Czy mogę odczytać ilość światła?

12

Nie jestem pewien, jak to powiedzieć, ale chciałbym przeczytać „ilość światła” na moim Raspberry Pi. Przez „ilość światła” rozumiem liczbę od 0 do 100 (na przykład), gdzie 0 to brak światła / ciemności, a 100 to dużo światła (co, jak rozumiem, pewna dowolna liczba, „dużo światła”) .

Problem polega na tym: przeczytałem, że Raspberry Pi ma tylko cyfrowe porty wejścia / wyjścia, a nie wejścia analogowe. Czy nadal istnieje sposób na odczyt wejść analogowych, a jeśli tak, jakiego sprzętu potrzebuję?

Aby ustawić poziom wiedzy: udało mi się wyprowadzić kontrolne diody LED przez bibliotekę RPI.GPIO. Nie przeczytałem jeszcze żadnych danych wejściowych.

Michel
źródło
To element fotorezystorowy.
okertanov

Odpowiedzi:

8

Elementem, którego szukasz do odczytu poziomu światła, jest rezystor zależny od światła .

Jak słusznie stwierdziłeś w pytaniu; Raspberry Pi ma tylko wejście cyfrowe. Dlatego możesz utworzyć obwód ładowania RC . Radzę przeczytać ten samouczek dotyczący obwodów ładowania RC .

Ten post na blogu wyjaśnia szczegółowo, w jaki sposób można sprawdzić poziom światła za pomocą obwodu RC lepiej niż kiedykolwiek

Poleciłbym nieco więcej zabawy z pinami GPIO (używając komponentu takiego jak mini przełącznik przyciskowy), zanim przejdziemy do tego!

Francis Dean
źródło
1
+1 za pomysł ładowania RC. Tak działały stare analogowe joysticki na PC. Innym sposobem byłoby podłączenie konwertera analogowo-cyfrowego (AD) do GPIO. Bardziej skomplikowane, ale prawie na pewno bardziej dokładne. W przypadku czujnika dostępne są również fotodioda lub fototranzystor.
Frepa
Wpis na blogu jest niesamowity!
Michel
3

Istnieją niedrogie moduły I²C (dla Arduino ), których można użyć do tego.

Poszukaj „Moduł cyfrowego czujnika natężenia światła BH1750FVI” itp.

John La Rooy
źródło
3

Oprócz podejść sugerowanych w innych odpowiedziach można to również osiągnąć za pomocą kamery internetowej USB. Listę kamer obsługiwanych przez Raspberry Pi można znaleźć w RPi VerifiedPeripherals: Kamera internetowa USB .

Było pytanie Przepełnienie stosu dotyczące dostępu do strumienia kamery internetowej z Python, Python API, aby uzyskać dostęp do strumienia kamery? .

Podobnie był samouczek dla Raspberry Pi dotyczący przetwarzania obrazu z kamery internetowej w Pythonie, Obliczenia fizyczne z Raspberry Pi: podstawowe przetwarzanie obrazu .

Zaletą korzystania z kamery internetowej w projekcie jest to, że można zdefiniować po stronie oprogramowania, jaka jest „ilość światła” dla twojego celu, i że możesz uzyskać znacznie więcej informacji (na przykład 2-D tablicę wartości RGB ). Możliwą wadą podejścia kamery internetowej jest mniejszy kąt widzenia w porównaniu do typowego fotorezystora.

milancurcic
źródło
Bardzo fajnie, myślę, że wykorzystam przerwę na lunch, aby ją kupić ;-)
Michel
-1

Ten moduł zapewnia 8 analogowych wejść dla Raspberry Pi i wykorzystuje interfejs SPI http://www.sf-innovations.co.uk/custard-pi-3.html

seggy
źródło
Dodaj więcej szczegółów do swojej odpowiedzi, odpowiedzi tylko na link nie są odpowiednie dla stron StackExchange. Również ślepe rekomendowanie produktu nie pomaga OP, który ma niewielkie doświadczenie z GPIO.
Darth Vader