możesz chcieć zmienić hasło dla użytkownika pi, więc wpisz

sudo passwd pi

w przeciwnym razie zmieniasz tylko hasło roota.

Daniel Gómez Tomás
źródło