Maksymalna liczba klientów Wi-Fi w hotspocie Pi 3

12

Czy istnieje maksymalna liczba klientów Wi-Fi dla punktu dostępowego na Raspberry Pi 3 (przy użyciu wbudowanego układu Wi-Fi: Broadcom BCM43438)?

Jeśli chodzi o oprogramowanie, używam hostapddo zarządzania punktem dostępowym (w Raspbian).

Celem jest obsługa niektórych stron PHP hostowanych na Pi. Obliczeń jest niewiele i myślę, że wąskim gardłem będzie liczba klientów obsługiwanych przez hotspot.

Interesuje mnie limit teoretyczny (np. Kierowca), a także granice „doświadczone”.

oliverpool
źródło
Przeczytaj en.wikipedia.org/wiki/IPv6_address dla możliwej liczby adresów (IPv4 nie jest martwy, po prostu pachnie zabawnie). Liczba praktycznych użytecznych połączeń zależy od natężenia ruchu. 100 000 klientów wysyłających jedno żądanie na minutę jest łatwiejszych do obsługi niż 1 000 klientów przesyłających strumieniowo.
ott--
@ ott-- Interesują mnie tylko klienci łączący się za pośrednictwem wbudowanego Wi-Fi Pi (więc bardziej
oczekuję

Odpowiedzi:

6

mój prawdziwy światowy limit to 22 dzieci w szkole w klasie podłączonych za pomocą smartfonów bezpośrednio do pi, teraz punkt dostępu był otwartym punktem dostępowym, więc narzut został drastycznie zmniejszony, ponieważ nie miało miejsca szyfrowanie, również moja pi-3 tak naprawdę osiągnął limit, ponieważ jestem pewien, że więcej klientów mogło się połączyć, ale działało dość powolnie, zwłaszcza że każdy uczeń musiał kliknąć ten sam link w tym samym czasie, aby śledzić.

Odkryłem, że ładowanie strony zajęło mi średnio 2,5-3 sekundy. Gdy serwer jest serwerem http node.js, a treść jest zwracana, zawartość pliku statycznego przechowywanego w ciągu.

Mohammad Ali
źródło
3

Na offline Pi skonfigurowanym jako hotspot dzięki Użycie nowego Raspberry Pi 3 jako punktu dostępu Wi-Fi z hostapd , skonfigurowałem limit 40 adresów IP na stałe . Wydaje się, że poradzi sobie z nimi wszystkimi poprawnie. Ponieważ używając gniazd sieciowych do interakcji w czasie rzeczywistym między wszystkimi połączonymi użytkownikami mojej aplikacji Node.js, nie próbowałem więcej.

Mówiąc bardziej ogólnie, myślę, że chociaż Pi może oferować tę funkcję z odrobiną niestandardowej konfiguracji, nie jest zoptymalizowana do tego zastosowania. Jeśli nie chcesz uzyskać satysfakcjonującej wydajności Wi-Fi dla każdego klienta, sugeruję ograniczenie liczby klientów fizycznych: Mam na myśli to, że nie dlatego, że bezprzewodowo każdy klient nie zużywa mniej zasobów na obsługę jego połączenia / sesji IP .

Wiele routerów oferuje przydzielenie znacznie większej liczby adresów IP, ale dotyczy to DHCP i przypisywania adresów do podłączonych klientów, a nie obsługi 50 różnych połączeń i kontekstów w ruchu Wi-Fi.

Np .: Wszystkie stacje Apple Airport mają na przykład ograniczenia do 50 użytkowników ... zobacz Porównaj rodzinę AirPort .

AKTUALIZACJA: Miesiące (!) Później ostatecznie mieli okazję przetestować na wielu urządzeniach. Wygląda na to, że Pi 3B z Raspbianem opartym na Jessie i jego domyślnym komponentem WIFI może zaakceptować nie więcej niż 32 adresy MAC, nawet jeśli dnsmasq jest skonfigurowany tak, aby dopuszczać maksymalnie 60 adresów IP.

Na podstawie niektórych wątków na forum społeczności Raspi zakładam, że może to być spowodowane zakodowanym na stałe limitem w sterowniku brcmfmac dla układu WIFI używanego na płycie, wciąż patrząc na ten ...

Pi 3B + z Raspbianem opartym na Stretch (9.4) może akceptować tylko do 16 połączeń (ta sama konfiguracja hostapd / dnsmasq). Ponieważ jest to tylko o połowę mniej niż Pi 3B, mam na to jedynie hipotezę:

- albo wbudowany sterownik brcmfmac Stretch dla układu WIFI ogranicza teraz do 16 adresów MAC (mało prawdopodobne IMHO)

- lub jest podłączony do nowego układu WIFI zastosowanego w nowej płycie, teraz w paśmie 2,4 / 5 GHz w trybie klienta, ale mógłbym skonfigurować AP tylko przy 2,4 GHz, więc tylko połowa zasobów byłaby dlatego w rezultacie przydzielono połowę maksymalnej pojemności Pi 3B (wydaje mi się to bardziej prawdopodobne, ale zdecydowanie nie zostało zweryfikowane)

wiill
źródło