Ostrzeżenie o zbyt niskim napięciu pomimo przyzwoitego zasilania

20

Znalazłem kilka powiązanych pytań na ten temat, ale nie znalazłem odpowiedzi.

Korzystając ze świeżo zakupionego zasilacza o znamionowej wartości „5 V / 2,1 A”, dostaję ikonę ostrzegającą o zbyt niskim napięciu na obu moich Raspberry Pi 3s. Mierzę 4,75 V na portach USB.

Wydaje mi się, że tak się nie powinno stać.

LDericher
źródło
7
Co chcesz nam powiedzieć? Zasilacz nie dostarcza napięcia 5 V, dlatego pojawia się ostrzeżenie o niskim napięciu.
joan
2
Nigdy nie przechodź przez to, co napisano na etykiecie, ważne jest to, co widzi deska. Jeśli wyświetla ostrzeżenie, masz problem. Może to być spowodowane połączeniem przez porty USB lub tanim kablem.
Steve Robillard
Miałem nadzieję na wyjaśnienie, dlaczego moja malina pokazuje to ostrzeżenie, mimo że jest wyraźnie powyżej 4,7 V na USB Raspberry. Jak czytałem, ostrzeżenie powinno wyskoczyć przy 4,65 V i poniżej. Odnosząc się do 5 V, te 10 ~ 100 mV to ogromna sprawa.
LDericher
Czy skalibrowałeś swój licznik?
joan
Hej, czy potrzebujesz multimetru cyfrowego, czy też istnieje vcgencmdpolecenie pokazujące, jakie napięcie widzi tablica?
Tomasz Gandor

Odpowiedzi:

20

Układ APX803 (który monitoruje napięcie) uruchamia się przy 4,63 ± 0,07 V.

Jest to poziom chwilowy, podczas gdy twój miernik pokaże średnią. Nawet przy założeniu, że miernik jest prawidłowo skalibrowany, wyzwalacz może uruchomić się, jeśli obciążenie będzie się różnić. Wyzwalacz wizualny ma 3 sekundy, więc pokaże, nawet jeśli średnia wynosi 4,75 V (co już znajduje się na dolnym końcu zakresu tolerancji).

Pi3 faktycznie ma dobrze zaprojektowany obwód zasilania, a SOC będzie nadal działać, nawet jeśli napięcie wejściowe jest poniżej specyfikacji. To samo może nie dotyczyć urządzeń peryferyjnych.

Dodanie WiFi i Bluetooth, a także szybszego procesora oznacza, że ​​Pi3 jest bardziej podatny na te problemy niż Pi2.

Niestety Pi nie może zrekompensować nieodpowiednich zasilaczy. Jest ich bardzo wiele - sam mam kilka, choć nie tak źle jak 4,75 V.

Jeśli używasz kabla do podłączenia zasilacza do Pi (jeśli nie ma zintegrowanego przewodu), możesz wypróbować różne przewody. Wiele tańszych kabli ma nadmierny spadek napięcia - właściwie robię własny drut o przyzwoitych rozmiarach.

Jedną z głównych przyczyn tego problemu są urządzenia peryferyjne o dużej mocy, np. Dyski twarde itp. Sugeruję użycie zewnętrznego koncentratora, jeśli korzystasz z nich (podobnie jak większość z nas).

W rzeczywistości dość proste jest zaprojektowanie zasilacza, który spełniałby specyfikację Pi, ale nie mogłem tego zrobić za mniej niż 20 USD, co robi większość jednostek komercyjnych. Są one naprawdę zaprojektowane do ładowania smartfonów, co robią odpowiednio.

Przetestowałem kilka zasilaczy (z obojętnym obciążeniem) i jeszcze nie znalazłem takiego, który faktycznie dostarcza napięcie znamionowe przy prądzie znamionowym.

Milliways
źródło
Jedynym sposobem na dostarczenie napięcia znamionowego jest rozpoczęcie od nieco wyższego napięcia, aby skompensować nieunikniony spadek napięcia. Dlatego tak wiele adapterów ma napięcie 5,1 V lub 5,2 V. Możesz zminimalizować spadek napięcia za pomocą kabla zasilającego o niższej rezystancji, jak wspomniano powyżej. Najlepszy kabel w tym przypadku można znaleźć, wyszukując „kabel ładowarki USB”, który zazwyczaj ma drut o większej grubości (18AWG lub 20AWG) i jest krótszy. Pamiętaj, że te kable tylko do ładowania nie zawierają przewodów danych, ponieważ nie są potrzebne, więc nie można ich używać do ogólnego połączenia danych USB.
PhilM
@PhilM To podejście brutalnej siły. Podejście inżynieryjne polega na podłączeniu sprzężeń zwrotnych do regulatora na wyjściu, w taki sposób zaprojektowałbym zasilacz.
Milliways
1
Zgadzam się z twoim komentarzem. Jest to kompromis kosztowy pomiędzy prostym (brutalna siła) rozwiązaniem w celu zwiększenia napięcia wyjściowego i zastosowania kabla o niższej rezystancji w porównaniu do regulatora stałego napięcia w zasilaczu.
PhilM
Czy istnieje sposób monitorowania pomiarów APX803 z poziomu systemu plików? Coś w stylu: vcgencmd measure_voltslub cat /sys/.../volt? (
Wymyśliłem to
8

W takich przypadkach spójrz na kabel USB , często mają one wysoką rezystancję wewnętrzną, co powoduje spadek napięcia. W przypadku danych USB nie stanowi to problemu, ale w przypadku zasilania USB (jeśli podłączone urządzenie sprawdza napięcie).

MrPeak
źródło
Dzięki, to był mój problem. Użycie innego kabla niż zasilacz zignorowało ostrzeżenie.
lux
7

Sugerowałbym, że problem stanowi twój zasilacz. Miałem dokładnie ten sam problem na moim Pi 3 z zasilaczem, który kupiłem na Ebay o mocy 2,1 A / 5 V, próbowałem oficjalnego źródła zasilania 2,5 A / 5,1 V i wszystkie moje problemy zniknęły : oficjalny zasilacz RPi

W tym artykule stwierdzono, że minimalne wymagania dotyczące napięcia wynoszą 4,8 V : minimalne napięcie RPi

robosnacks
źródło
Zrobiłem kilka pomiarów z um25c i wygląda na to, że moja malina wyświetla błyskawicę, nawet gdy napięcie spadnie do ~ 4v9. Jeśli napięcie spadnie do ~ 4v8, płyty uruchomią się ponownie. Nie jestem pewien, czy może to być spowodowane złą jakością mojej płyty.
Smutek
4

Rzeczywiście, ten problem to, 9 razy na 10, kabel. Nawet jeśli myślisz, że to niemożliwe.

Ostatnio poradziłem sobie z tym problemem z bardzo dobrym zasilaczem (12V, 2A) za pomocą regulatora przełączającego 3A 5V, który był podawany do Pi za pomocą 8 cali nieco gorszego kabla USB. Ciągłe wyświetlanie ostrzeżeń o zbyt niskim napięciu.

Jednak przytnij te 8 cali do zaledwie 2 cali gorszego kabla (wszystko, czego chciałem, to wtyczka) i magicznie ostrzeżenia zniknęły. Odszedł. Nada.

Nie pomyślałbyś, że tylko 6 cali zrobiłoby jakąkolwiek różnicę ... ale Pi3B + jest tak wrażliwy (zbyt wrażliwy, jeśli mnie zapytasz ... Nie * muszę wiedzieć, czy dostawa spadła na 23 pikosekundy) graniczy z paranoją.

Majenko
źródło
Cierpiałem na zbyt niskie napięcie, nawet z moim gniazdem ściennym USB 4.5AMP. Zmieniłem kabel i teraz jest całkowicie w porządku.
Phill Kenoyer,
2

Zakładam, że odwołujesz się do tego pytania z oficjalnego forum Fundacji Raspberry Pi. Jeśli spojrzysz ponownie na post, zauważysz, że post został napisany w 201 4 . Twoje pytanie mówi, że używasz Raspberry Pi 3, który został wydany w 201 6 .

Nie udało mi się znaleźć bardziej aktualnego ogłoszenia od fundacji, ale można po prostu założyć, że ostrzeżenie jest wyświetlane przy innym progu dla RPi 3. Ponieważ RPi 3 wymaga znacznie więcej mocy, ma sens, że mieć ściślejszą tolerancję.

Jacobm001
źródło
1
W rzeczywistości obwody B + i Pi3 (które są jedynymi opublikowanymi obwodami) są bardzo podobne. Wykrywanie napięcia jest takie samo, chociaż połączenie z SOC jest inne. Pi3 ma ulepszenia, aby zaspokoić wyższe prądy.
Milliways,
1
Ostrożnie Zwiększone zapotrzebowanie mocy RPi3 to natężenie, a nie napięcie.
tlhIngan
2

Spróbuj użyć innego kabla, aby podłączyć zasilacz do Raspberry Pi. Cienkie i długie kable powodują wysokie spadki napięcia na kablu z powodu wysokiego prądu. W moim przypadku spowodowało to ostrzeżenie o zbyt niskim napięciu. Skończyłem przecinanie grubego przedłużacza USB krótko po wtyczce USB i podłączanie go bezpośrednio do GPIO Pi. Teraz wszystko działa dobrze.

Dźwięki 29
źródło