Czy w Raspberry Pi 3 można zastosować jakąkolwiek technikę wirtualizacji?

14

Komputery Raspberry Pi nie mają dużej mocy procesora i głównej pamięci, ale mogą być idealną platformą do ćwiczeń wirtualizacyjnych na uniwersytetach.

Teraz szukam działających rozwiązań wirtualizacyjnych.

W projekcie XEN zaimplementowano rozwiązanie do uruchamiania XEN na architekturach ARM v7-A i ARM v8-A.

  • Raspberry Pi 1 nie może być używany z XEN, ponieważ implementuje ARMv6.
  • Ten wątek sugeruje, że Raspberry Pi 2 również nie może być używany z XEN. Inne źródła podają, że byłoby to możliwe.
  • Raspberry Pi 3 ma procesor ARM Cortex-A53 i zgodnie z projektem XEN jest obsługiwany przez XEN. Czy ktoś przetestował XEN z Raspberry Pi 3?

Innym rozwiązaniem hypervisora, które powinno działać na Raspberry Pi, jest Xvisor hypervisor typu 1 .

Niektóre samouczki wyjaśniają używanie KVM-hypervisora ​​typu 2 na Raspberry Pi 2, ale oczywiście uruchomienie KVM nie jest trywialne.

Czy istnieją jakieś inne rozwiązania do wdrożenia wirtualizacji za pomocą Raspberry Pi 2 lub 3?

Aktualizacja 1

Istnieją niektóre samouczki, które wyjaśniają instalację i korzystanie z Linux Containers (LXC) z Raspberry Pi. LXC to także technika wirtualizacji, ale nie hiperwizor typu 1 lub 2 (patrz tutaj i tutaj ). Do tej pory najlepszym tutorialem, jaki znalazłem, jest ten , który jest w języku niemieckim.

Nibylandia
źródło
Myślę, że jest jeszcze za wcześnie, aby wiedzieć dokładnie. Upuszczam tutaj moje dwa centy.
PNDA
To może Cię zainteresować: resin.io/blog/…
SiKing 30.09.16

Odpowiedzi:

4

W zależności od tego, jaka wydajność jest akceptowalna, zwykłe QEMU bez KVM może być realnym rozwiązaniem. Zakładając, że musisz uruchomić zainstalowany system x86 disk.img,

apt-get install qemu-system-x86
qemu-system-i386 -hda disk.img

To wystarczy, aby uruchomić stare rzeczy (DOS, Windows 95 i ich odpowiedniki z dziewiętnastu w innych architekturach).

Innym rozwiązaniem do wirtualizacji jest Exagear, który może obsługiwać wymagające rzeczy, takie jak Skype, ale jest to oprogramowanie komercyjne i jest ograniczone do systemów Linux i x86.

Dmitrij Grigoriew
źródło
2

Właśnie dodając odpowiedź dla ludzi takich jak ja: Chciałem uruchomić kilka usług na moim malinowym pi.

W zaledwie dwa roztwory robocze znalazłem to:

  1. Uruchamianie HypriosOS, który jest Raspbian z Dockerem w zestawie. połączyć
  2. Aby uzyskać pełne możliwości maszyn wirtualnych, próbowałem i uruchomiłem kontenery linuksowe LXC i LXD na Raspbian, Ubuntu Mate i nie tylko, ale wszystkie samouczki zawierały kompilację jąder z nieistniejącymi przełącznikami. Znalazłem płynne doświadczenie z Arch. Zainstaluj Arch Linux na PI, a następnie uruchompacman -S lxc

źródło
2

Wygląda na to, że VMware pracuje nad boskim hypervisorem (ESXi) dla 64-bitowych procesorów Arm, ponieważ pokazali się na swoim shindig VMworld w Las Vegas (sierpień 2018).

Wygląda na to, że wkrótce będziemy w stanie zgrupować wiele Raspberry Pi 3 model B + (arm64) w normalne, działające rozwiązania wirtualizacyjne, jak to dzisiaj widzimy w przypadku x86.

Odniesienie

Slavik Meltser
źródło
0

Chciałem to przetestować, ale sam tego nie zrobiłem. Widziałem artykuł tego faceta wyjaśniający, jak zainstalować OpenStack na Rpi. ( http://openstack.prov12n.com/openstack-on-raspberry-pi-part-1-why/ )

Neo
źródło
2
Dodaj więcej szczegółów do swojej odpowiedzi, co się stanie, jeśli link zepsuje się w przyszłości?
Darth Vader
Samouczek jest niekompletny. Autor stworzył trzy części ( 1 , 2 i 3 ). BTW: Samouczek używa Linux Containers (LXC), który jest również techniką wirtualizacji, ale nie hypervisor typu 1 lub 2 (patrz tutaj ).
Neverland
W tym miejscu wypróbowujemy nowe zasady dotyczące pozbawionych informacji odpowiedzi zawierających tylko linki . Jeśli ten post nie będzie edytowany, aby zawierał informacje, które mogą stanowić odpowiedź, choć minimalną, w ciągu 48 godzin zostanie przekonwertowany na Wiki Wiki, aby uprościć poprawianie go przez społeczność.
Ghanima