Czy poleciłbyś Raspberry Pi jako zdalne urządzenie do tworzenia kopii zapasowych plików?

12

Chciałbym mieć w domu komputer, do którego mam rsyncswoje pliki z dowolnego miejsca, najlepiej w dowolnym momencie. Dzienna ilość danych rzadko przekracza 100 mln. Musi być tani i łatwy w wymianie, a nie szybki (służy wyłącznie do tworzenia kopii zapasowych / archiwizacji).

Jednym z pomysłów jest użycie Raspberry Pi z dyskiem twardym USB. (Lub dwa.) Czy możesz wymienić jakieś wady, które sprawiają, że alternatywy są oczywiście lepsze?

reinierpost
źródło
5
Oczywiście, ale pamiętaj, że prawdopodobnie będziesz potrzebował zasilanego koncentratora USB dla napędów (jeśli nie są one zasilane samodzielnie), ponieważ porty pi dostarczają tylko 140 mA.
Złotowłosa

Odpowiedzi:

8

Myślę też, że to dobra konfiguracja. Obecnie używam Raspberry Pi, podłączonego bezpośrednio z 3,5-calowym dyskiem twardym USB 2.0 (Western Digital, 1,5 TB) z zewnętrznym zasilaniem i działa jak urok: mam cogodzinne kopie zapasowe, gdy jestem w domu, i Raspberry jest także doskonałym serwerem plików / multimediów.

Dostaję 23 MB / s zamiast 30 MB / s na dysku twardym, ale nadal jest całkiem niezła. Mogę bez problemu przesyłać strumieniowo filmy z dysku twardego (przez Sambę lub MiniDLNA).

W rzeczywistości godzinowe kopie zapasowe są wykonywane z mojego laptopa za pomocą Apple Time Machine, ale używanie rsyncnie powinno zbyt wiele zmieniać.

Jak wspomniano w @goldilocks , dyski twarde bez zewnętrznego zasilania (jak większość dysków twardych 2,5 '') będą wymagały zasilanego koncentratora: mój Raspberry wyłącza się, jak tylko spróbuję go podłączyć bezpośrednio ( edytuj : to było z zasilaczem 5V-1.2A , ale nadal zdarza się, gdy jest podłączany bezpośrednio za pomocą zasilacza 5V-2A; zasilany hub rozwiązuje problem).

Ponadto zainstalowałem BarracudaDrive ( http://barracudadrive.com/ ), dostępny bezpłatnie w PiStore, którego będę używać jako osobistej chmury w przyszłości.

Niezawodność dysku twardego

USB HD wyłącza się, gdy nie jest używany, ale jest to realizowane przez obudowę HD (najnowsze, które kupiłem, mają to).

Należy pamiętać, że zbyt częste obracanie w dół i w górę jest obciążeniem dla dysku twardego, ale ponieważ nie można ustawić limitu czasu spindown, jest to problem tylko wtedy, gdy producent wybierze niewłaściwą konfigurację.

(Google dla „ubuntu niszczy dysk twardy”, aby znaleźć dyskusje, takie jak: https://ata.wiki.kernel.org/index.php/Known_issues#Drives_which_perform_frequent_head_unloads_under_Linux ).

W każdym razie powinieneś po prostu użyć niezawodnego dysku twardego USB zaprojektowanego do twoich scenariuszy. Lub dwa w kopii lustrzanej ( edytuj : najpierw sprawdziłbym wydajność, ponieważ kopia lustrzana podwoiłaby wymaganą przepustowość USB dla tej samej ilości zapisów).

Zamiast tworzenia kopii lustrzanej zawsze noszę ze sobą twardy dysk i robię tam również kopie zapasowe.

Ogólne wskazówki dotyczące instalacji oprogramowania

Oczywiście powinieneś zwrócić uwagę na system plików używany na HD: obecnie ext4 jest prawdopodobnie najbezpieczniejszym wyborem, ponieważ najłatwiej go odzyskać.

Możesz użyć rdiff-backupzamiast rsync, aby mieć dostęp do historycznych kopii zapasowych.

Wreszcie, ponieważ prawdopodobnie wykonasz rsync przez SSH, możesz chcieć wybrać szyfr RC4 dla dodatkowej prędkości ( edytuj : ale zobacz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa w tej innej odpowiedzi, jeśli robisz to przez Internet). Oto fragment mojego .ssh / config na moim hoście:

Host pibbw # Replace pibbw with the hostname of your Raspberry Pi
        User pi
        Ciphers arcfour128
Blaisorblade
źródło
Jak mierzysz prędkość dysku twardego? Dostaję mniej niż 2,5 MB / s przy transferach Samby z dysku twardego.
palswim
IIRC, 23 i 30 MB / s pochodzą z hdparm. Ale muszę wycofać moje oświadczenie dotyczące przesyłania strumieniowego ... (Więcej z urządzenia innego niż mobilne).
Blaisorblade,
6

Jeden z moich Raspberry zapakowałem w hub micro USB i 500 GB HD do tworzenia kopii zapasowych krytycznych katalogów mojego 2TB NAS przez rsync. (Tylko te, których nie mogę stracić).

Zarówno Rpi, jak i hub są zasilane przez zasilacz 5V-2A (7 €). Wszystko działa bardzo dobrze.

Jestem tak zadowolony, że kupiłem 2-gniazdową stację dokującą USB HD, taką jak ta tutaj . Któregoś dnia kupię kilka dużych filmów HD i przeniosę tam wszystko.

BTW, planuję również zainstalować OwnCloud i udostępnić go z Internetu, aby mieć swój własny system podobny do Dropbox.

Remo.D
źródło
2
Czy HD się wyłącza, gdy nie jest używany? Zmniejszy zużycie energii i zużycie do ułamka, ale nie jestem pewien, jak się upewnić, że tak będzie - czy Raspberry Pi będzie musiała w jakiś sposób wesprzeć?
reinierpost
Nie jestem w 100% pewien, ale powiedziałbym tak.
Remo.D
Czy naprawdę masz na myśli 500 MB HD?
Blaisorblade
Większość moich nowoczesnych obudów HD wyłącza się, gdy nie są używane, niezależnie od systemu, do którego są podłączone.
Blaisorblade
@Blaisorblade, ops! Oczywiście miałem na myśli GB :)
Remo.D
1

Korzystam już z Raspberry Pi, aby wykonać kopię zapasową mojego katalogu HTML i tabel MySQL. Szczegóły są dostępne na moim blogu!

http://ahmet.tekelioglu.org/en/raspberry-pi-backup-and-disaster-recovery-tool

Tworzę przyrostową kopię zapasową katalogów HTML mojego serwera Apache przez połączenie modemem kablowym w domu. Kopie zapasowe baz danych MySQL są tworzone, ponieważ przyrostowa kopia zapasowa nie jest ani możliwa, ani konieczna (tabele były wystarczająco małe). Równie dobrze mogłem korzystać z ADSL.

Zrzuty MySQL znajdujące się na serwerze muszą być wcześniej przygotowane, aby kiedy Rasp-Pi zaczęło się synchronizować, były one obecne. Podłączony jest zewnętrzny dysk USB i urządzenie WiFi. Można je zastąpić kciukiem i modemem GSM. Monitor i klawiatura zostały usunięte po instalacji.

dos360
źródło
Witaj i witaj w RasPi StackExchange. Łącza tylko odpowiedzi są sprzeczne z zasadami witryny. Czy mógłbyś rozwinąć odpowiedź, przynajmniej podsumowując, co należy zrobić?
Jacobm001
Zredagowałem mój oryginalny post. Co o tym myślisz?
dos360,