Graficzny ekran logowania Raspbian utknął! Nie mogę się zalogować!

15

Za każdym razem widzę ekran logowania. Początkowo nie potrzebowało hasła, ale po 3-4 rozruchach pi pyta o hasło. Kiedy piszę, hasło ponownie wyświetla ten sam ekran. Nie wiem co teraz zrobić: /

Używam Raspbian na Raspberry Pi 3. Nie zainstalowałem tightvncserver, ponieważ widziałem tutaj inne pytania. Zrzut ekranu z poniższego ekranu.

zrzut ekranu

Próbowałem zalogować się z wiersza polecenia. Naciskam Ctrl + Alt + F6, aby przejść do wiersza poleceń i zalogować się stamtąd.

Po zalogowaniu piszę startx, ekran staje się czarny, a następnie pojawia się błąd:

xinit: giving up
xinit: unable to connect to X server: Connection refused
xinit: server error
arslion
źródło
Zakładam, że jest to ekran logowania do VNC? Hasło będzie takie, jakie zostanie ustawione. Domyślne hasło dla Raspberry Pi to malina.
Darth Vader
Nie zainstalowałem
vnc
próbowałeś maliny jako hasła?
Darth Vader
Tak, próbowałem to działa w linii poleceń, ale nie działało tutaj na tym ekranie.
arslion 16.04.16
Kilka pomysłów: Czy jesteś pewien, że ani NumLock, ani CapsLock nie są aktywne po wprowadzeniu hasła? Czy sprawdziłeś syslog? Nie można uruchomić startxz wiersza poleceń, ponieważ X już działa.
Bex

Odpowiedzi:

13

Wygląda na to, że Twój serwer X działa dobrze, ale menedżer logowania lub środowisko pulpitu nie działają poprawnie (ten pierwszy powinien poprosić o hasło, a następnie uruchomić dla ciebie drugi).

Jak przeprowadzić dochodzenie

Ponieważ możesz zalogować się za pomocą wiersza polecenia, możesz łatwo uzyskać dostęp do ważnych plików dziennika, które powinieneś sprawdzić pod kątem komunikatów o błędach. lightdmLogi menedżera logowania (jak sądzę ) zwykle znajdują się w /var/log/lightdm/środowisku, środowiska komputerowe powinny również przechowywać gdzieś swój log /var/log/. Sprawdź, manaby dowiedzieć się.

Spróbuj także uruchomić środowisko pulpitu ręcznie z wiersza poleceń (np. Jeśli używasz LXDE startlxde) i sprawdź, czy w wynikach nie ma komunikatów o błędach.

Jak naprawić

Nie wiedząc, na czym dokładnie polega problem, oto kilka działań, które mogą pomóc:

  • zresetować uprawnienia katalogu domowym: sudo chown -R pi /home/pi. (W szczególności .Xauthorityplik może mieć niepoprawne uprawnienia. W takim przypadku konieczne może być jedynie sudo chown pi:pi .Xauthoritypoprawienie problemu).
  • zainstaluj ponownie menedżera logowania i środowisko pulpitu. Służy dpkg --purgedo całkowitego usuwania pakietów, w tym plików konfiguracyjnych (możesz wykonać kopię zapasową zmodyfikowanych plików), a następnie ponownie zainstalować pakiety.
Dmitrij Grigoriew
źródło
1
To było całkowicie problem Xauthority dla mnie, dobre połączenia.
djhaskin987
Dziękuję bardzo Dmitry i squareskittles! Próbowałem wyciągać włosy, zanim znalazłem to rozwiązanie.
Ryan Jensen,
2

Rozwiązanie 1 :

Włóż kartę microSD do komputera z systemem Linux i wyczyść niektóre pliki. Może to powodować brak wolnego miejsca na dysku.

Rozwiązanie 2 :

Gdy zobaczysz ekran logowania, naciśnij Ctrl+Alt+F1. Spowoduje to konsolę. Tam możesz wpisać:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo apt-get dist-upgrade
reboot

Te metody działały dla mnie, gdy miałem ten problem. Powodzenia.

Sunny127
źródło
1

Właśnie teraz mam dokładnie ten sam problem. Wygląda na to, że odnosi się do pliku .Xauthority. Właśnie usunąłem ten plik z folderu domowego przez:

sudo rm /home/pi/.Xauthority

Teraz wróciło do normy

Marty Young
źródło
Zrobiłem plik .xsession w moim katalogu domowym (podczas gry z xrdp) i to usunąłem.
KERR
0

Nie wiem, czy to pomoże i byłbym wdzięczny za opinie, jeśli pojawią się jakieś znaczące problemy z moim rozwiązaniem.

Miałem ten problem i odkryłem, że powłoka, która zaczyna wyświetlać pulpit (/ bin / sh), jest tak naprawdę tylko dowiązaniem symbolicznym do dash (/ bin / dash). Nie pamiętam szczegółów, ale zorientowałem się, że mam w moim .profile pewne rzeczy, które były niezgodne z myślnikiem i powodowały niepowodzenie uruchamiania.

Komputer stacjonarny działał dobrze przed aktualizacją, więc zakładam, że aktualizacja zmieniła link?

W każdym razie, używając putty na moim komputerze do logowania przez ssh, mogłem usunąć link do myślnika i utworzyłem sh jako link do basha.

sudo rm /bin/sh
sudo ln -s /bin/bash /bin/sh

Ponownie uruchomiłem pi i wszystko znów działało.

Evan
źródło
-1
  1. Użyj, CtrlAltF6aby przełączyć na wirtualną konsolę z logowaniem tekstowym (jeśli to nie działa, spróbuj tego samego z F1-F5).
  2. Zaloguj się użytkownik = pi pass = malina
  3. Spróbuj startxuruchomić GUI.
chutchai
źródło
Wypróbuj sudo startx na GUI.
chutchai
Nie mam startx?
mckenzm
-2

1 połączenie z ssh

ssh you_raspi_ip

pi
hasło użytkownikaraspberry

cd ~
rm -R .xsession
sudo reboot
Jean Fredson
źródło
-2

Jest to rodzaj połączenia dwóch pozostałych odpowiedzi:

  1. Użyj, CtrlAltF6aby przełączyć na wirtualną konsolę z logowaniem tekstowym (jeśli to nie działa, spróbuj tego samego z F1-F5).
  2. Zaloguj się użytkownik = pi pass = malina
  3. Zastosowanie sudo chown -R pi.pi /home/pi. Spowoduje to prawidłowe ustawienie uprawnień do plików tymczasowych niezbędnych do GUI itp.
Anna Mai
źródło
Staramy się wprowadzić nowe zasady w celu oczyszczenia pozbawionych informacji odpowiedzi zawierających tylko łącza . Jeśli ten post nie będzie edytowany, aby zawierał informacje, które mogą stanowić odpowiedź, choć minimalną, w ciągu 48 godzin zostanie przekonwertowany na Community Wiki, aby uprościć wprowadzanie poprawek przez społeczność.
goldilocks