Ilekroć instaluję Iceweasel, instaluje Firefox

19

Użyłem następującego polecenia, aby zainstalować Iceweasel.

sudo apt-get install iceweasel

Jednak zamiast Iceweasel dostaję Firefox. Nie dlatego, że dużo narzekam, uwielbiam Firefox.

Jeśli klikniesz Menu> Internet, pojawi się 2 logo Firefox. Jeden mówi Firefox ESR, a drugi Iceweasel> Firefox ESR.

Ale nie mam pojęcia, dlaczego to robi. Czy Iceweasel zostało zakończone, a Firefox połączony z instalacją Iceweasel?

BadgerTrucking
źródło

Odpowiedzi:

36

TL; DR: Iceweasel został przemianowany z powrotem na Firefox w lutym '16. Nie można już zainstalować Iceweasel.

Podstawowe informacje

Firefox jest oprogramowaniem typu open source. Oznacza to, że każdy może dowolnie rozpowszechniać i modyfikować kod źródłowy.

Jednak przepisy dotyczące znaku towarowego „Firefox” i logo Firefox są nieco inne. Znaku towarowego i logo można używać wyłącznie z niezmodyfikowanymi / oficjalnymi wersjami kodu źródłowego. (Dzieje się tak, ponieważ Mozilla chce, aby użytkownicy korzystali z przeglądarki Firefox w sposób spójny)

Debian (dystrybucja Linuksa, na której opiera się Raspbian) ma zestaw wytycznych zwanych Wytycznymi Debiana dotyczącymi wolnego oprogramowania , które określają, jakie oprogramowanie może być zawarte w Debianie.

Ponieważ ograniczenia nałożone na logo i znak towarowy nie były zgodne z wytycznymi, dystrybucja Firefoksa, która ma zostać włączona do Debiana, musiała zostać zmieniona. Po wielu debatach itp. Narodziła się nazwa Iceweasel, a Firefox został przemianowany.

Jednak w lutym 2016 r. Mozilla zezwoliła Debianowi na używanie znaku towarowego i logo Firefox w swoich dystrybucjach:

Mozilla zdaje sobie sprawę, że łatki zastosowane do Iceweasel / Firefox nie wpływają na jakość produktu.

[...]

W przypadku pochodnych Debiana można używać brandingu Firefox, o ile zastosowane łaty należą do tej samej kategorii, jak opisano powyżej.

W związku z tym Iceweasel został „bez rebrandingu” z powrotem do Firefoksa.

Dlaczego więc nie mogę zainstalować Iceweasel?

Ponieważ Iceweasel został przemianowany na Firefox, pakiet Iceweasel został wycofany, a zamiast tego Firefox jest instalowany automatycznie. Nie można już zainstalować Iceweasel.

Dalsza lektura

angussidney
źródło
@angussidney, dziękuję bardzo. To dziwne, ponieważ wczoraj wyjąłem kartę SD i ponownie zainstalowałem iceweasel. Zainstalowałem go również na innej karcie SD dopiero w zeszłym miesiącu. Czy znasz przypadek polecenia sudo, aby zainstalować Firefoksa od razu, kiedy będę musiał zainstalować z jakiegokolwiek powodu?
BadgerTrucking
@BadgerTrucking Zakładam, że tak, sudo apt-get install firefoxale będę musiał to sprawdzić.
angussidney
@angussidney co to oznacza dla osób z zainstalowanym Iceweasel? Czy nadal będą dostarczać aktualizacje, czy musimy przejść na Firefox?
sir_ian
@ sir_ian iceweaselZainstalowałem w systemie z uruchomioną dystrybucją armbian, która została usunięta i zastąpiona firefox-esrprzez apt-get dist-upgrade. Podejrzewam, że zauważysz, że twoja kopia zostanie zaktualizowana następnym razem, gdy zostaną zastosowane aktualizacje (zakładając, że raspbian działa tak samo jak armbian).
Jules
1
@sir_ian iceweasel jest teraz pakietem przejściowym , co oznacza, że ​​przy następnej aktualizacji Firefox-esr zostanie automatycznie zainstalowany jako zależność. E-mail dla DSA-3600 mówi: „Poczekaj, Firefox? Nie ma już żadnych odniesień do Iceweasel? Zgadza się, Debian nie stosuje już niestandardowego brandingu. [...] Dostarczane są pakiety przejściowe dla pakietów iceweasel, które automatycznie aktualizują się do nowej wersji . ”
Léo Lam,
0

Oto aktualizacja dla wszystkich. Robiłem badania. Zamiast rozdrabniać swoje pi niepotrzebną instalacją przez łasicę lodową, po prostu wpisz sudo apt-get install firefox-esr. Równie dobrze możesz po prostu zapomnieć o poleceniu sudo install dla Ice Weasel☺️☺️.

Dziękujemy wszystkim za udział w tej sprawie. Jak zawsze wszyscy jesteście pomocni !!

BadgerTrucking
źródło